Ceyhan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Ceyhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ceyhan’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Ceyhan sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Ceyhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Ceyhan’da oyların %9,6’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 4,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yarsuat Mah. | Millet İttifakı → DEM Parti | 47,4 | 3,9 |
| Belediye Evleri Mah. | Millet İttifakı → DEM Parti | 46,7 | 0,6 |
| Yeşilbahçe Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 35,8 | 5,6 |
| Emek Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 35,1 | 4,9 |
| Kılıçkaya Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,8 | 7,0 |
| Yeşildam Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,6 | 29,4 |
| Küçükmangıt Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 28,0 | 16,7 |
| Burhanlı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,2 | 33,8 |
| Akdam Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,2 | 23,3 |
| Narlık Mah. | AK Parti (aynı) | 20,1 | 0,7 |
| Kıvrıklı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,5 | 15,8 |
| Mercin Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,5 | 6,3 |
| Çakaldere Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 19,0 | 26,9 |
| Büyükmangıt Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 18,9 | 11,5 |
| Elmagölü Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 18,8 | 0,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Ceyhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adapınar Mah. | AK Parti %40,6 | %90,5 |
| Adatepe Mah. | CHP %41,4 | %93,8 |
| Akdam Mah. | CHP %54,1 | %87,4 |
| Altıgözbekirli Mah. | CHP %85,7 | %90,4 |
| Altıkara Mah. | AK Parti %50,0 | %103,9 |
| Altıocak Mah. | CHP %47,6 | %82,5 |
| Atatürk Mah. | CHP %50,9 | %81,2 |
| Aydemiroğlu Mah. | CHP %57,8 | %84,5 |
| Aydınlar Mah. | AK Parti %48,7 | %98,3 |
| Azizli Mah. | CHP %59,0 | %76,6 |
| Ağaçlı Mah. | AK Parti %54,1 | %95,3 |
| Ağaçpınar Mah. | CHP %38,7 | %88,6 |
| Başören Mah. | AK Parti %50,2 | %95,3 |
| Belediye Evleri Mah. | DEM Parti %43,9 | %83,7 |
| Birkent Mah. | CHP %58,7 | %90,5 |
| Bota Mah. | CHP %46,5 | %76,9 |
| Burhaniye Mah. | CHP %47,8 | %79,1 |
| Burhanlı Mah. | CHP %57,9 | %89,2 |
| Büyükburhaniye Mah. | AK Parti %46,0 | %87,1 |
| Büyükkırım Mah. | CHP %51,4 | %77,0 |
Altın sandık
Ceyhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Ceyhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Ceyhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Ceyhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Ceyhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu.
Ceyhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Ceyhan’da 113.347 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 385 sandıkta kullanıldı.
Ceyhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,8, Recep Tayyip Erdoğan %45,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 ile önde çıktı.
Ceyhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %31,0, CHP %24,6, Yeşil Sol Parti %13,4, MHP %12,2, İYİ Parti %11,0.
Ceyhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Ceyhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Ceyhan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Ceyhan’da oyların %9,6’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 4,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Ceyhan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Yarsuat Mah., Belediye Evleri Mah., Yeşilbahçe Mah..
Ceyhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Ceyhan’da etkin parti sayısı 2,72; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,8 puan.
Ceyhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Ceyhan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Ceyhan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Ceyhan’da geçersiz oy oranı %4,84 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Ceyhan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ceyhan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Ceyhan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ceyhan’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Ceyhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Ceyhan’daki 112 mahallenin 69 tanesinde CHP, 40 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Ceyhan’ın altın sandığı hangisi?
Ceyhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ceyhan, Mercimek Mah., 1241 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.
Ceyhan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kızıldere (%90,5) mahallesinde, en düşük oyu Sarımazı (%23,0) mahallesinde aldı.
Ceyhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dutlupınar (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Kızıldere (%5,0) mahallesinde aldı.
Ceyhan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsalı Mah. (%99,0), en düşük katılım Kuzucak Mah. (%74,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.