İmamoğlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İmamoğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. MHP %31,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İmamoğlu’da Recep Tayyip Erdoğan %67,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,0
2024 katılım
%87,9
yerel seçim
Seçmen
20.566
2024
Sandık
72
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İmamoğlu sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİmamoğlu, Adana · katılım %87,9İmamoğluAdanaCHP%47,97%42,15MHP%31,21%13,35İYİ Parti%17,06%7,26Yeniden Refah%1,70%2,87DEVA%0,44%0,30Zafer Partisi%0,35%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİmamoğlu, Adana · katılım %89,7İmamoğluAdanaErdoğan%65,67%43,92Kılıçdaroğlu%29,15%50,90Sinan Oğan%4,66%4,81Muharrem İnce%0,52%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİmamoğlu, Adana · katılım %87,5İmamoğluAdanaErdoğan%67,54%45,94Kılıçdaroğlu%32,46%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİmamoğlu, Adana · katılım %89,7İmamoğluAdanaAK Parti%40,16%29,98MHP%22,16%10,88CHP%17,84%28,55İYİ Parti%9,84%10,87Zafer Partisi%1,97%2,14Yeniden Refah%1,85%1,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İmamoğlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İmamoğlu’da oyların %27,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 15,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

11 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aliler Mah.DP → Millet İttifakı60,058,0
Sevinçli Mah.MHP → Millet İttifakı48,834,6
Pekmezci Mah.MHP → Millet İttifakı46,136,1
Cumhuriyet Mah.MHP → Millet İttifakı37,439,4
Üçtepe Mah.MHP → Millet İttifakı36,58,6
Sayca Mah.MHP → Millet İttifakı35,710,5
Ağzıkaraca Mah.MHP → Millet İttifakı30,45,9
Malıhıdırlı Mah.MHP → Millet İttifakı30,315,7
Hürriyet Mah.MHP → Millet İttifakı30,134,8
Yazıtepe Mah.MHP → Millet İttifakı23,61,6
Ufacıkören Mah.MHP → Millet İttifakı20,231,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%55,6
AK Parti%33,9
CHP%7,9
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Muharrem İnce%21,8
Meral Akşener%13,5
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,6
CHP%16,5
MHP%14,8
Katılım %83,7
2019 YerelYerel
CHP%40,7
MHP%38,4
DP%18,6
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,7
Kemal Kılıçdaroğlu%29,2
Sinan Oğan%4,7
Katılım %89,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,2
MHP%22,2
CHP%17,8
Katılım %89,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,5
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%48,0
MHP%31,2
İYİ Parti%17,1
Katılım %87,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalet Mah.CHP %52,7%86,0
Alaybeyi Mah.CHP %35,6%98,4
Aliler Mah.CHP %71,9%100,0
Ayvalı Mah.CHP %55,6%92,8
Ağzıkaraca Mah.MHP %43,9%87,7
Camili Mah.CHP %42,6%96,6
Cumhuriyet Mah.CHP %37,5%84,0
Danacılı Mah.CHP %60,6%91,9
Fatih Mah.CHP %48,2%84,1
Hacıhasanlı Mah.MHP %44,6%92,1
Hürriyet Mah.CHP %49,8%84,3
Koyunevi Mah.CHP %61,1%90,1
Malıhıdırlı Mah.MHP %40,4%95,5
Menteş Mah.CHP %56,7%96,8
Otluk Mah.MHP %54,0%97,9
Pekmezci Mah.CHP %49,5%99,6
Sayca Mah.MHP %43,2%97,8
Saygeçit Mah.CHP %72,5%92,1
Sevinçli Mah.CHP %42,7%93,6
Sokutaş Mah.MHP %52,1%88,4

Altın sandık

İmamoğlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İmamoğlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Saygeçit Mah.%72,5
Koyunevi Mah.%61,1
Tuna Mah.%58,6
En zayıf
Yazıtepe Mah.%29,1
Malıhıdırlı Mah.%30,1
Cumhuriyet Mah.%37,5
MHP
En güçlü
Çörten Mah.%50,2
Yazıtepe Mah.%47,7
Üçtepe Mah.%41,2
En zayıf
Saygeçit Mah.%15,8
Camili Mah.%17,6
Adalet Mah.%26,9
İYİ Parti
En güçlü
Camili Mah.%36,8
Cumhuriyet Mah.%30,8
Malıhıdırlı Mah.%26,0
En zayıf
Koyunevi Mah.%2,9
Çörten Mah.%3,3
Tuna Mah.%5,5

Seçime katılım

2024 Yerel%87,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çörten Mah.%97,6
Yazıtepe Mah.%96,6
Camili Mah.%96,6
Üçtepe Mah.%95,8
Malıhıdırlı Mah.%95,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tuna Mah.%83,8
Cumhuriyet Mah.%84,0
Fatih Mah.%84,1
Hürriyet Mah.%84,3
Adalet Mah.%86,0

İmamoğlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İmamoğlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İmamoğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. MHP %31,2 ile ikinci oldu.

İmamoğlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’da 20.566 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 72 sandıkta kullanıldı.

İmamoğlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,7, Kemal Kılıçdaroğlu %29,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,5 ile önde çıktı.

İmamoğlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,2, MHP %22,2, CHP %17,8, İYİ Parti %9,8, Zafer Partisi %2,0.

İmamoğlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İmamoğlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İmamoğlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İmamoğlu’da oyların %27,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 15,7 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

İmamoğlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Aliler Mah., Sevinçli Mah., Pekmezci Mah..

İmamoğlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’da etkin parti sayısı 2,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 16,8 puan.

İmamoğlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İmamoğlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’da geçersiz oy oranı %5,64 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

İmamoğlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İmamoğlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İmamoğlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İmamoğlu’da AK Parti 2 kez, CHP 2 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

İmamoğlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İmamoğlu’daki 27 mahallenin 18 tanesinde CHP, 9 tanesinde MHP birinci çıktı.

İmamoğlu’nun altın sandığı hangisi?

İmamoğlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İmamoğlu, Hürriyet Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,93 puan saptı.

İmamoğlu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Saygeçit (%72,5) mahallesinde, en düşük oyu Yazıtepe (%29,1) mahallesinde aldı.

İmamoğlu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çörten (%50,2) mahallesinde, en düşük oyu Saygeçit (%15,8) mahallesinde aldı.

İmamoğlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çörten Mah. (%97,6), en düşük katılım Tuna Mah. (%83,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.