Karataş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karataş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla CHP kazandı. MHP %43,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karataş’ta Kemal Kılıçdaroğlu %62,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,3
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
17.913
2024
Sandık
75
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karataş sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarataş, Adana · katılım %88,8KarataşAdanaCHP%50,34%42,15MHP%43,20%13,35DEM Parti%2,21%6,36İYİ Parti%2,03%7,26Yeniden Refah%0,49%2,87Zafer Partisi%0,44%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarataş, Adana · katılım %89,9KarataşAdanaKılıçdaroğlu%61,87%50,90Erdoğan%35,44%43,92Sinan Oğan%2,48%4,81Muharrem İnce%0,22%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarataş, Adana · katılım %88,0KarataşAdanaKılıçdaroğlu%62,08%54,06Erdoğan%37,92%45,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarataş, Adana · katılım %89,9KarataşAdanaCHP%41,26%28,55AK Parti%18,77%29,98MHP%15,74%10,88İYİ Parti%10,73%10,87Yeşil Sol Parti%4,86%9,71TİP%3,86%2,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karataş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karataş’ta oyların %11,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 6,5 puan.

2 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karagöçer Mah.CHP → MHP57,316,7
Ataköy Mah.MHP → CHP32,05,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%34,3
MHP%29,6
AK Parti%28,7
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%48,6
Recep Tayyip Erdoğan%37,0
Meral Akşener%9,9
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
CHP%37,5
AK Parti%24,8
MHP%13,6
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
MHP%51,3
CHP%45,5
DP%1,7
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,9
Recep Tayyip Erdoğan%35,4
Sinan Oğan%2,5
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%41,3
AK Parti%18,8
MHP%15,7
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,1
Recep Tayyip Erdoğan%37,9
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
CHP%50,3
MHP%43,2
DEM Parti%2,2
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karataş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalı Mah.MHP %53,5%95,3
Ataköy Mah.CHP %51,4%93,8
Bahçe Mah.CHP %54,3%92,3
Bebeli Mah.CHP %49,8%87,1
Damlapınar Mah.CHP %57,7%94,0
Develiören Mah.MHP %61,5%106,7
Dolaplı Mah.MHP %82,6%87,7
Gölkaya Mah.MHP %54,0%90,5
Hacıhasan Mah.MHP %49,7%97,5
Hasırağacı Mah.CHP %47,1%84,2
Helvacı Mah.MHP %52,2%96,8
Kapı Mah.MHP %57,4%85,5
Karagöçer Mah.MHP %46,8%92,8
Karataş Mah.MHP %63,4%89,9
Karşıyaka Mah.CHP %73,2%86,3
Kemaliye Mah.CHP %64,5%88,6
Kesik Mah.MHP %50,8%85,7
Kiremitli Mah.CHP %64,4%71,3
Kırhasan Mah.CHP %56,5%89,3
Kızıltahta Mah.MHP %64,0%84,6

Altın sandık

Karataş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karataş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%73,2
Kemaliye Mah.%64,5
Yeni Mah.%60,6
En zayıf
Karagöçer Mah.%17,9
Tabaklar Mah.%28,1
Tuzla Mah.%34,1
MHP
En güçlü
Tabaklar Mah.%65,1
Yemişli Mah.%57,5
Adalı Mah.%53,5
En zayıf
Karşıyaka Mah.%25,3
Kemaliye Mah.%33,7
Yeni Mah.%36,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tabaklar Mah.%97,8
Sirkenli Mah.%96,1
Adalı Mah.%95,3
Orta Mah.%93,8
Karagöçer Mah.%92,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%76,2
Karşıyaka Mah.%86,3
Bebeli Mah.%87,1
İsahacılı Mah.%87,8
Çakırören Mah.%88,3

Karataş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karataş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karataş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,3 oyla CHP kazandı. MHP %43,2 ile ikinci oldu.

Karataş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karataş’ta 17.913 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 75 sandıkta kullanıldı.

Karataş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,9, Recep Tayyip Erdoğan %35,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,1 ile önde çıktı.

Karataş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,3, AK Parti %18,8, MHP %15,7, İYİ Parti %10,7, Yeşil Sol Parti %4,9.

Karataş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karataş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karataş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karataş’ta oyların %11,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,5 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Karataş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Karagöçer Mah., Ataköy Mah..

Karataş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karataş’ta etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 7,1 puan.

Karataş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,2 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 6,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Karataş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karataş’ta geçersiz oy oranı %4,26 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Karataş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karataş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karataş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karataş’ta CHP 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Karataş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karataş’taki 43 mahallenin 26 tanesinde MHP, 17 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karataş’ın altın sandığı hangisi?

Karataş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karataş, Bahçe Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,72 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,01 puan sapmayla verdi.

Karataş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karşıyaka (%73,2) mahallesinde, en düşük oyu Karagöçer (%17,9) mahallesinde aldı.

Karataş’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Tabaklar (%65,1) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%25,3) mahallesinde aldı.

Karataş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tabaklar Mah. (%97,8), en düşük katılım Yeni Mah. (%76,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.