Pozantı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Pozantı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla MHP kazandı. CHP %37,6 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pozantı’da Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Pozantı sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Pozantı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Pozantı’da oyların %23,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Eskikonacık Mah. | MHP → CHP | 46,1 | 38,4 |
| Yenikonacık Mah. | MHP → CHP | 45,1 | 20,7 |
| Kurtuluş Mah. | MHP → CHP | 30,0 | 8,3 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP → CHP | 28,2 | 17,9 |
| İstiklal Mah. | MHP → CHP | 25,8 | 11,8 |
| Zafer Mah. | MHP → CHP | 25,7 | 10,6 |
| Gökbez Mah. | MHP → CHP | 25,3 | 19,1 |
| Akçatekir Mah. | MHP (aynı) | 20,9 | 0,6 |
| Fındıklı Mah. | CHP → MHP | 18,6 | 14,1 |
| Hamidiye Mah. | CHP → MHP | 18,5 | 3,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Pozantı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akçatekir Mah. | MHP %41,8 | %75,9 |
| Alpu Mah. | CHP %68,5 | %86,0 |
| Aşçıbekirli Mah. | MHP %52,4 | %92,6 |
| Belemedik Mah. | CHP %93,4 | %97,5 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %44,7 | %86,0 |
| Dağdibi Mah. | MHP %73,9 | %88,6 |
| Eskikonacık Mah. | CHP %58,3 | %88,1 |
| Fındıklı Mah. | MHP %49,6 | %89,1 |
| Gökbez Mah. | CHP %46,8 | %92,1 |
| Hamidiye Mah. | MHP %41,4 | %86,8 |
| Kamışlı Mah. | MHP %64,5 | %82,7 |
| Karakışlakçı Mah. | MHP %51,1 | %86,1 |
| Kurtuluş Mah. | CHP %38,0 | %88,3 |
| Pozanti M Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %54,6 | %57,1 |
| Yazıcak Mah. | MHP %51,6 | %94,4 |
| Yağlıtaş Mah. | MHP %50,0 | %85,7 |
| Yenikonacık Mah. | CHP %48,5 | %86,7 |
| Yukarıbelemedik Mah. | MHP %39,9 | %91,6 |
| Zafer Mah. | CHP %41,2 | %84,6 |
| Çamlıbel Mah. | Yeniden Refah %52,1 | %100,8 |
Altın sandık
Pozantı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Pozantı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Pozantı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Pozantı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Pozantı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,4 oyla MHP kazandı. CHP %37,6 ile ikinci oldu.
Pozantı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Pozantı’da 16.211 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.
Pozantı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7, Kemal Kılıçdaroğlu %35,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.
Pozantı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %38,9, CHP %23,4, MHP %16,4, İYİ Parti %11,1, Zafer Partisi %2,1.
Pozantı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Pozantı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Pozantı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Pozantı’da oyların %23,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,8 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.
Pozantı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Eskikonacık Mah., Yenikonacık Mah., Kurtuluş Mah..
Pozantı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Pozantı’da etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 0,8 puan.
Pozantı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Pozantı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Pozantı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Pozantı’da geçersiz oy oranı %4,57 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Pozantı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pozantı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Pozantı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pozantı’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Pozantı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Pozantı’daki 22 mahallenin 11 tanesinde MHP, 10 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Pozantı’nın altın sandığı hangisi?
Pozantı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pozantı, Zafer Mah., 1056 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.
Pozantı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dağdibi (%73,9) mahallesinde, en düşük oyu Eskikonacık (%19,9) mahallesinde aldı.
Pozantı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Eskikonacık (%58,3) mahallesinde, en düşük oyu Dağdibi (%16,4) mahallesinde aldı.
Pozantı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşçıbekirli Mah. (%92,6), en düşük katılım Akçatekir Mah. (%75,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.