Saimbeyli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Saimbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,8 oyla MHP kazandı. Anap %19,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 29,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Saimbeyli’de Recep Tayyip Erdoğan %77,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Saimbeyli sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Saimbeyli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Saimbeyli’de oyların %42,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Beypınarı Mah. | MHP → Anap | 71,2 | 6,8 |
| Kandilli Mah. | BBP → Anap | 70,5 | 4,9 |
| Çeralan Mah. | MHP → Yeniden Refah | 68,9 | 4,1 |
| Narlıdere Mah. | MHP → Millet İttifakı | 63,5 | 17,4 |
| Mahmutlu Mah. | MHP → Anap | 61,8 | 5,2 |
| Kapaklıkuyu Mah. | MHP (aynı) | 54,9 | 1,9 |
| Değirmenciuşağı Mah. | MHP (aynı) | 53,9 | 3,3 |
| Eyüplü Mah. | MHP → BBP | 53,0 | 22,7 |
| Çatak Mah. | MHP (aynı) | 50,2 | 0,0 |
| Aksaağaç Mah. | MHP (aynı) | 49,6 | 2,0 |
| Yardibi Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,4 | 9,3 |
| Yeşilbağlar Mah. | MHP → Anap | 49,2 | 7,5 |
| Fatih Mah. | MHP → Anap | 41,9 | 7,2 |
| Yeniköy Mah. | MHP → Anap | 40,6 | 2,8 |
| İslam Mah. | MHP → Millet İttifakı | 40,4 | 29,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Saimbeyli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aksaağaç Mah. | MHP %35,1 | %90,2 |
| Avcıpınarı Mah. | CHP %31,0 | %67,9 |
| Ayvacık Mah. | BBP %35,9 | %95,8 |
| Beypınarı Mah. | Anap %40,4 | %71,7 |
| Cumhurlu Mah. | Yeniden Refah %62,3 | %92,9 |
| Değirmenciuşağı Mah. | MHP %38,9 | %89,2 |
| Eyüplü Mah. | BBP %40,3 | %93,0 |
| Fatih Mah. | Anap %36,5 | %82,5 |
| Gökmenler Mah. | MHP %34,7 | %88,3 |
| Gürleşen Mah. | MHP %45,3 | %88,6 |
| Halilbeyli Mah. | CHP %30,7 | %94,4 |
| Himmetli Mah. | MHP %36,4 | %84,2 |
| Kandilli Mah. | Anap %36,1 | %86,0 |
| Kapaklıkuyu Mah. | MHP %24,2 | %91,0 |
| Karakuyu Mah. | MHP %59,3 | %80,8 |
| Kızılağaç Mah. | MHP %38,0 | %83,0 |
| Mahmutlu Mah. | Anap %30,2 | %92,4 |
| Naltaş Mah. | Yeniden Refah %27,7 | %85,7 |
| Narlıdere Mah. | MHP %26,5 | %93,2 |
| Topallar Mah. | MHP %40,2 | %95,2 |
Altın sandık
Saimbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Saimbeyli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Saimbeyli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Saimbeyli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Saimbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,8 oyla MHP kazandı. Anap %19,5 ile ikinci oldu.
Saimbeyli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Saimbeyli’de 11.064 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 48 sandıkta kullanıldı.
Saimbeyli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,5, Kemal Kılıçdaroğlu %20,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,8 ile önde çıktı.
Saimbeyli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %40,2, MHP %20,4, CHP %12,1, BBP %10,9, İYİ Parti %6,8.
Saimbeyli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Saimbeyli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Saimbeyli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Saimbeyli’de oyların %42,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Saimbeyli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Beypınarı Mah., Kandilli Mah., Çeralan Mah..
Saimbeyli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Saimbeyli’de etkin parti sayısı 5,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Anap arasındaki fark 11,3 puan.
Saimbeyli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Anap oyu ortalama 7,1 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 7,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Saimbeyli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Saimbeyli’de geçersiz oy oranı %7,49 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Saimbeyli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Saimbeyli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Saimbeyli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Saimbeyli’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Saimbeyli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Saimbeyli’deki 28 mahallenin 13 tanesinde MHP, 6 tanesinde Anap, 4 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde CHP, 2 tanesinde BBP birinci çıktı.
Saimbeyli’nin altın sandığı hangisi?
Saimbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Saimbeyli, Yardibi Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,24 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,28 puan sapmayla verdi.
Saimbeyli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karakuyu (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Eyüplü (%15,1) mahallesinde aldı.
Saimbeyli’de Anap en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Anap en yüksek oyu Fatih (%36,5) mahallesinde, en düşük oyu Himmetli (%10,1) mahallesinde aldı.
Saimbeyli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayvacık Mah. (%95,8), en düşük katılım Çeralan Mah. (%78,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.