Sarıçam Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sarıçam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla MHP kazandı. CHP %37,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 21,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıçam’da Recep Tayyip Erdoğan %59,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sarıçam sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sarıçam’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sarıçam’da oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kepeztepe Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,8 | 32,4 |
| Yeni Mah. | MHP → Millet İttifakı | 37,4 | 21,5 |
| Kaşobası Mah. | MHP → Millet İttifakı | 36,8 | 20,9 |
| Karlık Mah. | MHP → Millet İttifakı | 36,6 | 3,2 |
| Adana E-tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 34,2 | 33,3 |
| Acıdere Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,2 | 2,2 |
| Kemalpaşa Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,2 | 21,5 |
| Göztepe Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,6 | 14,8 |
| Çarkıpare Mah. | MHP → Millet İttifakı | 31,0 | 18,1 |
| Küçükbaklalı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,8 | 8,7 |
| Yürekli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,2 | 34,2 |
| Yeniyayla Mah. | MHP → Millet İttifakı | 29,1 | 5,7 |
| Gültepe Mah. | MHP → Millet İttifakı | 28,3 | 10,7 |
| Yeşiltepe Mah. | MHP → Millet İttifakı | 27,7 | 2,7 |
| Suluca Mah. | MHP → Millet İttifakı | 27,3 | 3,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sarıçam’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıdere Mah. | MHP %39,8 | %84,8 |
| Adana 1 Nolu T-tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | MHP %66,7 | %2,4 |
| Adana 2 Nolu T-tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %66,7 | %8,5 |
| Adana E-tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %49,2 | %7,9 |
| Adana F-tipi Yuksek Guvenlikli Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %100,0 | %29,6 |
| Aflak Mah. | MHP %45,2 | %99,2 |
| Akkuyu Mah. | MHP %50,1 | %91,7 |
| Avcılar Mah. | MHP %55,1 | %96,2 |
| Aydınyurdu Mah. | MHP %66,9 | %97,7 |
| Ayvalı Mah. | CHP %52,8 | %100,0 |
| Balcalı Mah. | CHP %62,6 | %63,5 |
| Bayram Hacılı Mah. | CHP %64,1 | %84,7 |
| Beyceli Mah. | MHP %42,8 | %77,3 |
| Boynuyoğun Mah. | MHP %45,4 | %79,3 |
| Boztepe Mah. | MHP %57,7 | %94,8 |
| Buruk Cumhuriyet Mah. | MHP %41,8 | %87,3 |
| Büyük Baklalı Mah. | MHP %53,5 | %91,8 |
| Cerenli Mah. | MHP %50,7 | %93,1 |
| Cihadiye Mah. | MHP %50,0 | %94,1 |
| Dağcı Mah. | CHP %40,0 | %77,4 |
Altın sandık
Sarıçam’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sarıçam’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sarıçam seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sarıçam’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sarıçam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla MHP kazandı. CHP %37,7 ile ikinci oldu.
Sarıçam’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sarıçam’da 153.837 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 478 sandıkta kullanıldı.
Sarıçam’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,4, Kemal Kılıçdaroğlu %35,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8 ile önde çıktı.
Sarıçam’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,5, MHP %20,3, CHP %19,6, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %4,0.
Sarıçam’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sarıçam’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sarıçam’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarıçam’da oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Sarıçam’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 29 salıncak mahalle var; en oynakları Kepeztepe Mah., Yeni Mah., Kaşobası Mah..
Sarıçam’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sarıçam’da etkin parti sayısı 3,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 2,8 puan.
Sarıçam’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 2,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Sarıçam’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sarıçam’da geçersiz oy oranı %6,13 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Sarıçam’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıçam’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sarıçam hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıçam’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Sarıçam’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sarıçam’daki 74 mahallenin 44 tanesinde MHP, 30 tanesinde CHP birinci çıktı.
Sarıçam’ın altın sandığı hangisi?
Sarıçam’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıçam, Gültepe Mah., 1138 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.
Sarıçam’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aydınyurdu (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Bayram Hacılı (%21,7) mahallesinde aldı.
Sarıçam’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bayram Hacılı (%64,1) mahallesinde, en düşük oyu Hakkıbeyli (%19,1) mahallesinde aldı.
Sarıçam’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kepeztepe Mah. (%100,0), en düşük katılım Adana E-tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%7,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.