Seyhan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Seyhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 16,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Seyhan’da Kemal Kılıçdaroğlu %60,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,6
2024 katılım
%71,5
yerel seçim
Seçmen
564.300
2024
Sandık
1.678
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Seyhan sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSeyhan, Adana · katılım %71,5SeyhanAdanaCHP%41,63%42,15AK Parti%32,00%20,57DEM Parti%12,67%6,36İYİ Parti%6,69%7,26Zafer Partisi%1,75%1,72Yeniden Refah%1,55%2,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSeyhan, Adana · katılım %87,0SeyhanAdanaKılıçdaroğlu%57,78%50,90Erdoğan%37,97%43,92Sinan Oğan%3,95%4,81Muharrem İnce%0,30%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSeyhan, Adana · katılım %83,8SeyhanAdanaKılıçdaroğlu%60,55%54,06Erdoğan%39,45%45,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSeyhan, Adana · katılım %87,0SeyhanAdanaCHP%30,54%28,55AK Parti%27,46%29,98Yeşil Sol Parti%15,93%9,71İYİ Parti%9,06%10,87MHP%7,68%10,88TİP%2,72%2,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Seyhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Seyhan’da oyların %18,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 1,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti91 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gülbahçesi Mah.Millet İttifakı → DEM Parti65,439,2
Ova Mah.Millet İttifakı → DEM Parti53,725,9
Dağlıoğlu Mah.Millet İttifakı → DEM Parti53,218,4
Koza Mah.Millet İttifakı → DEM Parti50,416,4
Barbaros Mah.Millet İttifakı → DEM Parti46,58,4
Kavaklı Mah.Millet İttifakı → DEM Parti44,43,2
Söğütlü Mah.Millet İttifakı → AK Parti37,76,0
Hürriyet Mah.Millet İttifakı → AK Parti35,17,6
Beşocak Mah.Millet İttifakı (aynı)32,50,2
Yenibey Mah.Millet İttifakı → AK Parti31,67,5
Camuzcu Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,712,4
Onur Mah.Millet İttifakı (aynı)22,72,7
Dumlupınar Mah.Millet İttifakı → AK Parti21,91,2
Yolgeçen Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,117,2
Şehitduran Mah.Millet İttifakı (aynı)20,00,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%31,7
AK Parti%26,9
MHP%24,2
Katılım %86,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%38,7
Recep Tayyip Erdoğan%38,4
Selahattin Demirtaş%15,0
Katılım %85,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%29,8
CHP%28,7
HDP%20,3
Katılım %85,6
2019 YerelYerel
CHP%57,8
AK Parti%38,4
Saadet%1,3
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,8
Recep Tayyip Erdoğan%38,0
Sinan Oğan%4,0
Katılım %87,0
2023 MVMilletvekili
CHP%30,5
AK Parti%27,5
Yeşil Sol Parti%15,9
Katılım %87,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,6
Recep Tayyip Erdoğan%39,5
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
CHP%41,6
AK Parti%32,0
DEM Parti%12,7
Katılım %71,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Seyhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
2000 Evler Mah.CHP %49,2%73,7
Ahmet Remzi Yüreğir Mah.AK Parti %43,4%79,2
Akkapı Mah.CHP %60,7%73,9
Alidede Mah.CHP %43,5%73,4
Aydınlar Mah.AK Parti %44,4%70,2
Bahçelievler Mah.CHP %39,0%74,3
Bahçeşehir Mah.AK Parti %42,8%71,6
Barbaros Mah.DEM Parti %42,1%71,8
Barış Mah.AK Parti %46,9%68,0
Bey Mah.CHP %52,2%75,7
Beşocak Mah.AK Parti %33,2%79,4
Büyükdikili Mah.CHP %54,0%75,0
Büyükçıldırım Mah.CHP %48,8%58,0
Camuzcu Mah.CHP %40,0%97,4
Cemalpaşa Mah.CHP %70,8%75,1
Dağlıoğlu Mah.DEM Parti %49,6%70,6
Demetevler Mah.CHP %43,1%67,8
Denizli Mah.AK Parti %42,1%67,6
Dervişler Mah.CHP %49,3%70,0
Dumlupınar Mah.AK Parti %38,6%68,0

Altın sandık

Seyhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Seyhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Serinevler Mah.%95,3
Yalmanlı Mah.%94,2
Karayusuflu Mah.%93,2
En zayıf
Gölbaşı Mah.%9,6
Gülbahçesi Mah.%12,4
Mekan Mah.%15,3
AK Parti
En güçlü
Mekan Mah.%62,8
Sarıhamzalı Mah.%61,7
Gökçeler Mah.%58,5
En zayıf
Yalmanlı Mah.%0,8
Serinevler Mah.%2,5
Karayusuflu Mah.%3,8
DEM Parti
En güçlü
Gülbahçesi Mah.%58,6
Dağlıoğlu Mah.%49,6
Ova Mah.%48,6
En zayıf
Yalmanlı Mah.%0,3
Karayusuflu Mah.%0,8
Cemalpaşa Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%71,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karakuyu Mah.%97,6
Camuzcu Mah.%97,4
Kuyumcular Mah.%95,9
Karayusuflu Mah.%93,6
Serinevler Mah.%93,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gülpınar Mah.%57,1
Kocavezir Mah.%60,5
Onur Mah.%66,0
Yeşilyuva Mah.%66,1
Sarıhamzalı Mah.%66,2

Seyhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Seyhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Seyhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu.

Seyhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Seyhan’da 564.300 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.678 sandıkta kullanıldı.

Seyhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,8, Recep Tayyip Erdoğan %38,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,5 ile önde çıktı.

Seyhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %30,5, AK Parti %27,5, Yeşil Sol Parti %15,9, İYİ Parti %9,1, MHP %7,7.

Seyhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Seyhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Seyhan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Seyhan’da oyların %18,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Seyhan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Gülbahçesi Mah., Ova Mah., Dağlıoğlu Mah..

Seyhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Seyhan’da etkin parti sayısı 3,37; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,6 puan.

Seyhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Seyhan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Seyhan’da geçersiz oy oranı %5,53 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 19 sandık var.

Seyhan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Seyhan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Seyhan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Seyhan’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Seyhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Seyhan’daki 96 mahallenin 57 tanesinde CHP, 33 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Seyhan’ın altın sandığı hangisi?

Seyhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Seyhan, Şakirpaşa Mah., 4307 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,23 puan saptı.

Seyhan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Serinevler (%95,2) mahallesinde, en düşük oyu Gölbaşı (%9,6) mahallesinde aldı.

Seyhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mekan (%62,8) mahallesinde, en düşük oyu Yalmanlı (%0,8) mahallesinde aldı.

Seyhan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karakuyu Mah. (%97,5), en düşük katılım Gülpınar Mah. (%57,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.