Yumurtalık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yumurtalık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla CHP kazandı. MHP %34,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yumurtalık’ta Recep Tayyip Erdoğan %54,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,9
2024 katılım
%88,9
yerel seçim
Seçmen
14.771
2024
Sandık
54
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yumurtalık sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYumurtalık, Adana · katılım %88,9YumurtalıkAdanaCHP%40,92%42,15MHP%34,79%13,35İYİ Parti%11,03%7,26DP%6,66%0,14Yeniden Refah%2,92%2,87Zafer Partisi%1,65%1,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYumurtalık, Adana · katılım %90,0YumurtalıkAdanaErdoğan%52,46%43,92Kılıçdaroğlu%43,56%50,90Sinan Oğan%3,48%4,81Muharrem İnce%0,50%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYumurtalık, Adana · katılım %87,9YumurtalıkAdanaErdoğan%54,33%45,94Kılıçdaroğlu%45,67%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYumurtalık, Adana · katılım %90,0YumurtalıkAdanaAK Parti%32,58%29,98CHP%26,80%28,55MHP%17,32%10,88İYİ Parti%14,02%10,87TİP%1,73%2,28Zafer Partisi%1,70%2,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yumurtalık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yumurtalık’ta oyların %19,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,3 puan.

10 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeniköy Mah.MHP → DP52,912,0
Zeytinbeli Mah.MHP → CHP38,61,1
Kuzupınarı Mah.MHP → Yeniden Refah38,31,2
Hamzalı Mah.MHP → CHP33,012,7
Sugözü Mah.CHP → MHP32,115,9
Kemalpaşa Mah.MHP → CHP24,97,3
Yumurtalık Mah.MHP → CHP23,725,7
Ayvalık Mah.MHP → CHP23,421,4
Gölovası Mah.MHP → CHP21,07,2
Kaldırım Mah.MHP (aynı)18,60,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%37,0
AK Parti%32,7
CHP%22,5
Katılım %94,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,4
Muharrem İnce%32,4
Meral Akşener%17,2
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,6
CHP%24,3
İYİ Parti%18,4
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
MHP%49,6
CHP%45,2
İYİ Parti%3,6
Katılım %91,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,5
Kemal Kılıçdaroğlu%43,6
Sinan Oğan%3,5
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,6
CHP%26,8
MHP%17,3
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Kemal Kılıçdaroğlu%45,7
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%40,9
MHP%34,8
İYİ Parti%11,0
Katılım %88,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yumurtalık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdeniz Mah.MHP %41,3%84,0
Akyuva Mah.CHP %40,1%75,9
Asmalı Mah.MHP %58,6%95,5
Ayas Mah.CHP %42,9%83,2
Ayvalık Mah.CHP %50,7%93,3
Demirtaş Mah.MHP %43,2%95,0
Deveciuşağı Mah.MHP %44,1%92,9
Devrişiye Mah.CHP %50,2%83,8
Gölovası Mah.CHP %43,6%90,7
Hamzalı Mah.CHP %40,2%93,0
Haylazlı Mah.CHP %41,3%90,6
Kaldırım Mah.MHP %40,6%92,5
Kalemli Mah.MHP %43,6%101,9
Kemalpaşa Mah.CHP %37,4%84,0
Kesmeburun Mah.CHP %43,4%91,7
Kuzupınarı Mah.Yeniden Refah %29,6%87,2
Kırmızıdam Mah.CHP %84,2%93,3
Narlıören Mah.MHP %44,1%93,5
Sugözü Mah.MHP %50,7%94,5
Yeniköy Mah.DP %40,4%81,9

Altın sandık

Yumurtalık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yumurtalık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeşilköy Mah.%64,8
Ayvalık Mah.%50,7
Devrişiye Mah.%50,2
En zayıf
Asmalı Mah.%28,1
Kuzupınarı Mah.%28,4
Narlıören Mah.%31,3
MHP
En güçlü
Asmalı Mah.%58,6
Sugözü Mah.%50,7
Deveciuşağı Mah.%44,1
En zayıf
Haylazlı Mah.%21,7
Devrişiye Mah.%25,5
Kuzupınarı Mah.%26,1
İYİ Parti
En güçlü
Kemalpaşa Mah.%27,9
Devrişiye Mah.%18,7
Haylazlı Mah.%18,2
En zayıf
Yeşilköy Mah.%1,0
Ayvalık Mah.%3,7
Asmalı Mah.%5,1

Seçime katılım

2024 Yerel%88,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Asmalı Mah.%95,5
Demirtaş Mah.%95,0
Sugözü Mah.%94,5
Narlıören Mah.%93,5
Ayvalık Mah.%93,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Akyuva Mah.%75,9
Ayas Mah.%83,2
Devrişiye Mah.%83,8
Akdeniz Mah.%84,0
Kemalpaşa Mah.%84,0

Yumurtalık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yumurtalık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yumurtalık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla CHP kazandı. MHP %34,8 ile ikinci oldu.

Yumurtalık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yumurtalık’ta 14.771 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 54 sandıkta kullanıldı.

Yumurtalık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,5, Kemal Kılıçdaroğlu %43,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3 ile önde çıktı.

Yumurtalık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,6, CHP %26,8, MHP %17,3, İYİ Parti %14,0, TİP %1,7.

Yumurtalık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yumurtalık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Yumurtalık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yumurtalık’ta oyların %19,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,3 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Yumurtalık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniköy Mah., Zeytinbeli Mah., Kuzupınarı Mah..

Yumurtalık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yumurtalık’ta etkin parti sayısı 3,27; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 6,1 puan.

Yumurtalık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,4 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 6,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yumurtalık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yumurtalık’ta geçersiz oy oranı %4,72 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Yumurtalık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yumurtalık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yumurtalık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yumurtalık’ta MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yumurtalık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yumurtalık’taki 24 mahallenin 14 tanesinde CHP, 8 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DP birinci çıktı.

Yumurtalık’ın altın sandığı hangisi?

Yumurtalık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yumurtalık, Kuzupınarı Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,39 puan saptı.

Yumurtalık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeşilköy (%64,8) mahallesinde, en düşük oyu Asmalı (%28,1) mahallesinde aldı.

Yumurtalık’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Asmalı (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Haylazlı (%21,7) mahallesinde aldı.

Yumurtalık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Asmalı Mah. (%95,5), en düşük katılım Akyuva Mah. (%75,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.