Yüreğir Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yüreğir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yüreğir’de Recep Tayyip Erdoğan %50,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,8
2024 katılım
%72,4
yerel seçim
Seçmen
274.883
2024
Sandık
849
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yüreğir sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYüreğir, Adana · katılım %72,4YüreğirAdanaCHP%40,83%42,15AK Parti%38,27%20,57DEM Parti%8,36%6,36Yeniden Refah%3,29%2,87İYİ Parti%3,21%7,26HÜDA PAR%2,10%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYüreğir, Adana · katılım %84,8YüreğirAdanaErdoğan%48,84%43,92Kılıçdaroğlu%46,72%50,90Sinan Oğan%4,03%4,81Muharrem İnce%0,40%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYüreğir, Adana · katılım %81,9YüreğirAdanaErdoğan%50,53%45,94Kılıçdaroğlu%49,47%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYüreğir, Adana · katılım %84,8YüreğirAdanaAK Parti%36,31%29,98CHP%25,05%28,55Yeşil Sol Parti%12,89%9,71MHP%8,91%10,88İYİ Parti%7,37%10,87Yeniden Refah%2,12%1,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yüreğir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yüreğir’de oyların %19,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,1 puan.

18 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti80 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Eski Misis Mah.CHP → DEM Parti69,246,2
Güzel Cumhuriyet Mah.CHP → DEM Parti64,538,6
Koza Mah.CHP → DEM Parti48,13,6
Geçitli Cumhuriyet Mah.CHP → DEM Parti45,99,5
Hacıali Mah.AK Parti → CHP41,57,0
Özler Mah.CHP → DEM Parti40,72,2
Akarcalı Mah.AK Parti → CHP38,522,2
Yunus Emre Mah.CHP → AK Parti37,19,1
Abdioğlu Cumhuriyet Mah.CHP → AK Parti35,63,9
Karaahmetli Mah.AK Parti → CHP32,39,5
Yakapınar Mah.CHP (aynı)28,92,5
Irmakbaşı Mah.AK Parti → CHP25,93,7
Kütüklü Mah.AK Parti → CHP25,713,8
Yunusoğlu Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP23,09,7
Mutlu Mah.AK Parti (aynı)21,93,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,2
MHP%26,1
CHP%23,3
Katılım %86,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,5
Muharrem İnce%30,0
Selahattin Demirtaş%12,3
Katılım %83,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,2
CHP%22,0
HDP%16,6
Katılım %83,7
2019 YerelYerel
AK Parti%49,1
CHP%47,5
Saadet%2,1
Katılım %81,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Kemal Kılıçdaroğlu%46,7
Sinan Oğan%4,0
Katılım %84,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,3
CHP%25,1
Yeşil Sol Parti%12,9
Katılım %84,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Kemal Kılıçdaroğlu%49,5
Katılım %81,9
2024 YerelYerel
CHP%40,8
AK Parti%38,3
DEM Parti%8,4
Katılım %72,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yüreğir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.AK Parti %38,4%64,1
Abdioğlu Cumhuriyet Mah.AK Parti %33,9%84,3
Akarcalı Mah.CHP %48,4%64,8
Akdam Mah.CHP %56,5%97,0
Akdeniz Mah.CHP %87,0%75,5
Akpınar Mah.CHP %44,6%97,4
Akıncılar Mah.CHP %47,6%71,2
Alihocalı Mah.CHP %71,6%71,5
Anadolu Mah.CHP %41,8%71,9
Atakent Mah.AK Parti %42,6%68,1
Atatürk Mah.AK Parti %45,6%83,7
Aydıncık Mah.AK Parti %36,5%86,7
Ağzıbüyük Mah.AK Parti %62,5%83,0
Bahçelievler Mah.CHP %40,8%66,1
Başak Mah.AK Parti %35,4%69,2
Belören Mah.AK Parti %50,2%89,3
Beyköy Mah.AK Parti %45,3%78,4
Büyükkapılı Mah.CHP %55,1%79,7
Camili Mah.AK Parti %40,7%80,8
Cine Mah.AK Parti %43,3%105,2

Altın sandık

Yüreğir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yüreğir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Güneşli Mah.%91,9
Seyhan Mah.%88,7
Yamaçlı Mah.%87,9
En zayıf
Güzel Cumhuriyet Mah.%17,5
Eski Misis Mah.%18,0
Çamlıbel Mah.%18,1
AK Parti
En güçlü
Şeyhmurat Mah.%57,7
Çotlu Mah.%55,1
Dervişler Mah.%52,6
En zayıf
Güneşli Mah.%4,8
Seyhan Mah.%6,0
Akdeniz Mah.%7,1
DEM Parti
En güçlü
Eski Misis Mah.%64,2
Güzel Cumhuriyet Mah.%56,4
Geçitli Cumhuriyet Mah.%40,3
En zayıf
Sinanpaşa Mah.%0,6
Yavuzlar Mah.%0,7
Yamaçlı Mah.%0,8

Seçime katılım

2024 Yerel%72,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%81,9 / TR %84,1
2019 Yerel%81,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akpınar Mah.%97,4
Çatalpınar Mah.%94,9
Şeyhmurat Mah.%94,4
Çotlu Mah.%91,2
Havraniye Mah.%91,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çamlıbel Mah.%55,3
Yeşil Bağlar Mah.%56,9
Dede Korkut Mah.%59,2
Şehit Erkut Akbay Mah.%62,2
19 Mayıs Mah.%64,1

Yüreğir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yüreğir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yüreğir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,3 ile ikinci oldu.

Yüreğir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yüreğir’de 274.883 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 849 sandıkta kullanıldı.

Yüreğir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,8, Kemal Kılıçdaroğlu %46,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5 ile önde çıktı.

Yüreğir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,3, CHP %25,1, Yeşil Sol Parti %12,9, MHP %8,9, İYİ Parti %7,4.

Yüreğir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yüreğir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Yüreğir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yüreğir’de oyların %19,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Yüreğir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Eski Misis Mah., Güzel Cumhuriyet Mah., Koza Mah..

Yüreğir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yüreğir’de etkin parti sayısı 3,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,6 puan.

Yüreğir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yüreğir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yüreğir’de geçersiz oy oranı %6,49 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Yüreğir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yüreğir’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yüreğir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yüreğir’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yüreğir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yüreğir’deki 107 mahallenin 63 tanesinde AK Parti, 39 tanesinde CHP, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Yüreğir’in altın sandığı hangisi?

Yüreğir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yüreğir, Dadaloğlu Mah., 2089 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Yüreğir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Güneşli (%91,9) mahallesinde, en düşük oyu Güzel Cumhuriyet (%17,5) mahallesinde aldı.

Yüreğir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şeyhmurat (%57,7) mahallesinde, en düşük oyu Güneşli (%4,8) mahallesinde aldı.

Yüreğir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akpınar Mah. (%97,4), en düşük katılım Çamlıbel Mah. (%55,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.