Besni Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Besni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Besni’de Recep Tayyip Erdoğan %65,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,8
2024 katılım
%74,7
yerel seçim
Seçmen
25.365
2024
Sandık
78
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Besni sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBesni, Adıyaman · katılım %74,7BesniAdıyamanAK Parti%38,83%32,82CHP%38,62%33,85Yeniden Refah%16,76%12,53MHP%2,27%2,03DEM Parti%1,23%3,72Saadet%0,67%4,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBesni, Adıyaman · katılım %79,6BesniAdıyamanErdoğan%62,25%66,20Kılıçdaroğlu%34,60%31,24Sinan Oğan%2,54%2,18Muharrem İnce%0,62%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBesni, Adıyaman · katılım %77,3BesniAdıyamanErdoğan%65,16%68,84Kılıçdaroğlu%34,84%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBesni, Adıyaman · katılım %79,6BesniAdıyamanAK Parti%49,64%54,66CHP%24,25%19,46Yeşil Sol Parti%9,41%12,68MHP%8,22%4,25Yeniden Refah%2,75%5,05BBP%1,33%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Besni’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Besni’de oyların %37,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 11,4 puan.

9 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Korupınar Mah.AK Parti (aynı)41,64,4
15 Temmuz Şehitler Mah.AK Parti → CHP40,65,1
Cirit Meydanı Mah.AK Parti → CHP38,49,8
Dumlupınar Mah.AK Parti → CHP38,36,8
Pınarbaşı Mah.AK Parti (aynı)36,94,6
Oyalı Mah.AK Parti (aynı)36,04,9
Kaymakam Hasan Tütün Mah.AK Parti → CHP35,05,5
Erdemoğlu Mah.AK Parti (aynı)34,91,2
Aşağısarhan Mah.AK Parti (aynı)33,70,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
Saadet%43,2
AK Parti%30,4
CHP%21,8
Katılım %84,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,7
Muharrem İnce%22,8
Meral Akşener%5,2
Katılım %83,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,9
CHP%17,0
HDP%9,9
Katılım %83,3
2019 YerelYerel
AK Parti%45,2
Saadet%31,5
CHP%22,1
Katılım %84,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,3
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Sinan Oğan%2,5
Katılım %79,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,6
CHP%24,3
Yeşil Sol Parti%9,4
Katılım %79,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Kemal Kılıçdaroğlu%34,8
Katılım %77,3
2024 YerelYerel
AK Parti%38,8
CHP%38,6
Yeniden Refah%16,8
Katılım %74,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Besni’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Şehitler Mah.CHP %40,9%71,8
Abimistik Mah.AK Parti %62,8%92,9
Adalet Mah.DEVA %39,5%90,6
Ali Erdemoğlu Mah.AK Parti %44,9%78,0
Asagisogutlu Mah.CHP %70,3%97,1
Ataturk Mah.AK Parti %54,3%97,4
Aşağısarhan Mah.AK Parti %41,6%79,6
Bayat Mah.CHP %55,9%94,8
Boybeypinari Mah.AK Parti %90,0%87,6
Cakmak Mah.CHP %76,3%85,1
Cirit Meydanı Mah.CHP %46,0%75,4
Cumhuriyet Mah.MHP %61,4%95,2
Cumhuriyet Mah.CHP %53,7%96,0
Cumhuriyet Mah.DEVA %50,6%91,2
Dumlupınar Mah.CHP %41,8%80,2
Erdemoğlu Mah.AK Parti %39,1%73,1
Fatih Mah.AK Parti %76,6%90,3
Fatih Mah.CHP %42,8%90,0
Hurriyet Mah.MHP %64,5%95,3
Hurriyet Mah.AK Parti %50,4%89,8

Altın sandık

Besni’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Besni’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Turgut Ozal Mah.%66,8
Hurriyet Mah.%50,4
Inonu Mah.%47,8
En zayıf
Tetirli Mah.%1,5
Asagisogutlu Mah.%4,6
Cumhuriyet Mah.%6,5
CHP
En güçlü
Tetirli Mah.%82,5
Asagisogutlu Mah.%70,3
Yeni Mah.%46,8
En zayıf
Hurriyet Mah.%23,4
Çat Mah.%31,0
Cumhuriyet Mah.%31,5
Yeniden Refah
En güçlü
Adalet Mah.%22,3
Pınarbaşı Mah.%21,0
Çat Mah.%20,8
En zayıf
Koprubasi Mah.%0,3
Turgut Ozal Mah.%0,3
Fatih Mah.%0,3

Seçime katılım

2024 Yerel%74,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Asagisogutlu Mah.%97,1
Hurriyet Mah.%95,3
Cumhuriyet Mah.%95,2
Koprubasi Mah.%93,4
Tetirli Mah.%93,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Besni Mah.%71,4
15 Temmuz Şehitler Mah.%71,8
Erdemoğlu Mah.%73,1
Kaymakam Hasan Tütün Mah.%73,3
Cirit Meydanı Mah.%75,4

Besni seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Besni’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Besni’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,6 ile ikinci oldu.

Besni’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Besni’de 25.365 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 78 sandıkta kullanıldı.

Besni’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,2, Kemal Kılıçdaroğlu %34,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2 ile önde çıktı.

Besni’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,6, CHP %24,2, Yeşil Sol Parti %9,4, MHP %8,2, Yeniden Refah %2,8.

Besni’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Besni’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Besni’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Besni’de oyların %37,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,4 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Besni’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Korupınar Mah., 15 Temmuz Şehitler Mah., Cirit Meydanı Mah..

Besni’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Besni’de etkin parti sayısı 3,04; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 0,2 puan.

Besni’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Besni’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Besni’de geçersiz oy oranı %5,63 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Besni’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Besni’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Besni hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Besni’de AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Besni’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Besni’deki 37 mahallenin 17 tanesinde AK Parti, 14 tanesinde CHP, 4 tanesinde MHP, 2 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Besni’nin altın sandığı hangisi?

Besni’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Besni, Erdemoğlu Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.

Besni’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Turgut Ozal (%66,8) mahallesinde, en düşük oyu Tetirli (%1,5) mahallesinde aldı.

Besni’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Tetirli (%82,5) mahallesinde, en düşük oyu Hurriyet (%23,4) mahallesinde aldı.

Besni’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Asagisogutlu Mah. (%97,1), en düşük katılım Yeni Besni Mah. (%71,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.