Gerger Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gerger’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gerger’de Recep Tayyip Erdoğan %87,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,2
2024 katılım
%83,1
yerel seçim
Seçmen
2.177
2024
Sandık
8
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gerger sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGerger, Adıyaman · katılım %83,1GergerAdıyamanAK Parti%55,17%32,82CHP%42,04%33,85Yeniden Refah%1,80%12,53MHP%0,35%2,03BTP%0,29%0,25DEVA%0,23%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGerger, Adıyaman · katılım %77,2GergerAdıyamanErdoğan%85,70%66,20Kılıçdaroğlu%12,85%31,24Sinan Oğan%1,13%2,18Muharrem İnce%0,32%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGerger, Adıyaman · katılım %76,2GergerAdıyamanErdoğan%87,12%68,84Kılıçdaroğlu%12,88%31,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGerger, Adıyaman · katılım %77,2GergerAdıyamanAK Parti%73,20%54,66CHP%8,62%19,46Yeniden Refah%8,23%5,05Yeşil Sol Parti%5,51%12,68MHP%1,73%4,25BBP%0,60%1,04Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gerger’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gerger’de oyların %47,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fatih Mah.Saadet → AK Parti59,16,0
Merkez Mah.Saadet → Millet İttifakı55,22,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
Saadet%53,2
AK Parti%38,6
BBP%6,4
Katılım %85,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,3
Selahattin Demirtaş%7,3
Muharrem İnce%4,9
Katılım %75,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%78,4
HDP%9,2
CHP%3,6
Katılım %75,9
2019 YerelYerel
AK Parti%52,5
Saadet%47,3
BTP%0,2
Katılım %84,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,7
Kemal Kılıçdaroğlu%12,9
Sinan Oğan%1,1
Katılım %77,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%73,2
CHP%8,6
Yeniden Refah%8,2
Katılım %77,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%87,1
Kemal Kılıçdaroğlu%12,9
Katılım %76,2
2024 YerelYerel
AK Parti%55,2
CHP%42,0
Yeniden Refah%1,8
Katılım %83,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gerger’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Fatih Mah.AK Parti %51,6%88,5
Keleşan Mah.AK Parti %61,7%81,0
Merkez Mah.CHP %49,9%84,9
Yeni Mah.AK Parti %62,9%79,4

Altın sandık

Gerger’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%83,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%84,9
Keleşan Mah.%81,0
Yeni Mah.%79,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%79,4
Keleşan Mah.%81,0
Merkez Mah.%84,9

Gerger seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gerger’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gerger’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %42,0 ile ikinci oldu.

Gerger’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gerger’de 2.177 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 8 sandıkta kullanıldı.

Gerger’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %85,7, Kemal Kılıçdaroğlu %12,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %87,1 ile önde çıktı.

Gerger’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %73,2, CHP %8,6, Yeniden Refah %8,2, Yeşil Sol Parti %5,5, MHP %1,7.

Gerger’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gerger’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gerger’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gerger’de oyların %47,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Gerger’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah., Merkez Mah..

Gerger’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gerger’de etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 13,1 puan.

Gerger’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gerger’de geçersiz oy oranı %4,81 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gerger’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gerger’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gerger hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gerger’de AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Gerger’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gerger’deki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gerger’in altın sandığı hangisi?

Gerger’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gerger, Fatih Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,45 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,16 puan sapmayla verdi.

Gerger’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Merkez Mah. (%84,9), en düşük katılım Yeni Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adıyaman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.