Gölbaşı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölbaşı’da Recep Tayyip Erdoğan %62,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gölbaşı sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gölbaşı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %23,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Cumhuriyet Mah. | CHP (aynı) | 28,8 | 0,8 |
| Yavuz Selim Mah. | CHP → AK Parti | 28,6 | 4,4 |
| Fatih Mah. | AK Parti (aynı) | 27,0 | 2,7 |
| Yeni Mah. | CHP → AK Parti | 23,8 | 1,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Asfalt Mah. | CHP %56,8 | %81,0 |
| Asfalt Mah. | AK Parti %62,7 | %89,7 |
| Cakmak Mah. | CHP %42,9 | %81,1 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %35,2 | %79,3 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %53,1 | %88,6 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %56,4 | %96,3 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %66,5 | %84,9 |
| Fatih Mah. | AK Parti %37,4 | %84,1 |
| Hürriyet Mah. | CHP %41,3 | %78,1 |
| Kalemkas Mah. | CHP %85,6 | %91,5 |
| Kurugeçit Mah. | AK Parti %43,4 | %89,5 |
| Merkez Mah. | AK Parti %72,0 | %92,0 |
| Mimar Sinan Mah. | CHP %43,5 | %81,2 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti %39,4 | %78,1 |
| Yeni Mah. | AK Parti %41,1 | %76,9 |
| Yeni Mah. | AK Parti %65,6 | %87,2 |
| Yenikent Mah. | CHP %39,8 | %82,3 |
Altın sandık
Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gölbaşı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gölbaşı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gölbaşı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gölbaşı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,8 ile ikinci oldu.
Gölbaşı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da 22.457 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 72 sandıkta kullanıldı.
Gölbaşı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5, Kemal Kılıçdaroğlu %36,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5 ile önde çıktı.
Gölbaşı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,3, CHP %31,0, MHP %8,1, Yeşil Sol Parti %5,3, Yeniden Refah %2,5.
Gölbaşı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gölbaşı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Gölbaşı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gölbaşı’da oyların %23,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Gölbaşı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah., Yavuz Selim Mah., Fatih Mah..
Gölbaşı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,7 puan.
Gölbaşı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Gölbaşı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’da geçersiz oy oranı %5,1 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gölbaşı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölbaşı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gölbaşı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölbaşı’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Gölbaşı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gölbaşı’daki 17 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.
Gölbaşı’nın altın sandığı hangisi?
Gölbaşı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölbaşı, Yeni Mah., 1067 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.
Gölbaşı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Asfalt (%56,8) mahallesinde, en düşük oyu Kurugeçit (%24,7) mahallesinde aldı.
Gölbaşı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Asfalt (%25,9) mahallesinde aldı.
Gölbaşı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%96,3), en düşük katılım Yeni Mah. (%76,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.