Kahta Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adıyaman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kahta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla AK Parti kazandı. Saadet %20,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kahta’da Recep Tayyip Erdoğan %81,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kahta sonuçları Adıyaman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kahta’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kahta’da oyların %34,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şeyhbaba Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 49,5 | 12,9 |
| Fırat Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 36,5 | 9,3 |
| Karşıyaka Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 35,2 | 16,2 |
| Menderes Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 34,6 | 20,9 |
| Yavuz Selim Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 32,6 | 21,1 |
| Bayraktar Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 32,4 | 23,2 |
| Atatürk Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 32,3 | 22,3 |
| Çobanlı Mah. | Saadet → Cumhur İttifakı | 30,1 | 29,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kahta’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akincilar Ataturk Mah. | AK Parti %75,3 | %78,4 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %40,5 | %74,4 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %51,9 | %95,5 |
| Bayraktar Mah. | AK Parti %38,5 | %77,6 |
| Bağlar Mah. | Saadet %53,2 | %86,9 |
| Cami Mah. | AK Parti %36,0 | %80,6 |
| Camlica Mah. | AK Parti %67,7 | %66,7 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %30,1 | %82,1 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %53,9 | %94,5 |
| Fatih Mah. | AK Parti %37,8 | %74,4 |
| Fatih Mah. | AK Parti %68,2 | %95,4 |
| Fırat Mah. | AK Parti %32,8 | %77,2 |
| Gazi Mah. | AK Parti %33,3 | %76,0 |
| Girne Mah. | AK Parti %38,4 | %70,4 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %38,1 | %75,1 |
| Kangulu Mah. | MHP %58,6 | %95,2 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %34,4 | %73,6 |
| Kilavuz Mah. | AK Parti %73,6 | %92,4 |
| Menderes Mah. | AK Parti %36,0 | %71,4 |
| Soguksu Mah. | AK Parti %61,9 | %70,6 |
Altın sandık
Kahta’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kahta’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kahta seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kahta’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kahta’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla AK Parti kazandı. Saadet %20,8 ile ikinci oldu.
Kahta’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kahta’da 58.404 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 174 sandıkta kullanıldı.
Kahta’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,3, Kemal Kılıçdaroğlu %19,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,4 ile önde çıktı.
Kahta’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %68,8, Yeşil Sol Parti %12,9, CHP %7,3, Yeniden Refah %6,6, MHP %1,5.
Kahta’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kahta’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kahta’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kahta’da oyların %34,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,3 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Kahta’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Şeyhbaba Mah., Fırat Mah., Karşıyaka Mah..
Kahta’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kahta’da etkin parti sayısı 4,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 15,0 puan.
Kahta’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kahta’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kahta’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kahta’da geçersiz oy oranı %5,43 (Adıyaman: %5,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Kahta’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kahta’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Kahta hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kahta’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.
Kahta’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kahta’daki 25 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Saadet, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.
Kahta’nın altın sandığı hangisi?
Kahta’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kahta, Hürriyet Mah., 1094 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.
Kahta’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akincilar Ataturk (%75,2) mahallesinde, en düşük oyu Şeyhbaba (%19,4) mahallesinde aldı.
Kahta’da Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Fırat (%26,9) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%0,2) mahallesinde aldı.
Kahta’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Atatürk Mah. (%95,5), en düşük katılım Turgut Özal Mah. (%70,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.