Başmakçı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Başmakçı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,3 oyla CHP kazandı. MHP %35,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Başmakçı’da Recep Tayyip Erdoğan %61,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,3
2024 katılım
%90,9
yerel seçim
Seçmen
3.917
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Başmakçı sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBaşmakçı, Afyonkarahisar · katılım %90,9BaşmakçıAfyonkarahisarCHP%41,27%28,25MHP%35,40%22,15AK Parti%13,33%36,86İYİ Parti%9,00%4,57Saadet%0,53%0,69HÜDA PAR%0,15%0,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBaşmakçı, Afyonkarahisar · katılım %92,5BaşmakçıAfyonkarahisarErdoğan%57,22%63,86Kılıçdaroğlu%36,45%28,87Sinan Oğan%5,50%6,71Muharrem İnce%0,82%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBaşmakçı, Afyonkarahisar · katılım %89,2BaşmakçıAfyonkarahisarErdoğan%61,40%67,84Kılıçdaroğlu%38,60%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBaşmakçı, Afyonkarahisar · katılım %92,5BaşmakçıAfyonkarahisarAK Parti%41,51%43,68CHP%26,95%18,43MHP%14,11%16,05İYİ Parti%11,62%12,52Zafer Partisi%1,75%2,25Yeniden Refah%0,71%2,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Başmakçı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Başmakçı’da oyların %18,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.MHP → Millet İttifakı23,719,2
Mimar Sinan Mah.MHP → Millet İttifakı22,06,2
Fatih Mah.MHP → Millet İttifakı21,27,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%37,1
CHP%35,5
AK Parti%26,9
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Muharrem İnce%26,9
Meral Akşener%14,3
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,0
CHP%25,1
İYİ Parti%13,1
Katılım %91,2
2019 YerelYerel
MHP%39,9
CHP%32,3
AK Parti%27,1
Katılım %92,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,2
Kemal Kılıçdaroğlu%36,5
Sinan Oğan%5,5
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,5
CHP%27,0
MHP%14,1
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,4
Kemal Kılıçdaroğlu%38,6
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
CHP%41,3
MHP%35,4
AK Parti%13,3
Katılım %90,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Başmakçı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Hilal Mah.MHP %51,0%98,4
Barbaros Mah.MHP %49,5%91,2
Fatih Mah.MHP %39,1%93,1
Gülistan Mah.CHP %62,8%87,7
Mimar Sinan Mah.MHP %37,5%87,3
Yeni Mah.CHP %40,4%88,7
Yukarı Hilal Mah.MHP %48,9%96,4
Çağlayan Mah.CHP %58,7%90,9

Altın sandık

Başmakçı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Başmakçı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gülistan Mah.%62,8
Çağlayan Mah.%58,7
Yeni Mah.%40,4
En zayıf
Barbaros Mah.%21,3
Aşağı Hilal Mah.%25,7
Mimar Sinan Mah.%33,5
MHP
En güçlü
Aşağı Hilal Mah.%51,0
Barbaros Mah.%49,5
Fatih Mah.%39,1
En zayıf
Gülistan Mah.%20,3
Çağlayan Mah.%23,5
Yeni Mah.%34,3
AK Parti
En güçlü
Mimar Sinan Mah.%18,0
Barbaros Mah.%16,8
Fatih Mah.%13,7
En zayıf
Çağlayan Mah.%9,0
Gülistan Mah.%10,8
Yeni Mah.%11,5

Seçime katılım

2024 Yerel%90,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%92,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Hilal Mah.%98,4
Fatih Mah.%93,1
Barbaros Mah.%91,2
Çağlayan Mah.%90,9
Yeni Mah.%88,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mimar Sinan Mah.%87,3
Gülistan Mah.%87,7
Yeni Mah.%88,7
Çağlayan Mah.%90,9
Barbaros Mah.%91,2

Başmakçı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Başmakçı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Başmakçı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,3 oyla CHP kazandı. MHP %35,4 ile ikinci oldu.

Başmakçı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Başmakçı’da 3.917 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Başmakçı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,2, Kemal Kılıçdaroğlu %36,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,4 ile önde çıktı.

Başmakçı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,5, CHP %26,9, MHP %14,1, İYİ Parti %11,6, Zafer Partisi %1,8.

Başmakçı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Başmakçı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Başmakçı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Başmakçı’da oyların %18,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Başmakçı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Mimar Sinan Mah., Fatih Mah..

Başmakçı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Başmakçı’da etkin parti sayısı 3,11; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 5,9 puan.

Başmakçı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Başmakçı’da geçersiz oy oranı %4,8 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Başmakçı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Başmakçı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Başmakçı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Başmakçı’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Başmakçı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Başmakçı’daki 8 mahallenin 5 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Başmakçı’nın altın sandığı hangisi?

Başmakçı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Başmakçı, Yeni Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,98 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,82 puan sapmayla verdi.

Başmakçı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gülistan (%62,8) mahallesinde, en düşük oyu Barbaros (%21,3) mahallesinde aldı.

Başmakçı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Aşağı Hilal (%51,0) mahallesinde, en düşük oyu Gülistan (%20,3) mahallesinde aldı.

Başmakçı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağı Hilal Mah. (%98,4), en düşük katılım Mimar Sinan Mah. (%87,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.