Çobanlar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çobanlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %40,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çobanlar’da Recep Tayyip Erdoğan %69,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,0
2024 katılım
%91,6
yerel seçim
Seçmen
6.427
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çobanlar sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇobanlar, Afyonkarahisar · katılım %91,6ÇobanlarAfyonkarahisarAK Parti%56,03%36,86İYİ Parti%40,33%4,57MHP%2,19%22,15Yeniden Refah%0,75%4,75Zafer Partisi%0,32%0,47Saadet%0,27%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇobanlar, Afyonkarahisar · katılım %93,9ÇobanlarAfyonkarahisarErdoğan%65,54%63,86Kılıçdaroğlu%26,95%28,87Sinan Oğan%6,88%6,71Muharrem İnce%0,63%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇobanlar, Afyonkarahisar · katılım %90,5ÇobanlarAfyonkarahisarErdoğan%69,40%67,84Kılıçdaroğlu%30,60%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇobanlar, Afyonkarahisar · katılım %93,9ÇobanlarAfyonkarahisarAK Parti%42,49%43,68CHP%18,12%18,43MHP%16,72%16,05İYİ Parti%10,93%12,52Yeniden Refah%5,69%2,97Zafer Partisi%2,12%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çobanlar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çobanlar’da oyların %20,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 8,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gölcük Mah.Millet İttifakı (aynı)35,00,9
Işık Mah.Millet İttifakı → AK Parti24,012,6
Zafer Mah.Millet İttifakı → AK Parti21,24,6
Karadede Mah.Millet İttifakı → AK Parti18,717,1
Yeni Mah.Millet İttifakı → AK Parti18,215,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,5
MHP%41,3
CHP%10,6
Katılım %97,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Meral Akşener%13,8
Muharrem İnce%12,7
Katılım %92,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,2
MHP%20,9
İYİ Parti%14,2
Katılım %92,8
2019 YerelYerel
AK Parti%37,9
İYİ Parti%27,4
MHP%22,4
Katılım %95,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Kemal Kılıçdaroğlu%27,0
Sinan Oğan%6,9
Katılım %93,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%18,1
MHP%16,7
Katılım %93,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,4
Kemal Kılıçdaroğlu%30,6
Katılım %90,5
2024 YerelYerel
AK Parti%56,0
İYİ Parti%40,3
MHP%2,2
Katılım %91,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çobanlar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataturk Mah.MHP %37,0%93,5
Bucak Mah.AK Parti %62,5%94,4
Cumhuriyet Mah.AK Parti %49,8%95,8
Fatih Mah.MHP %43,6%98,0
Gölcük Mah.İYİ Parti %49,6%94,3
Istiklal Mah.AK Parti %41,2%97,8
Işık Mah.AK Parti %54,5%90,6
Karadede Mah.AK Parti %56,9%91,1
Sırakapı Mah.AK Parti %58,1%92,3
Termalkent Mah.İYİ Parti %53,8%96,3
Yavuz Selim Mah.AK Parti %63,8%91,0
Yeni Mah.AK Parti %55,8%89,8
Zafer Mah.AK Parti %50,5%90,5

Altın sandık

Çobanlar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çobanlar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yavuz Selim Mah.%63,8
Bucak Mah.%62,5
Sırakapı Mah.%58,1
En zayıf
Fatih Mah.%34,6
Ataturk Mah.%35,7
Istiklal Mah.%41,2
İYİ Parti
En güçlü
Zafer Mah.%45,9
Işık Mah.%41,9
Yeni Mah.%40,4
En zayıf
Yavuz Selim Mah.%32,7
Bucak Mah.%34,2
Sırakapı Mah.%36,0

Seçime katılım

2024 Yerel%91,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,5 / TR %84,1
2019 Yerel%95,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%98,0
Istiklal Mah.%97,8
Cumhuriyet Mah.%95,8
Bucak Mah.%94,4
Ataturk Mah.%93,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%89,8
Zafer Mah.%90,5
Işık Mah.%90,6
Yavuz Selim Mah.%91,0
Karadede Mah.%91,1

Çobanlar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çobanlar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çobanlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,0 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %40,3 ile ikinci oldu.

Çobanlar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çobanlar’da 6.427 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Çobanlar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5, Kemal Kılıçdaroğlu %26,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,4 ile önde çıktı.

Çobanlar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,5, CHP %18,1, MHP %16,7, İYİ Parti %10,9, Yeniden Refah %5,7.

Çobanlar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çobanlar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çobanlar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çobanlar’da oyların %20,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Çobanlar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Gölcük Mah., Işık Mah., Zafer Mah..

Çobanlar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çobanlar’da etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 15,7 puan.

Çobanlar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çobanlar’da geçersiz oy oranı %5,2 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çobanlar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çobanlar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çobanlar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çobanlar’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çobanlar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çobanlar’daki 13 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çobanlar’ın altın sandığı hangisi?

Çobanlar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çobanlar, Yeni Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Çobanlar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuz Selim (%63,8) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%34,6) mahallesinde aldı.

Çobanlar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Zafer (%45,9) mahallesinde, en düşük oyu Yavuz Selim (%32,7) mahallesinde aldı.

Çobanlar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fatih Mah. (%98,0), en düşük katılım Yeni Mah. (%89,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.