İhsaniye Seçim Sonuçları
2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İhsaniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İhsaniye’de Recep Tayyip Erdoğan %80,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İhsaniye sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İhsaniye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İhsaniye’de oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yenikent Mah. | CHP (aynı) | 32,6 | 4,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İhsaniye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akören Mah. | CHP %49,8 | %93,4 |
| Ataturk Mah. | İYİ Parti %48,9 | %95,4 |
| Bahcelievler Mah. | AK Parti %51,2 | %97,1 |
| Belce Mah. | AK Parti %52,5 | %97,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %59,9 | %90,3 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %68,0 | %91,4 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %47,4 | %93,6 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %58,7 | %96,0 |
| Fatih Mah. | CHP %49,9 | %96,2 |
| Fatih Mah. | MHP %49,7 | %96,8 |
| Fatih Mah. | AK Parti %71,5 | %94,4 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %49,8 | %92,5 |
| Kervansaray Mah. | AK Parti %51,9 | %95,6 |
| Kunduzlu Mah. | AK Parti %57,9 | %95,8 |
| Pinar Mah. | MHP %49,4 | %96,1 |
| Susuz Osmaniye Mah. | AK Parti %57,5 | %92,2 |
| Turbe Mah. | AK Parti %74,0 | %98,3 |
| Yeni Mah. | MHP %54,0 | %95,7 |
| Yenikent Mah. | CHP %47,0 | %95,1 |
| Yunus Emre Mah. | AK Parti %51,9 | %97,6 |
Altın sandık
İhsaniye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İhsaniye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İhsaniye seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İhsaniye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İhsaniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,5 ile ikinci oldu.
İhsaniye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İhsaniye’de 3.158 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.
İhsaniye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,1, Kemal Kılıçdaroğlu %17,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,6 ile önde çıktı.
İhsaniye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %51,2, MHP %18,8, CHP %12,2, İYİ Parti %7,0, Yeniden Refah %4,5.
İhsaniye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İhsaniye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İhsaniye’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İhsaniye’de oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan.
İhsaniye’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yenikent Mah..
İhsaniye’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İhsaniye’de etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,2 puan.
İhsaniye’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İhsaniye’de geçersiz oy oranı %4,23 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
İhsaniye’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İhsaniye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
İhsaniye hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İhsaniye’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
İhsaniye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İhsaniye’deki 23 mahallenin 15 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
İhsaniye’nin altın sandığı hangisi?
İhsaniye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İhsaniye, Şahinler Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 8,31 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,22 puan sapmayla verdi.
İhsaniye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Turbe (%74,0) mahallesinde, en düşük oyu Pinar (%5,5) mahallesinde aldı.
İhsaniye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fatih (%49,9) mahallesinde, en düşük oyu Yunus Emre (%0,1) mahallesinde aldı.
İhsaniye’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turbe Mah. (%98,3), en düşük katılım Şahinler Mah. (%82,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.