Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %67,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %16,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 11,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kışlacık Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,3 | 12,3 |
| Akçin Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,8 | 2,1 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,8 | 10,3 |
| Ataköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,2 | 2,0 |
| Ertuğrul Gazi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,1 | 12,8 |
| Battalgazi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 26,5 | 10,8 |
| Yenice Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,5 | 12,9 |
| Hasan Karaağaç Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,5 | 28,9 |
| Veysel Karani Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,4 | 11,9 |
| Yeşilyurt Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,1 | 9,7 |
| Sahipata Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 23,0 | 17,6 |
| Tacı Ahmet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,7 | 8,3 |
| Hoca Ahmet Yesevi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,3 | 15,9 |
| Osman Gazi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,3 | 12,3 |
| Kayadibi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,0 | 17,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %48,3 | %107,1 |
| Afyonkarahisar 2 Nolu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %54,3 | %89,1 |
| Afyonkarahisar E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %58,0 | %106,5 |
| Akmescit Mah. | CHP %45,0 | %88,0 |
| Akçin Mah. | CHP %39,3 | %86,3 |
| Ali Çetinkaya Mah. | CHP %58,5 | %84,6 |
| Ali İhsan Paşa Mah. | CHP %51,4 | %79,2 |
| Ataköy Mah. | CHP %42,0 | %88,8 |
| Battalgazi Mah. | CHP %45,1 | %66,4 |
| Bayatcık Mah. | AK Parti %54,7 | %99,4 |
| Beyazıt Mah. | CHP %43,7 | %86,3 |
| Burmalı Mah. | AK Parti %43,7 | %84,3 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %55,1 | %78,2 |
| Dairecep Mah. | CHP %47,6 | %83,6 |
| Demirçevre Mah. | AK Parti %52,7 | %94,6 |
| Derviş Paşa Mah. | CHP %57,7 | %82,2 |
| Dumlupınar Mah. | CHP %58,7 | %80,2 |
| Dörtyol Mah. | CHP %50,4 | %80,2 |
| Erenler Mah. | CHP %54,7 | %63,8 |
| Ertuğrul Gazi Mah. | CHP %47,9 | %90,7 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 169.242 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 519 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %28,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,0 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,5, CHP %17,4, MHP %16,1, İYİ Parti %13,3, Yeniden Refah %3,8.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %16,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 11,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Kışlacık Mah., Akçin Mah., Karşıyaka Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,9 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %3,32 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 60 mahallenin 51 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Mareşal Fevzi Çakmak Mah., 2180 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.
Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaman (%59,6) mahallesinde, en düşük oyu Demirçevre (%29,8) mahallesinde aldı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İsmail (%52,9) mahallesinde, en düşük oyu Selçuklu (%23,5) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmail Mah. (%97,1), en düşük katılım Erenler Mah. (%63,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.