Sandıklı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sandıklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %30,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sandıklı’da Recep Tayyip Erdoğan %70,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,2
2024 katılım
%81,0
yerel seçim
Seçmen
25.172
2024
Sandık
79
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sandıklı sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSandıklı, Afyonkarahisar · katılım %81,0SandıklıAfyonkarahisarAK Parti%38,17%36,86Yeniden Refah%30,06%4,75MHP%21,96%22,15CHP%3,64%28,25İYİ Parti%3,09%4,57Saadet%1,76%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSandıklı, Afyonkarahisar · katılım %88,2SandıklıAfyonkarahisarErdoğan%66,02%63,86Kılıçdaroğlu%26,79%28,87Sinan Oğan%6,47%6,71Muharrem İnce%0,72%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSandıklı, Afyonkarahisar · katılım %85,1SandıklıAfyonkarahisarErdoğan%70,53%67,84Kılıçdaroğlu%29,47%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSandıklı, Afyonkarahisar · katılım %88,2SandıklıAfyonkarahisarAK Parti%52,14%43,68CHP%16,15%18,43İYİ Parti%12,51%12,52MHP%12,07%16,05Yeniden Refah%1,83%2,97Zafer Partisi%1,83%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sandıklı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sandıklı’da oyların %36,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 24,0 puan.

3 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çay Mah.AK Parti → Yeniden Refah46,79,5
Cuma Mah.AK Parti (aynı)40,10,6
Ece Mah.AK Parti (aynı)39,23,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,0
MHP%32,2
CHP%7,2
Katılım %85,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Muharrem İnce%15,9
Meral Akşener%14,0
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,0
İYİ Parti%14,6
MHP%13,4
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%56,1
MHP%21,4
İYİ Parti%21,0
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,0
Kemal Kılıçdaroğlu%26,8
Sinan Oğan%6,5
Katılım %88,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%52,1
CHP%16,2
İYİ Parti%12,5
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,5
Kemal Kılıçdaroğlu%29,5
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
AK Parti%38,2
Yeniden Refah%30,1
MHP%22,0
Katılım %81,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sandıklı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cigiltepe Mah.MHP %45,3%94,9
Cuma Mah.AK Parti %34,1%80,1
Dikmen Mah.MHP %50,9%95,2
Ece Mah.AK Parti %35,6%78,1
Fatih Mah.AK Parti %39,3%83,5
Hisar Mah.AK Parti %35,3%78,8
Hisar Mah.AK Parti %52,3%94,9
Kevser Mah.AK Parti %40,4%88,1
Sazak Mah.AK Parti %33,9%89,7
Tapduk Emre Mah.AK Parti %56,4%84,9
Yunus Emre Mah.AK Parti %44,9%91,6
Zafer Mah.AK Parti %36,7%82,3
Çakır Mah.AK Parti %40,3%79,4
Çay Mah.Yeniden Refah %37,8%81,5
İstasyon Mah.AK Parti %40,9%86,7
Şirinevler Mah.AK Parti %40,0%80,3

Altın sandık

Sandıklı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sandıklı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tapduk Emre Mah.%56,4
Hisar Mah.%52,3
Dikmen Mah.%46,5
En zayıf
Çay Mah.%28,3
Sazak Mah.%33,9
Cuma Mah.%34,1
Yeniden Refah
En güçlü
Çay Mah.%37,8
Cuma Mah.%33,5
Ece Mah.%32,6
En zayıf
Dikmen Mah.%1,3
Hisar Mah.%3,9
Cigiltepe Mah.%9,8
MHP
En güçlü
Dikmen Mah.%50,9
Cigiltepe Mah.%45,3
Hisar Mah.%42,0
En zayıf
Tapduk Emre Mah.%9,9
Çay Mah.%20,0
Yunus Emre Mah.%20,3

Seçime katılım

2024 Yerel%81,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dikmen Mah.%95,2
Hisar Mah.%94,9
Cigiltepe Mah.%94,9
Yunus Emre Mah.%91,6
Sazak Mah.%89,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ece Mah.%78,1
Hisar Mah.%78,8
Çakır Mah.%79,4
Cuma Mah.%80,1
Şirinevler Mah.%80,3

Sandıklı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sandıklı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sandıklı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,2 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %30,1 ile ikinci oldu.

Sandıklı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sandıklı’da 25.172 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 79 sandıkta kullanıldı.

Sandıklı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,0, Kemal Kılıçdaroğlu %26,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,5 ile önde çıktı.

Sandıklı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %52,1, CHP %16,1, İYİ Parti %12,5, MHP %12,1, Yeniden Refah %1,8.

Sandıklı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sandıklı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sandıklı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sandıklı’da oyların %36,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 24,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sandıklı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Çay Mah., Cuma Mah., Ece Mah..

Sandıklı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sandıklı’da etkin parti sayısı 3,49; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 8,1 puan.

Sandıklı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sandıklı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sandıklı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sandıklı’da geçersiz oy oranı %4,96 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Sandıklı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sandıklı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sandıklı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sandıklı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sandıklı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sandıklı’daki 16 mahallenin 13 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Sandıklı’nın altın sandığı hangisi?

Sandıklı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sandıklı, Çakır Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Sandıklı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tapduk Emre (%56,4) mahallesinde, en düşük oyu Çay (%28,3) mahallesinde aldı.

Sandıklı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Çay (%37,8) mahallesinde, en düşük oyu Dikmen (%1,3) mahallesinde aldı.

Sandıklı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dikmen Mah. (%95,2), en düşük katılım Ece Mah. (%78,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.