Şuhut Seçim Sonuçları
2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şuhut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 18,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şuhut’ta Recep Tayyip Erdoğan %71,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şuhut sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şuhut’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şuhut’ta oyların %21,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 15,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hacı Musa Mah. | CHP → MHP | 29,2 | 29,7 |
| Pazar Mah. | AK Parti → MHP | 27,0 | 20,3 |
| Yalı Mah. | AK Parti → MHP | 25,9 | 17,8 |
| Hisar Mah. | AK Parti → MHP | 23,8 | 13,5 |
| Mehmet Akif Ersoy Mah. | AK Parti → MHP | 22,1 | 8,8 |
| İplik Mah. | CHP → MHP | 20,4 | 9,2 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti → MHP | 20,0 | 20,5 |
| Taşlıca Mah. | AK Parti → MHP | 19,7 | 3,6 |
| Altıgöz Mah. | AK Parti → MHP | 18,6 | 20,3 |
| İstiklal Mah. | AK Parti → MHP | 18,6 | 17,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şuhut’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Altıgöz Mah. | MHP %53,0 | %83,0 |
| Baş Mah. | MHP %52,8 | %88,0 |
| Caglayan Mah. | AK Parti %59,4 | %94,7 |
| Develi Mah. | CHP %66,7 | %96,7 |
| Erenler Mah. | CHP %48,8 | %98,1 |
| Gazipaşa Mah. | MHP %47,1 | %88,3 |
| Hacı Musa Mah. | MHP %52,6 | %78,6 |
| Hisar Mah. | MHP %47,8 | %89,5 |
| Kurtuluş Mah. | MHP %50,7 | %83,4 |
| Mehmet Akif Ersoy Mah. | MHP %49,7 | %85,4 |
| Pazar Mah. | MHP %53,0 | %82,7 |
| Taşlıca Mah. | MHP %46,1 | %84,7 |
| Yalı Mah. | MHP %52,0 | %83,1 |
| Zafer Mah. | MHP %51,5 | %89,1 |
| Zafer Mah. | CHP %54,1 | %96,5 |
| İplik Mah. | MHP %43,2 | %83,2 |
| İstiklal Mah. | MHP %52,5 | %84,7 |
Altın sandık
Şuhut’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şuhut’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şuhut seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şuhut’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şuhut’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.
Şuhut’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şuhut’ta 10.786 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 37 sandıkta kullanıldı.
Şuhut’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3, Kemal Kılıçdaroğlu %26,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,8 ile önde çıktı.
Şuhut’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,3, CHP %18,7, MHP %17,2, İYİ Parti %10,3, Yeniden Refah %2,2.
Şuhut’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şuhut’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Şuhut’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şuhut’ta oyların %21,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 15,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Şuhut’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Hacı Musa Mah., Pazar Mah., Yalı Mah..
Şuhut’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şuhut’ta etkin parti sayısı 2,55; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,0 puan.
Şuhut’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Şuhut’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şuhut’ta geçersiz oy oranı %3,96 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Şuhut’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şuhut’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Şuhut hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şuhut’ta AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Şuhut’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şuhut’taki 17 mahallenin 13 tanesinde MHP, 3 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Şuhut’un altın sandığı hangisi?
Şuhut’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şuhut, Kurtuluş Mah., 1022 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,29 puan saptı.
Şuhut’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Altıgöz (%53,0) mahallesinde, en düşük oyu Develi (%0,7) mahallesinde aldı.
Şuhut’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Caglayan (%59,4) mahallesinde, en düşük oyu Hacı Musa (%21,9) mahallesinde aldı.
Şuhut’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Erenler Mah. (%98,0), en düşük katılım Hacı Musa Mah. (%78,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.