Hamur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ağrı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hamur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %46,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hamur’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%47,5
2024 katılım
%90,9
yerel seçim
Seçmen
1.945
2024
Sandık
7
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hamur sonuçları Ağrı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHamur, Ağrı · katılım %90,9HamurAğrıYeniden Refah%47,47%9,06AK Parti%46,29%31,81DEM Parti%2,18%44,62MHP%1,88%1,05CHP%0,94%5,86İYİ Parti%0,47%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHamur, Ağrı · katılım %71,4HamurAğrıKılıçdaroğlu%59,63%65,79Erdoğan%38,81%31,72Sinan Oğan%1,09%2,08Muharrem İnce%0,47%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHamur, Ağrı · katılım %63,0HamurAğrıKılıçdaroğlu%57,56%65,33Erdoğan%42,44%34,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHamur, Ağrı · katılım %71,4HamurAğrıYeşil Sol Parti%52,51%55,92AK Parti%31,05%24,46CHP%8,64%10,67Yeniden Refah%2,05%1,97İYİ Parti%1,70%1,63MHP%0,91%2,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hamur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hamur’da oyların %50,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 26,3 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.Saadet → Yeniden Refah60,221,3
Kümbet Mah.AK Parti (aynı)49,53,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,1
Saadet%27,0
BBP%16,2
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%52,8
Recep Tayyip Erdoğan%41,5
Muharrem İnce%4,1
Katılım %79,4
2018 MVMilletvekili
HDP%53,7
AK Parti%38,5
CHP%3,2
Katılım %79,3
2019 YerelYerel
AK Parti%51,3
Saadet%45,6
CHP%1,5
Katılım %94,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,6
Recep Tayyip Erdoğan%38,8
Sinan Oğan%1,1
Katılım %71,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%52,5
AK Parti%31,1
CHP%8,6
Katılım %71,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,6
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Katılım %63,0
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%47,5
AK Parti%46,3
DEM Parti%2,2
Katılım %90,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hamur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Buzhane Mah.AK Parti %54,6%93,4
Kale Mah.AK Parti %51,4%88,0
Kümbet Mah.AK Parti %48,6%91,3
Yeni Mah.Yeniden Refah %57,3%92,5

Altın sandık

Hamur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%90,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%71,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%63,0 / TR %84,1
2019 Yerel%94,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%92,5
Kümbet Mah.%91,3
Kale Mah.%88,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kale Mah.%88,0
Kümbet Mah.%91,3
Yeni Mah.%92,5

Hamur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hamur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hamur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %46,3 ile ikinci oldu.

Hamur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hamur’da 1.945 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 7 sandıkta kullanıldı.

Hamur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,6, Recep Tayyip Erdoğan %38,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 ile önde çıktı.

Hamur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %52,5, AK Parti %31,1, CHP %8,6, Yeniden Refah %2,0, İYİ Parti %1,7.

Hamur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hamur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hamur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hamur’da oyların %50,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 26,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Hamur’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Kümbet Mah..

Hamur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hamur’da etkin parti sayısı 2,27; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,2 puan.

Hamur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hamur’da geçersiz oy oranı %3,85 (Ağrı: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hamur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hamur’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hamur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hamur’da AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Hamur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hamur’daki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Hamur’un altın sandığı hangisi?

Hamur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hamur, Kümbet Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.

Hamur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%92,5), en düşük katılım Kale Mah. (%88,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ağrı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.