Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ağrı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %53,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Ağrı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %25,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 17,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hürriyet Mah. | AK Parti → DEM Parti | 39,7 | 25,6 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti → DEM Parti | 35,6 | 20,4 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → DEM Parti | 34,2 | 18,8 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti → DEM Parti | 33,6 | 44,7 |
| Yavuz Mah. | AK Parti → DEM Parti | 32,4 | 5,7 |
| Abide Mah. | AK Parti → DEM Parti | 31,5 | 7,3 |
| Fatih Mah. | AK Parti → DEM Parti | 31,3 | 49,2 |
| Sıtkıye Mah. | AK Parti → DEM Parti | 31,0 | 12,2 |
| Gazi Mah. | AK Parti → DEM Parti | 30,8 | 16,9 |
| Alpaslan Mah. | AK Parti → DEM Parti | 28,9 | 23,7 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti → DEM Parti | 25,9 | 28,4 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → DEM Parti | 25,9 | 17,8 |
| Murat Mah. | AK Parti → DEM Parti | 25,2 | 28,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 100. Yil Mah. | DEM Parti %73,2 | %65,7 |
| Abide Mah. | DEM Parti %45,1 | %65,8 |
| Alpaslan Mah. | DEM Parti %55,8 | %69,4 |
| Aşağıküpkıran Mah. | DEM Parti %66,1 | %72,4 |
| Bahçelievler Mah. | DEM Parti %52,0 | %71,8 |
| Cumhuriyet Mah. | DEM Parti %52,1 | %68,4 |
| Fatih Mah. | DEM Parti %68,4 | %67,7 |
| Fevzi Çakmak Mah. | DEM Parti %52,0 | %72,3 |
| Fırat Mah. | AK Parti %47,1 | %70,1 |
| Gazi Mah. | DEM Parti %51,4 | %69,8 |
| Hürriyet Mah. | DEM Parti %54,1 | %69,6 |
| Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. | DEM Parti %76,0 | %100,0 |
| Kazım Karabekir Mah. | DEM Parti %66,2 | %69,0 |
| Kurtuluş Mah. | DEM Parti %57,7 | %74,4 |
| Leylek Pınar Mah. | AK Parti %47,7 | %73,9 |
| Mehmet Akif Ersoy Mah. | DEM Parti %77,2 | %66,6 |
| Murat Mah. | DEM Parti %60,2 | %67,2 |
| Sıtkıye Mah. | DEM Parti %48,2 | %70,2 |
| Yavuz Mah. | DEM Parti %44,9 | %64,5 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 77.462 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 234 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,7, Recep Tayyip Erdoğan %43,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,5 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %47,3, AK Parti %34,3, CHP %9,0, Yeniden Refah %2,2, MHP %2,2.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %25,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 17,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Hürriyet Mah., Fevzi Çakmak Mah., Bahçelievler Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,64; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 17,4 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 11,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 9,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %6,7 (Ağrı: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 19 mahallenin 17 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Cumhuriyet Mah., 1062 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.
Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Mehmet Akif Ersoy (%77,2) mahallesinde, en düşük oyu Leylek Pınar (%26,7) mahallesinde aldı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Leylek Pınar (%47,7) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Akif Ersoy (%15,0) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %68,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurtuluş Mah. (%74,4), en düşük katılım Yavuz Mah. (%64,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.