Tutak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ağrı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tutak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %26,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %24,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 7,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tutak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%26,2
2024 katılım
%78,2
yerel seçim
Seçmen
4.699
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tutak sonuçları Ağrı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTutak, Ağrı · katılım %78,2TutakAğrıAK Parti%26,22%31,81CHP%24,09%5,86MHP%20,86%1,05İYİ Parti%10,17%1,21DEM Parti%9,97%44,62Yeniden Refah%4,44%9,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTutak, Ağrı · katılım %73,8TutakAğrıKılıçdaroğlu%60,36%65,79Erdoğan%36,40%31,72Sinan Oğan%2,56%2,08Muharrem İnce%0,68%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTutak, Ağrı · katılım %66,8TutakAğrıKılıçdaroğlu%58,32%65,33Erdoğan%41,68%34,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTutak, Ağrı · katılım %73,8TutakAğrıYeşil Sol Parti%51,72%55,92AK Parti%23,25%24,46MHP%9,70%2,27CHP%8,76%10,67İYİ Parti%1,94%1,63Yeniden Refah%1,28%1,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tutak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tutak’ta oyların %31,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 7,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%38,5
Saadet%30,3
Ldp%22,6
Katılım %82,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Muharrem İnce%3,9
Katılım %80,1
2018 MVMilletvekili
HDP%60,5
AK Parti%28,0
MHP%5,8
Katılım %80,0
2019 YerelYerel
BBP%19,2
AK Parti%18,3
HDP%17,2
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,4
Recep Tayyip Erdoğan%36,4
Sinan Oğan%2,6
Katılım %73,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%51,7
AK Parti%23,3
MHP%9,7
Katılım %73,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Katılım %66,8
2024 YerelYerel
AK Parti%26,2
CHP%24,1
MHP%20,9
Katılım %78,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tutak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cami Mah.AK Parti %29,7%77,0
Karşıyaka Mah.AK Parti %33,3%79,2
Murat Mah.MHP %27,9%80,1
Pınar Mah.CHP %26,6%81,8
Yeni Mah.CHP %27,8%75,3

Altın sandık

Tutak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tutak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%33,3
Cami Mah.%29,7
Murat Mah.%24,5
En zayıf
Yeni Mah.%23,2
Pınar Mah.%24,0
Murat Mah.%24,5
CHP
En güçlü
Yeni Mah.%27,8
Pınar Mah.%26,6
Murat Mah.%24,6
En zayıf
Cami Mah.%17,7
Karşıyaka Mah.%21,5
Murat Mah.%24,6
MHP
En güçlü
Murat Mah.%27,9
Cami Mah.%27,3
Yeni Mah.%19,8
En zayıf
Pınar Mah.%7,8
Karşıyaka Mah.%18,6
Yeni Mah.%19,8

Seçime katılım

2024 Yerel%78,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%73,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%66,8 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pınar Mah.%81,8
Murat Mah.%80,1
Karşıyaka Mah.%79,2
Cami Mah.%77,0
Yeni Mah.%75,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%75,3
Cami Mah.%77,0
Karşıyaka Mah.%79,2
Murat Mah.%80,1
Pınar Mah.%81,8

Tutak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tutak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tutak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %26,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %24,1 ile ikinci oldu.

Tutak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tutak’ta 4.699 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Tutak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,4, Recep Tayyip Erdoğan %36,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.

Tutak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %51,7, AK Parti %23,2, MHP %9,7, CHP %8,8, İYİ Parti %1,9.

Tutak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tutak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tutak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tutak’ta oyların %31,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,8 puan.

Tutak’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Tutak’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Tutak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tutak’ta etkin parti sayısı 5,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,1 puan.

Tutak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tutak’ta geçersiz oy oranı %5,55 (Ağrı: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Tutak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tutak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tutak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tutak’ta BDP 1 kez, HDP 1 kez, BBP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Tutak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tutak’taki 5 mahallenin 2 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Tutak’ın altın sandığı hangisi?

Tutak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tutak, Cami Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,33 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,74 puan sapmayla verdi.

Tutak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%33,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%23,2) mahallesinde aldı.

Tutak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%27,8) mahallesinde, en düşük oyu Cami (%17,6) mahallesinde aldı.

Tutak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pınar Mah. (%81,8), en düşük katılım Yeni Mah. (%75,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ağrı il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.