Sarıyahşi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aksaray · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sarıyahşi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %46,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 46,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarıyahşi’de Recep Tayyip Erdoğan %72,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%50,0
2024 katılım
%76,6
yerel seçim
Seçmen
2.676
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sarıyahşi sonuçları Aksaray geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSarıyahşi, Aksaray · katılım %76,6SarıyahşiAksarayMHP%50,00%31,20AK Parti%46,53%38,20CHP%2,14%7,25İYİ Parti%0,92%16,18Hkp%0,20%0,05Saadet%0,10%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSarıyahşi, Aksaray · katılım %72,1SarıyahşiAksarayErdoğan%66,96%71,53Kılıçdaroğlu%27,26%22,40Sinan Oğan%5,39%5,64Muharrem İnce%0,39%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSarıyahşi, Aksaray · katılım %70,3SarıyahşiAksarayErdoğan%72,09%75,38Kılıçdaroğlu%27,91%24,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSarıyahşi, Aksaray · katılım %72,1SarıyahşiAksarayAK Parti%45,18%43,73İYİ Parti%27,29%25,53MHP%18,08%21,16Zafer Partisi%1,84%1,36Yeniden Refah%1,69%2,61ittifak)%1,25%0,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sarıyahşi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sarıyahşi’de oyların %48,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 33,7 puan.

5 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karşıyaka Mah.AK Parti → MHP58,927,0
Fatih Mah.AK Parti → MHP57,324,9
Kurtuluş Mah.AK Parti → MHP54,112,8
Kızılırmak Mah.AK Parti → MHP51,27,7
Şafaktepe Mah.AK Parti (aynı)43,30,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,1
MHP%45,4
Saadet%1,3
Katılım %76,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Muharrem İnce%16,7
Meral Akşener%8,7
Katılım %73,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,0
MHP%15,2
CHP%12,9
Katılım %73,7
2019 YerelYerel
AK Parti%67,2
CHP%28,8
MHP%3,2
Katılım %75,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,3
Sinan Oğan%5,4
Katılım %72,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,2
İYİ Parti%27,3
MHP%18,1
Katılım %72,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Katılım %70,3
2024 YerelYerel
MHP%50,0
AK Parti%46,5
CHP%2,1
Katılım %76,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sarıyahşi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.AK Parti %52,1%80,0
Fatih Mah.MHP %60,9%72,2
Karşıyaka Mah.MHP %62,0%75,1
Kurtuluş Mah.MHP %54,9%78,2
Kızılırmak Mah.MHP %52,3%76,7
Yenidoğan Mah.MHP %54,9%76,3
Özal Mah.AK Parti %54,7%77,0
Şafaktepe Mah.AK Parti %48,4%74,7

Altın sandık

Sarıyahşi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sarıyahşi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kurtuluş Mah.%54,9
Şafaktepe Mah.%48,1
Özal Mah.%43,1
En zayıf
15 Temmuz Mah.%42,7
Özal Mah.%43,1
Şafaktepe Mah.%48,1
AK Parti
En güçlü
Özal Mah.%54,7
15 Temmuz Mah.%52,1
Şafaktepe Mah.%48,4
En zayıf
Kurtuluş Mah.%42,1
Şafaktepe Mah.%48,4
15 Temmuz Mah.%52,1

Seçime katılım

2024 Yerel%76,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%72,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%70,3 / TR %84,1
2019 Yerel%75,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
15 Temmuz Mah.%80,0
Kurtuluş Mah.%78,2
Özal Mah.%77,0
Şafaktepe Mah.%74,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şafaktepe Mah.%74,7
Özal Mah.%77,0
Kurtuluş Mah.%78,2
15 Temmuz Mah.%80,0

Sarıyahşi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sarıyahşi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sarıyahşi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %46,5 ile ikinci oldu.

Sarıyahşi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sarıyahşi’de 2.676 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Sarıyahşi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,0, Kemal Kılıçdaroğlu %27,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1 ile önde çıktı.

Sarıyahşi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,2, İYİ Parti %27,3, MHP %18,1, Zafer Partisi %1,8, Yeniden Refah %1,7.

Sarıyahşi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sarıyahşi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sarıyahşi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sarıyahşi’de oyların %48,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 33,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Sarıyahşi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Karşıyaka Mah., Fatih Mah., Kurtuluş Mah..

Sarıyahşi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sarıyahşi’de etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,5 puan.

Sarıyahşi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sarıyahşi’de geçersiz oy oranı %4,34 (Aksaray: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sarıyahşi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarıyahşi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sarıyahşi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarıyahşi’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Sarıyahşi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sarıyahşi’deki 8 mahallenin 5 tanesinde MHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sarıyahşi’nin altın sandığı hangisi?

Sarıyahşi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarıyahşi, Şafaktepe Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,05 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,8 puan sapmayla verdi.

Sarıyahşi’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kurtuluş (%54,9) mahallesinde, en düşük oyu 15 Temmuz (%42,7) mahallesinde aldı.

Sarıyahşi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Özal (%54,7) mahallesinde, en düşük oyu Kurtuluş (%42,1) mahallesinde aldı.

Sarıyahşi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım 15 Temmuz Mah. (%80,0), en düşük katılım Şafaktepe Mah. (%74,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aksaray il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.