Sultanhanı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aksaray · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sultanhanı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sultanhanı’da Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,2
2024 katılım
%92,8
yerel seçim
Seçmen
7.878
2024
Sandık
25
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sultanhanı sonuçları Aksaray geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSultanhanı, Aksaray · katılım %92,8SultanhanıAksarayAK Parti%55,17%38,20MHP%39,95%31,20CHP%3,23%7,25İYİ Parti%0,91%16,18Yeniden Refah%0,27%2,81Saadet%0,17%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSultanhanı, Aksaray · katılım %91,8SultanhanıAksarayErdoğan%70,06%71,53Kılıçdaroğlu%25,76%22,40Sinan Oğan%3,89%5,64Muharrem İnce%0,29%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSultanhanı, Aksaray · katılım %89,4SultanhanıAksarayErdoğan%72,23%75,38Kılıçdaroğlu%27,77%24,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSultanhanı, Aksaray · katılım %91,8SultanhanıAksarayAK Parti%50,77%43,73İYİ Parti%27,88%25,53MHP%14,28%21,16Yeniden Refah%1,80%2,61Zafer Partisi%1,33%1,36Memleket%0,78%0,70Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sultanhanı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhanı’da oyların %37,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 25,4 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Muharrem İnce%18,0
Meral Akşener%8,9
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,9
CHP%15,2
MHP%11,2
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%69,5
CHP%23,5
MHP%3,5
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,1
Kemal Kılıçdaroğlu%25,8
Sinan Oğan%3,9
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,8
İYİ Parti%27,9
MHP%14,3
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
AK Parti%55,2
MHP%40,0
CHP%3,2
Katılım %92,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sultanhanı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.AK Parti %55,4%94,4
Gazi Mah.AK Parti %60,5%90,3
Koyuncu Mah.AK Parti %58,7%89,8
Selçuk Mah.AK Parti %53,8%94,3
Türkistan Mah.AK Parti %52,2%91,9
Zafer Mah.AK Parti %56,7%89,7
İstikamet Mah.AK Parti %54,7%94,0

Altın sandık

Sultanhanı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sultanhanı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gazi Mah.%60,5
Koyuncu Mah.%58,7
Zafer Mah.%56,7
En zayıf
Türkistan Mah.%52,2
Selçuk Mah.%53,8
İstikamet Mah.%54,7
MHP
En güçlü
Türkistan Mah.%42,5
İstikamet Mah.%41,9
Cumhuriyet Mah.%40,8
En zayıf
Gazi Mah.%35,6
Koyuncu Mah.%36,3
Selçuk Mah.%38,6

Seçime katılım

2024 Yerel%92,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%94,4
Selçuk Mah.%94,3
İstikamet Mah.%94,0
Türkistan Mah.%91,9
Gazi Mah.%90,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zafer Mah.%89,7
Koyuncu Mah.%89,8
Gazi Mah.%90,3
Türkistan Mah.%91,9
İstikamet Mah.%94,0

Sultanhanı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sultanhanı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sultanhanı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,0 ile ikinci oldu.

Sultanhanı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sultanhanı’da 7.878 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.

Sultanhanı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,1, Kemal Kılıçdaroğlu %25,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.

Sultanhanı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,8, İYİ Parti %27,9, MHP %14,3, Yeniden Refah %1,8, Zafer Partisi %1,3.

Sultanhanı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sultanhanı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sultanhanı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhanı’da oyların %37,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 25,4 puan.

Sultanhanı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhanı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sultanhanı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sultanhanı’da etkin parti sayısı 2,15; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 15,2 puan.

Sultanhanı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sultanhanı’da geçersiz oy oranı %3,49 (Aksaray: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sultanhanı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sultanhanı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sultanhanı hangi partinin kalesi?

Son 4 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sultanhanı’da AK Parti 4 kez birinci oldu.

Sultanhanı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sultanhanı’daki 7 mahallenin 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sultanhanı’nın altın sandığı hangisi?

Sultanhanı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sultanhanı, Selçuk Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,28 puan saptı.

Sultanhanı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gazi (%60,5) mahallesinde, en düşük oyu Türkistan (%52,2) mahallesinde aldı.

Sultanhanı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Türkistan (%42,5) mahallesinde, en düşük oyu Gazi (%35,6) mahallesinde aldı.

Sultanhanı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%94,4), en düşük katılım Zafer Mah. (%89,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aksaray il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.