Merzifon Seçim Sonuçları

2014–2024 · Amasya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merzifon’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merzifon’da Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,0
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
48.116
2024
Sandık
152
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merzifon sonuçları Amasya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerzifon, Amasya · katılım %81,6MerzifonAmasyaCHP%43,99%37,06AK Parti%39,14%34,92İYİ Parti%8,53%2,81MHP%3,95%21,30Yeniden Refah%3,26%2,44Saadet%0,74%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerzifon, Amasya · katılım %92,1MerzifonAmasyaErdoğan%49,34%56,25Kılıçdaroğlu%44,99%38,04Sinan Oğan%5,39%5,31Muharrem İnce%0,28%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerzifon, Amasya · katılım %89,5MerzifonAmasyaErdoğan%51,77%59,16Kılıçdaroğlu%48,23%40,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerzifon, Amasya · katılım %92,2MerzifonAmasyaCHP%35,25%29,59AK Parti%31,52%38,98MHP%17,85%16,75İYİ Parti%7,75%7,18Yeniden Refah%1,93%1,79Zafer Partisi%1,78%1,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merzifon’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merzifon’da oyların %9,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,1 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kümbet Hatun Mah.CHP → AK Parti20,28,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,5
AK Parti%39,9
MHP%16,9
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Muharrem İnce%38,7
Meral Akşener%10,0
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,2
CHP%32,0
MHP%11,9
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
CHP%45,5
AK Parti%40,9
MHP%9,6
Katılım %87,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,3
Kemal Kılıçdaroğlu%45,0
Sinan Oğan%5,4
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
CHP%35,3
AK Parti%31,5
MHP%17,9
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,8
Kemal Kılıçdaroğlu%48,2
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
CHP%44,0
AK Parti%39,1
İYİ Parti%8,5
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merzifon’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abidehatun Mah.CHP %85,6%88,3
Bahçelievler Mah.CHP %44,1%82,3
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %58,0%83,8
Buğdaylı Mah.AK Parti %46,4%90,4
Camicedit Mah.CHP %45,6%81,7
Eski Camii Mah.CHP %58,2%90,6
Gazimahbup Mah.CHP %42,0%86,6
Hacıbalı Mah.CHP %70,2%85,5
Hacıhasan Mah.AK Parti %41,0%79,4
Harmanlar Mah.CHP %44,1%80,6
Hocasüleyman Mah.CHP %49,2%77,3
Kümbet Hatun Mah.AK Parti %40,5%89,1
Mahsen Mah.AK Parti %43,6%79,3
Mehmet Akif Ersoy Mah.AK Parti %60,2%85,6
Naccar Mah.CHP %70,2%87,4
Nusratiye Mah.CHP %85,2%87,5
Sofular Mah.CHP %52,8%75,8
Tavşan Mah.AK Parti %51,3%81,5
Yeni Mah.AK Parti %41,6%79,6
Yunus Emre Mah.AK Parti %52,3%83,8

Altın sandık

Merzifon’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merzifon’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Abidehatun Mah.%85,6
Nusratiye Mah.%85,2
Hacıbalı Mah.%70,2
En zayıf
Mehmet Akif Ersoy Mah.%23,1
Bağlarbaşı Mah.%25,7
Yunus Emre Mah.%28,9
AK Parti
En güçlü
Mehmet Akif Ersoy Mah.%60,2
Bağlarbaşı Mah.%58,0
Yunus Emre Mah.%52,3
En zayıf
Abidehatun Mah.%4,5
Nusratiye Mah.%5,2
Hacıbalı Mah.%15,6
İYİ Parti
En güçlü
Hocasüleyman Mah.%11,0
Hacıbalı Mah.%10,8
Sofular Mah.%9,7
En zayıf
Buğdaylı Mah.%5,3
Bağlarbaşı Mah.%7,0
Mehmet Akif Ersoy Mah.%7,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Buğdaylı Mah.%90,4
Abidehatun Mah.%88,3
Nusratiye Mah.%87,5
Gazimahbup Mah.%86,6
Mehmet Akif Ersoy Mah.%85,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sofular Mah.%75,8
Hocasüleyman Mah.%77,3
Mahsen Mah.%79,3
Hacıhasan Mah.%79,4
Yeni Mah.%79,6

Merzifon seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merzifon’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merzifon’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,1 ile ikinci oldu.

Merzifon’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merzifon’da 48.116 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 152 sandıkta kullanıldı.

Merzifon’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,3, Kemal Kılıçdaroğlu %45,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8 ile önde çıktı.

Merzifon’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,2, AK Parti %31,5, MHP %17,9, İYİ Parti %7,8, Yeniden Refah %1,9.

Merzifon’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merzifon’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Merzifon’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merzifon’da oyların %9,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,1 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Merzifon’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kümbet Hatun Mah..

Merzifon’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merzifon’da etkin parti sayısı 2,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,8 puan.

Merzifon’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merzifon’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merzifon’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merzifon’da geçersiz oy oranı %4,46 (Amasya: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Merzifon’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merzifon’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merzifon hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merzifon’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Merzifon’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merzifon’daki 20 mahallenin 11 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merzifon’un altın sandığı hangisi?

Merzifon’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merzifon, Harmanlar Mah., 1055 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Merzifon’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Abidehatun (%85,6) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Akif Ersoy (%23,1) mahallesinde aldı.

Merzifon’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Mehmet Akif Ersoy (%60,2) mahallesinde, en düşük oyu Abidehatun (%4,5) mahallesinde aldı.

Merzifon’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Buğdaylı Mah. (%90,4), en düşük katılım Sofular Mah. (%75,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Amasya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.