Suluova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Amasya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Suluova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %36,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Suluova’da Recep Tayyip Erdoğan %74,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%49,2
2024 katılım
%84,4
yerel seçim
Seçmen
30.230
2024
Sandık
96
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Suluova sonuçları Amasya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSuluova, Amasya · katılım %84,4SuluovaAmasyaMHP%49,18%21,30AK Parti%36,09%34,92CHP%10,05%37,06Yeniden Refah%2,63%2,44İYİ Parti%0,91%2,81Saadet%0,77%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSuluova, Amasya · katılım %91,7SuluovaAmasyaErdoğan%70,56%56,25Kılıçdaroğlu%23,51%38,04Sinan Oğan%5,45%5,31Muharrem İnce%0,48%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSuluova, Amasya · katılım %89,2SuluovaAmasyaErdoğan%74,42%59,16Kılıçdaroğlu%25,58%40,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSuluova, Amasya · katılım %91,7SuluovaAmasyaAK Parti%49,16%38,98MHP%19,43%16,75CHP%15,70%29,59İYİ Parti%6,78%7,18Yeniden Refah%2,89%1,79Zafer Partisi%1,35%1,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Suluova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Suluova’da oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 10,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Saraydüzü Mah.AK Parti → MHP29,230,8
Hacıhayta Mah.AK Parti → MHP25,730,5
Fatih Mah.AK Parti → MHP21,923,0
Borsa Mah.AK Parti → MHP18,720,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,0
MHP%42,4
CHP%7,2
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Muharrem İnce%15,9
Meral Akşener%9,7
Katılım %91,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,8
MHP%14,4
CHP%11,8
Katılım %91,8
2019 YerelYerel
AK Parti%47,4
MHP%40,1
İYİ Parti%11,2
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,6
Kemal Kılıçdaroğlu%23,5
Sinan Oğan%5,5
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,2
MHP%19,4
CHP%15,7
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,4
Kemal Kılıçdaroğlu%25,6
Katılım %89,2
2024 YerelYerel
MHP%49,2
AK Parti%36,1
CHP%10,1
Katılım %84,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Suluova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ata Mah.CHP %38,8%87,9
Beyazıt Mah.MHP %44,1%87,3
Bir Eylül Mah.AK Parti %45,2%84,4
Borsa Mah.MHP %55,6%87,0
Cevizdibi Mah.AK Parti %59,3%93,1
Cumhuriyet Mah.MHP %57,2%81,3
Eymir Mah.AK Parti %53,1%92,5
Fatih Mah.MHP %57,7%86,0
Girne Mah.CHP %60,0%86,0
Hacıbayram Mah.CHP %42,7%95,6
Hacıhayta Mah.MHP %60,7%90,9
Hürriyet Mah.MHP %58,7%84,2
Maarif Mah.MHP %50,0%82,1
Magosa Mah.AK Parti %42,7%89,9
Orta Mah.MHP %48,2%83,1
Pazar Mah.CHP %43,4%84,2
Saraydüzü Mah.MHP %59,9%92,6
Yeni Mah.MHP %53,6%82,3
Yenidoğan Mah.AK Parti %47,5%87,1
Çeltekmadeni Mah.AK Parti %46,2%87,3

Altın sandık

Suluova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Suluova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Hacıhayta Mah.%60,7
Hürriyet Mah.%58,7
Fatih Mah.%57,7
En zayıf
Girne Mah.%25,5
Magosa Mah.%32,2
Cevizdibi Mah.%32,2
AK Parti
En güçlü
Cevizdibi Mah.%59,3
Yenidoğan Mah.%47,5
Bir Eylül Mah.%45,2
En zayıf
Girne Mah.%11,1
Pazar Mah.%18,2
Ata Mah.%23,4
CHP
En güçlü
Girne Mah.%60,0
Pazar Mah.%43,4
Ata Mah.%38,8
En zayıf
Cevizdibi Mah.%2,7
Yenidoğan Mah.%3,3
Fatih Mah.%3,6

Seçime katılım

2024 Yerel%84,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,2 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cevizdibi Mah.%93,1
Hacıhayta Mah.%90,9
Magosa Mah.%89,9
Ata Mah.%87,9
Beyazıt Mah.%87,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%81,3
Şeker Mah.%81,9
Maarif Mah.%82,1
Yeni Mah.%82,3
Orta Mah.%83,1

Suluova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Suluova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Suluova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla MHP kazandı. AK Parti %36,1 ile ikinci oldu.

Suluova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Suluova’da 30.230 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.

Suluova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,6, Kemal Kılıçdaroğlu %23,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,4 ile önde çıktı.

Suluova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,2, MHP %19,4, CHP %15,7, İYİ Parti %6,8, Yeniden Refah %2,9.

Suluova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Suluova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Suluova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Suluova’da oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 10,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Suluova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Saraydüzü Mah., Hacıhayta Mah., Fatih Mah..

Suluova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Suluova’da etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,1 puan.

Suluova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Suluova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Suluova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Suluova’da geçersiz oy oranı %4,86 (Amasya: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Suluova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Suluova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Suluova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Suluova’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Suluova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Suluova’daki 21 mahallenin 11 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Suluova’nın altın sandığı hangisi?

Suluova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Suluova, Şeker Mah., 1069 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Suluova’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Hacıhayta (%60,7) mahallesinde, en düşük oyu Girne (%25,5) mahallesinde aldı.

Suluova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cevizdibi (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Girne (%11,1) mahallesinde aldı.

Suluova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cevizdibi Mah. (%93,1), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Amasya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.