Taşova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Amasya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Taşova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Taşova’da Recep Tayyip Erdoğan %66,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,9
2024 katılım
%85,9
yerel seçim
Seçmen
8.540
2024
Sandık
29
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Taşova sonuçları Amasya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTaşova, Amasya · katılım %85,9TaşovaAmasyaCHP%45,86%37,06AK Parti%34,87%34,92MHP%16,12%21,30İYİ Parti%2,03%2,81Yeniden Refah%0,52%2,44Saadet%0,29%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTaşova, Amasya · katılım %90,0TaşovaAmasyaErdoğan%63,97%56,25Kılıçdaroğlu%31,21%38,04Sinan Oğan%4,00%5,31Muharrem İnce%0,81%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTaşova, Amasya · katılım %88,1TaşovaAmasyaErdoğan%66,76%59,16Kılıçdaroğlu%33,24%40,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTaşova, Amasya · katılım %90,0TaşovaAmasyaAK Parti%34,80%38,98MHP%29,11%16,75CHP%23,84%29,59İYİ Parti%5,67%7,18ittifak)%1,28%0,67Yeniden Refah%1,06%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Taşova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Taşova’da oyların %17,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,97,3
Tepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,42,7
Doğu Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,61,4
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı18,413,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,0
CHP%30,4
MHP%27,6
Katılım %91,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,5
Muharrem İnce%23,6
Meral Akşener%10,7
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
CHP%19,4
İYİ Parti%11,4
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,9
İYİ Parti%31,2
MHP%16,3
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,0
Kemal Kılıçdaroğlu%31,2
Sinan Oğan%4,0
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,8
MHP%29,1
CHP%23,8
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,8
Kemal Kılıçdaroğlu%33,2
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%45,9
AK Parti%34,9
MHP%16,1
Katılım %85,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Taşova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.CHP %46,8%83,9
Doğu Mah.AK Parti %42,7%86,9
Sanayii Mah.CHP %51,5%88,6
Tepe Mah.CHP %38,4%88,2
Yemişen Mah.CHP %50,5%84,6
Yeni Mah.CHP %42,9%90,3
Yeşilırmak Mah.CHP %49,9%82,0

Altın sandık

Taşova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Taşova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sanayii Mah.%51,5
Yemişen Mah.%50,5
Yeşilırmak Mah.%49,9
En zayıf
Tepe Mah.%38,4
Doğu Mah.%41,7
Yeni Mah.%42,9
AK Parti
En güçlü
Doğu Mah.%42,7
Tepe Mah.%38,2
Yeni Mah.%37,0
En zayıf
Yemişen Mah.%28,6
Yeşilırmak Mah.%31,9
Sanayii Mah.%32,3
MHP
En güçlü
Tepe Mah.%19,9
Yemişen Mah.%18,2
Yeni Mah.%17,5
En zayıf
Doğu Mah.%12,3
Sanayii Mah.%13,0
Cumhuriyet Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%90,3
Sanayii Mah.%88,6
Tepe Mah.%88,2
Doğu Mah.%86,9
Yemişen Mah.%84,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşilırmak Mah.%82,0
Cumhuriyet Mah.%83,9
Yemişen Mah.%84,6
Doğu Mah.%86,9
Tepe Mah.%88,2

Taşova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Taşova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Taşova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,9 ile ikinci oldu.

Taşova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Taşova’da 8.540 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.

Taşova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,0, Kemal Kılıçdaroğlu %31,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,8 ile önde çıktı.

Taşova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,8, MHP %29,1, CHP %23,8, İYİ Parti %5,7, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,3.

Taşova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Taşova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Taşova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Taşova’da oyların %17,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,9 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Taşova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Tepe Mah., Doğu Mah..

Taşova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Taşova’da etkin parti sayısı 2,79; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,0 puan.

Taşova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Taşova’da geçersiz oy oranı %4,77 (Amasya: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Taşova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Taşova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Taşova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Taşova’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Taşova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Taşova’daki 7 mahallenin 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Taşova’nın altın sandığı hangisi?

Taşova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Taşova, Yeşilırmak Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.

Taşova’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sanayii (%51,5) mahallesinde, en düşük oyu Tepe (%38,4) mahallesinde aldı.

Taşova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Doğu (%42,7) mahallesinde, en düşük oyu Yemişen (%28,6) mahallesinde aldı.

Taşova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%90,2), en düşük katılım Yeşilırmak Mah. (%82,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Amasya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.