Altındağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altındağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altındağ’da Recep Tayyip Erdoğan %63,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,3
2024 katılım
%75,2
yerel seçim
Seçmen
293.099
2024
Sandık
868
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altındağ sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltındağ, Ankara · katılım %75,2AltındağAnkaraAK Parti%47,31%28,73CHP%37,46%50,31Yeniden Refah%6,42%4,50Zafer Partisi%3,06%2,80İYİ Parti%1,51%2,92DEM Parti%1,08%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltındağ, Ankara · katılım %89,8AltındağAnkaraErdoğan%60,21%46,02Kılıçdaroğlu%33,41%47,31Sinan Oğan%6,08%6,38Muharrem İnce%0,30%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltındağ, Ankara · katılım %86,3AltındağAnkaraErdoğan%63,21%48,79Kılıçdaroğlu%36,79%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltındağ, Ankara · katılım %89,8AltındağAnkaraAK Parti%44,03%31,78CHP%20,33%30,55MHP%10,63%10,11İYİ Parti%9,76%12,99Yeniden Refah%3,61%2,68Zafer Partisi%3,38%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altındağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altındağ’da oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kale Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,85,1
Hacı Bayram Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,323,2
Gültepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,118,4
Atıfbey Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,823,3
Hacettepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,620,0
Zübeyde Hanım Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,212,5
Feridun Çelik Mah.AK Parti (aynı)21,31,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%63,6
CHP%23,2
MHP%8,7
Katılım %89,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,8
Muharrem İnce%24,0
Meral Akşener%6,9
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,0
CHP%18,0
MHP%12,9
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%64,6
İYİ Parti%27,4
BBP%3,5
Katılım %83,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,2
Kemal Kılıçdaroğlu%33,4
Sinan Oğan%6,1
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,0
CHP%20,3
MHP%10,6
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,2
Kemal Kılıçdaroğlu%36,8
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
AK Parti%47,3
CHP%37,5
Yeniden Refah%6,4
Katılım %75,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altındağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atıfbey Mah.CHP %55,1%63,0
Aydıncık Mah.CHP %72,8%94,0
Aydınlıkevler Mah.CHP %63,2%78,8
Baraj Mah.AK Parti %49,0%76,6
Battalgazi Mah.AK Parti %52,8%76,0
Başpınar Mah.AK Parti %52,8%75,4
Beşikkaya Mah.AK Parti %47,5%74,8
Doğantepe Mah.AK Parti %53,2%76,5
Feridun Çelik Mah.AK Parti %43,5%75,1
Gültepe Mah.CHP %51,4%71,6
Güneşevler Mah.AK Parti %46,7%78,6
Hacettepe Mah.CHP %49,9%73,9
Hacı Bayram Mah.CHP %53,9%34,2
Kale Mah.CHP %47,9%64,2
Karacaören Mah.AK Parti %57,3%79,9
Karapürçek Mah.AK Parti %56,9%74,6
Kavaklı Mah.AK Parti %65,3%90,1
Merkez Gicik Mah.AK Parti %84,8%90,2
Peçenek Mah.AK Parti %81,4%86,9
Solfasol Mah.AK Parti %57,9%76,0

Altın sandık

Altındağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altındağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Peçenek Mah.%81,4
Kavaklı Mah.%65,3
Solfasol Mah.%57,9
En zayıf
Aydınlıkevler Mah.%26,1
Örnek Mah.%28,5
Hacı Bayram Mah.%32,4
CHP
En güçlü
Aydınlıkevler Mah.%63,2
Örnek Mah.%61,3
Atıfbey Mah.%55,1
En zayıf
Peçenek Mah.%8,2
Kavaklı Mah.%16,5
Önder Mah.%25,3
Yeniden Refah
En güçlü
Karacaören Mah.%9,5
Peçenek Mah.%9,3
Karapürçek Mah.%9,0
En zayıf
Aydınlıkevler Mah.%1,9
Hacı Bayram Mah.%2,1
Kale Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%75,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kavaklı Mah.%90,1
Peçenek Mah.%86,9
Karacaören Mah.%79,9
Aydınlıkevler Mah.%78,8
Güneşevler Mah.%78,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hacı Bayram Mah.%34,2
Atıfbey Mah.%63,0
Kale Mah.%64,2
Örnek Mah.%68,5
Gültepe Mah.%71,6

Altındağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altındağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altındağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %37,5 ile ikinci oldu.

Altındağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altındağ’da 293.099 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 868 sandıkta kullanıldı.

Altındağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,2, Kemal Kılıçdaroğlu %33,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,2 ile önde çıktı.

Altındağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,0, CHP %20,3, MHP %10,6, İYİ Parti %9,8, Yeniden Refah %3,6.

Altındağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altındağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Altındağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altındağ’da oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,4 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Altındağ’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Kale Mah., Hacı Bayram Mah., Gültepe Mah..

Altındağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altındağ’da etkin parti sayısı 2,71; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 9,8 puan.

Altındağ’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Altındağ’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Altındağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altındağ’da geçersiz oy oranı %4,43 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Altındağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altındağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Altındağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altındağ’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Altındağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altındağ’daki 26 mahallenin 17 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde CHP birinci çıktı.

Altındağ’ın altın sandığı hangisi?

Altındağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altındağ, Yıldıztepe Mah., 2527 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.

Altındağ’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Peçenek (%81,4) mahallesinde, en düşük oyu Aydınlıkevler (%26,1) mahallesinde aldı.

Altındağ’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Aydınlıkevler (%63,2) mahallesinde, en düşük oyu Peçenek (%8,2) mahallesinde aldı.

Altındağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kavaklı Mah. (%90,1), en düşük katılım Hacı Bayram Mah. (%34,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.