Beypazarı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Beypazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beypazarı’da Recep Tayyip Erdoğan %60,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,5
2024 katılım
%86,8
yerel seçim
Seçmen
37.914
2024
Sandık
156
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Beypazarı sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBeypazarı, Ankara · katılım %86,8BeypazarıAnkaraCHP%48,53%50,31AK Parti%28,39%28,73İYİ Parti%19,30%2,92Yeniden Refah%2,24%4,50Zafer Partisi%0,31%2,80BTP%0,29%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBeypazarı, Ankara · katılım %91,2BeypazarıAnkaraErdoğan%56,77%46,02Kılıçdaroğlu%35,23%47,31Sinan Oğan%7,55%6,38Muharrem İnce%0,46%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBeypazarı, Ankara · katılım %87,1BeypazarıAnkaraErdoğan%60,94%48,79Kılıçdaroğlu%39,06%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBeypazarı, Ankara · katılım %91,2BeypazarıAnkaraAK Parti%34,86%31,78İYİ Parti%28,42%12,99MHP%15,01%10,11CHP%10,66%30,55Yeniden Refah%2,23%2,68Zafer Partisi%2,18%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Beypazarı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Beypazarı’da oyların %23,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yoğunpelit Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,929,5
Kozalan Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,156,1
Üreğil Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,737,9
Mahmutlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,033,3
Zafer Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,958,5
İstiklal Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,442,3
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,537,4
Kırşeyhler Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,442,0
Macun Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,143,6
Kurtuluş Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,634,4
Gazipaşa Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,122,0
Oymaağaç Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,924,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,1
MHP%34,3
CHP%10,8
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,4
Meral Akşener%16,4
Muharrem İnce%15,9
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
MHP%21,3
İYİ Parti%16,4
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%48,3
İYİ Parti%48,0
Saadet%3,2
Katılım %89,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Kemal Kılıçdaroğlu%35,2
Sinan Oğan%7,6
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,9
İYİ Parti%28,4
MHP%15,0
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,9
Kemal Kılıçdaroğlu%39,1
Katılım %87,1
2024 YerelYerel
CHP%48,5
AK Parti%28,4
İYİ Parti%19,3
Katılım %86,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Beypazarı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acısu Mah.AK Parti %43,2%97,1
Adaören Mah.CHP %42,1%97,3
Akçakavak Mah.CHP %49,3%97,3
Akçalı Mah.AK Parti %70,0%91,2
Ayvaşık Mah.CHP %48,9%84,5
Aşağıgüney Mah.AK Parti %44,0%108,7
Batça Mah.CHP %35,7%107,7
Bağözü Mah.CHP %46,1%100,0
Başağaç Mah.CHP %50,4%85,9
Başören Mah.AK Parti %38,6%98,4
Beytepe Mah.CHP %48,2%81,9
Boyalı Mah.CHP %36,4%101,2
Cumhuriyet Mah.CHP %45,4%87,7
Dağşeyhler Mah.CHP %35,6%104,6
Dereli Mah.AK Parti %52,5%76,1
Dibecik Mah.CHP %52,3%97,7
Dibekören Mah.CHP %50,0%104,3
Dikmen Mah.CHP %56,7%94,9
Doğanyurt Mah.CHP %71,7%109,8
Doğançalı Mah.AK Parti %53,6%80,6

Altın sandık

Beypazarı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Beypazarı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karaşar Mah.%82,1
Kırbaşı Mah.%80,0
Zafer Mah.%57,7
En zayıf
Tacettin Mah.%28,9
Üreğil Mah.%33,3
Gazipaşa Mah.%36,8
AK Parti
En güçlü
Tacettin Mah.%59,3
Gazipaşa Mah.%36,5
Üreğil Mah.%30,0
En zayıf
Karaşar Mah.%5,3
Kırbaşı Mah.%14,1
Zafer Mah.%17,7
İYİ Parti
En güçlü
Üreğil Mah.%34,6
Kapullu Mah.%28,0
İstiklal Mah.%22,6
En zayıf
Kırbaşı Mah.%4,6
Tacettin Mah.%10,3
Karaşar Mah.%10,3

Seçime katılım

2024 Yerel%86,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,1 / TR %84,1
2019 Yerel%89,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gazipaşa Mah.%97,7
Kapullu Mah.%97,4
Yeşilağaç Mah.%95,9
Tacettin Mah.%94,2
Kırbaşı Mah.%92,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karaşar Mah.%71,0
Rüstempaşa Mah.%81,3
Kurtuluş Mah.%83,4
İstiklal Mah.%83,6
Hacıkara Mah.%83,6

Beypazarı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Beypazarı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Beypazarı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu.

Beypazarı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Beypazarı’da 37.914 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 156 sandıkta kullanıldı.

Beypazarı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,8, Kemal Kılıçdaroğlu %35,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,9 ile önde çıktı.

Beypazarı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,9, İYİ Parti %28,4, MHP %15,0, CHP %10,7, Yeniden Refah %2,2.

Beypazarı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Beypazarı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Beypazarı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Beypazarı’da oyların %23,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Beypazarı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Yoğunpelit Mah., Kozalan Mah., Üreğil Mah..

Beypazarı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Beypazarı’da etkin parti sayısı 2,83; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 20,1 puan.

Beypazarı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,3 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 3,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Beypazarı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Beypazarı’da geçersiz oy oranı %4,34 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Beypazarı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beypazarı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Beypazarı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beypazarı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Beypazarı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Beypazarı’daki 78 mahallenin 53 tanesinde CHP, 22 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Beypazarı’nın altın sandığı hangisi?

Beypazarı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beypazarı, Hacıkara Mah., 1091 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,79 puan saptı.

Beypazarı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaşar (%82,1) mahallesinde, en düşük oyu Tacettin (%28,9) mahallesinde aldı.

Beypazarı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tacettin (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Karaşar (%5,3) mahallesinde aldı.

Beypazarı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gazipaşa Mah. (%97,7), en düşük katılım Karaşar Mah. (%71,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.