Çankaya Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çankaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %15,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çankaya’da Kemal Kılıçdaroğlu %78,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%65,5
2024 katılım
%80,2
yerel seçim
Seçmen
719.760
2024
Sandık
2.137
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çankaya sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇankaya, Ankara · katılım %80,2ÇankayaAnkaraCHP%65,45%50,31AK Parti%15,50%28,73TİP%6,08%1,09Zafer Partisi%5,18%2,80İYİ Parti%1,74%2,92Yeniden Refah%1,44%4,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇankaya, Ankara · katılım %92,1ÇankayaAnkaraKılıçdaroğlu%75,00%47,31Erdoğan%20,39%46,02Sinan Oğan%4,39%6,38Muharrem İnce%0,22%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇankaya, Ankara · katılım %89,8ÇankayaAnkaraKılıçdaroğlu%78,15%51,21Erdoğan%21,85%48,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇankaya, Ankara · katılım %92,1ÇankayaAnkaraCHP%54,38%30,55İYİ Parti%15,94%12,99AK Parti%13,89%31,78MHP%4,64%10,11Yeşil Sol Parti%4,03%2,91Zafer Partisi%2,76%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çankaya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çankaya’da oyların %16,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 1,0 puan.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti115 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karahasanlı Mah.AK Parti → CHP44,065,4
Ahlatlıbel Mah.AK Parti → CHP32,010,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%64,9
AK Parti%21,6
MHP%9,1
Katılım %90,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%64,4
Recep Tayyip Erdoğan%23,6
Meral Akşener%8,7
Katılım %89,6
2018 MVMilletvekili
CHP%47,2
AK Parti%17,6
İYİ Parti%14,9
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
CHP%73,5
AK Parti%21,6
Saadet%1,6
Katılım %85,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%75,0
Recep Tayyip Erdoğan%20,4
Sinan Oğan%4,4
Katılım %92,1
2023 MVMilletvekili
CHP%54,4
İYİ Parti%15,9
AK Parti%13,9
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%78,2
Recep Tayyip Erdoğan%21,9
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
CHP%65,5
AK Parti%15,5
TİP%6,1
Katılım %80,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çankaya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yil Mah.CHP %68,8%78,3
50. Yil Mah.CHP %55,6%81,0
Ahlatlıbel Mah.CHP %38,0%72,5
Akarlar Mah.AK Parti %58,5%96,5
Akpınar Mah.CHP %58,4%80,6
Alacaatlı Mah.CHP %68,1%82,3
Anıttepe Mah.CHP %69,7%80,2
Arka Topraklık Mah.CHP %54,3%75,3
Ata Mah.CHP %64,0%82,1
Aydınlar Mah.CHP %61,4%79,3
Ayrancı Mah.CHP %67,0%79,5
Aziziye Mah.CHP %69,4%78,9
Aşağı Öveçler Mah.CHP %59,9%79,8
Aşağı İmrahor Mah.AK Parti %43,8%90,1
Aşıkpaşa Mah.CHP %58,6%77,2
Bademlidere Mah.CHP %58,7%77,2
Bahçelievler Mah.CHP %71,4%78,3
Balgat Mah.CHP %55,8%78,2
Barbaros Mah.CHP %74,4%77,4
Bayraktar Mah.CHP %69,0%77,7

Altın sandık

Çankaya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çankaya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah.%74,9
Koru Mah.%74,7
Barbaros Mah.%74,4
En zayıf
Yeşilkent Mah.%34,9
Boztepe Mah.%36,8
Ahlatlıbel Mah.%38,0
AK Parti
En güçlü
Yeşilkent Mah.%54,0
Yakupabdal Mah.%46,5
Boztepe Mah.%45,9
En zayıf
Barbaros Mah.%6,6
Üniversiteler Mah.%6,7
Remzi Oğuz Arık Mah.%7,1
TİP
En güçlü
Güvenevler Mah.%12,0
Remzi Oğuz Arık Mah.%11,3
Aziziye Mah.%11,1
En zayıf
Yeşilkent Mah.%0,7
Boztepe Mah.%1,3
Devlet Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%80,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karataş Mah.%95,8
Yeşilkent Mah.%91,5
Çiğdem Mah.%84,8
Koru Mah.%84,7
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah.%84,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kızılay Mah.%65,4
Korkutreis Mah.%68,8
Sağlık Mah.%70,4
İncesu Mah.%71,6
Ahlatlıbel Mah.%72,5

Çankaya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çankaya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çankaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %65,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %15,5 ile ikinci oldu.

Çankaya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çankaya’da 719.760 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.137 sandıkta kullanıldı.

Çankaya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,0, Recep Tayyip Erdoğan %20,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %78,2 ile önde çıktı.

Çankaya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %54,4, İYİ Parti %15,9, AK Parti %13,9, MHP %4,6, Yeşil Sol Parti %4,0.

Çankaya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çankaya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çankaya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çankaya’da oyların %16,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,0 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Çankaya’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Karahasanlı Mah., Ahlatlıbel Mah..

Çankaya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çankaya’da etkin parti sayısı 2,18; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 50,0 puan.

Çankaya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çankaya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çankaya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çankaya’da geçersiz oy oranı %2,65 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 28 sandık var.

Çankaya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çankaya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çankaya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çankaya’da CHP 5 kez birinci oldu.

Çankaya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çankaya’daki 123 mahallenin 112 tanesinde CHP, 11 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çankaya’nın altın sandığı hangisi?

Çankaya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çankaya, Yukarı Dikmen Mah., 1425 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,42 puan saptı.

Çankaya’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı (%74,9) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilkent (%34,9) mahallesinde aldı.

Çankaya’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilkent (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Barbaros (%6,6) mahallesinde aldı.

Çankaya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karataş Mah. (%95,8), en düşük katılım Kızılay Mah. (%65,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.