Çubuk Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çubuk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %27,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 25,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çubuk’ta Recep Tayyip Erdoğan %75,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,5
2024 katılım
%81,9
yerel seçim
Seçmen
70.500
2024
Sandık
260
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çubuk sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇubuk, Ankara · katılım %81,9ÇubukAnkaraAK Parti%43,45%28,73Yeniden Refah%27,60%4,50CHP%23,79%50,31BBP%1,37%1,18Saadet%1,07%0,64İYİ Parti%0,87%2,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇubuk, Ankara · katılım %91,6ÇubukAnkaraErdoğan%71,86%46,02Kılıçdaroğlu%22,12%47,31Sinan Oğan%5,74%6,38Muharrem İnce%0,28%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇubuk, Ankara · katılım %88,3ÇubukAnkaraErdoğan%75,24%48,79Kılıçdaroğlu%24,76%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇubuk, Ankara · katılım %91,6ÇubukAnkaraAK Parti%51,20%31,78MHP%13,54%10,11CHP%11,99%30,55İYİ Parti%9,61%12,99Yeniden Refah%4,16%2,68Zafer Partisi%2,56%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çubuk’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çubuk’ta oyların %35,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 26,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Güldarpı Mah.AK Parti (aynı)44,40,0
Esenboğa Merkez Mah.AK Parti (aynı)40,53,4
Taşpınar Mah.AK Parti (aynı)40,33,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,7
MHP%19,1
BBP%17,5
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,0
Muharrem İnce%13,1
Meral Akşener%6,8
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,1
MHP%18,2
CHP%9,5
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%68,8
İYİ Parti%18,3
Saadet%8,9
Katılım %88,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%22,1
Sinan Oğan%5,7
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
MHP%13,5
CHP%12,0
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,2
Kemal Kılıçdaroğlu%24,8
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
AK Parti%43,5
Yeniden Refah%27,6
CHP%23,8
Katılım %81,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çubuk’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbayır Mah.AK Parti %78,3%101,5
Akkuzulu Mah.AK Parti %60,3%87,8
Atatürk Mah.AK Parti %46,6%80,0
Avcıova Mah.AK Parti %69,7%97,8
Ağılcık Mah.AK Parti %60,3%94,3
Aşağıemirler Mah.CHP %89,4%101,9
Aşağıobruk Mah.AK Parti %71,9%109,7
Aşağıçavundur Mah.AK Parti %46,1%80,1
Barbaros Mah.AK Parti %45,2%80,8
Camili Mah.AK Parti %70,6%98,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %40,2%78,8
Dalyasan Mah.CHP %83,8%97,4
Dağkalafat Mah.CHP %93,1%100,0
Dedeler Mah.Yeniden Refah %48,3%105,5
Demirci Mah.CHP %65,7%99,3
Dumlupınar Mah.AK Parti %51,9%87,8
Durhasan Mah.AK Parti %65,3%99,1
Esenboğa Merkez Mah.AK Parti %35,7%78,4
Eskiçöte Mah.CHP %43,8%106,3
Eğriekin Mah.AK Parti %71,1%105,0

Altın sandık

Çubuk’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çubuk’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Akkuzulu Mah.%60,3
Ağılcık Mah.%60,3
Kızılca Mah.%59,2
En zayıf
Taşpınar Mah.%34,0
Esenboğa Merkez Mah.%35,7
Yavuzselim Mah.%38,1
Yeniden Refah
En güçlü
Güldarpı Mah.%39,9
Yenice Mah.%36,3
Yukarı Çavundur Mah.%35,5
En zayıf
Akkuzulu Mah.%19,2
Sünlü Mah.%22,6
Muhsin Yazıcıoğlu Mah.%22,9
CHP
En güçlü
Yavuzselim Mah.%30,3
Taşpınar Mah.%28,2
Esenboğa Merkez Mah.%24,5
En zayıf
Dumlupınar Mah.%10,1
Yukarı Çavundur Mah.%10,9
Ağılcık Mah.%11,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%88,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılca Mah.%98,0
Yukarı Çavundur Mah.%95,9
Ağılcık Mah.%94,3
Güldarpı Mah.%93,3
Taşpınar Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Esenboğa Merkez Mah.%78,4
Cumhuriyet Mah.%78,8
Yıldırım Beyazıt Mah.%79,1
Yavuzselim Mah.%79,2
Atatürk Mah.%80,0

Çubuk seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çubuk’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çubuk’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %27,6 ile ikinci oldu.

Çubuk’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çubuk’ta 70.500 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 260 sandıkta kullanıldı.

Çubuk’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9, Kemal Kılıçdaroğlu %22,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,2 ile önde çıktı.

Çubuk’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,2, MHP %13,5, CHP %12,0, İYİ Parti %9,6, Yeniden Refah %4,2.

Çubuk’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çubuk’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çubuk’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çubuk’ta oyların %35,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 26,5 puan.

Çubuk’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Güldarpı Mah., Esenboğa Merkez Mah., Taşpınar Mah..

Çubuk’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çubuk’ta etkin parti sayısı 3,11; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 15,8 puan.

Çubuk’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çubuk’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çubuk’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çubuk’ta geçersiz oy oranı %5,09 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Çubuk’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çubuk’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çubuk hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çubuk’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çubuk’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çubuk’taki 84 mahallenin 62 tanesinde AK Parti, 19 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çubuk’un altın sandığı hangisi?

Çubuk’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çubuk, Yıldırım Beyazıt Mah., 1233 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.

Çubuk’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akkuzulu (%60,3) mahallesinde, en düşük oyu Taşpınar (%34,0) mahallesinde aldı.

Çubuk’ta Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Güldarpı (%39,9) mahallesinde, en düşük oyu Akkuzulu (%19,2) mahallesinde aldı.

Çubuk’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılca Mah. (%98,0), en düşük katılım Esenboğa Merkez Mah. (%78,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.