Güdül Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güdül’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 44,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güdül’de Recep Tayyip Erdoğan %68,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,7
2024 katılım
%88,1
yerel seçim
Seçmen
7.789
2024
Sandık
40
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güdül sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüdül, Ankara · katılım %88,1GüdülAnkaraCHP%55,70%50,31AK Parti%40,55%28,73Yeniden Refah%2,21%4,50Saadet%0,34%0,64Zafer Partisi%0,26%2,80Memleket%0,20%0,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüdül, Ankara · katılım %88,8GüdülAnkaraErdoğan%65,49%46,02Kılıçdaroğlu%28,83%47,31Sinan Oğan%5,03%6,38Muharrem İnce%0,64%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüdül, Ankara · katılım %86,5GüdülAnkaraErdoğan%68,65%48,79Kılıçdaroğlu%31,35%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüdül, Ankara · katılım %88,8GüdülAnkaraAK Parti%44,33%31,78CHP%16,29%30,55MHP%16,00%10,11İYİ Parti%13,60%12,99Zafer Partisi%1,88%3,39Yeniden Refah%1,81%2,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güdül’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güdül’de oyların %26,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 24,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

9 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karacaören Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,83,8
Sorgun Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,232,8
Emirler Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,648,4
Yukarı Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,436,4
Yeni Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,444,3
Güneyce Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,42,6
Çağa Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,812,3
Yeşilöz Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,436,6
Boyalı Mah.AK Parti (aynı)23,91,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,9
MHP%25,2
BBP%18,0
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Muharrem İnce%16,4
Meral Akşener%11,4
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,0
MHP%15,3
CHP%12,4
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%66,4
İYİ Parti%21,0
CHP%11,4
Katılım %91,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Kemal Kılıçdaroğlu%28,8
Sinan Oğan%5,0
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,3
CHP%16,3
MHP%16,0
Katılım %88,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,7
Kemal Kılıçdaroğlu%31,4
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
CHP%55,7
AK Parti%40,6
Yeniden Refah%2,2
Katılım %88,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güdül’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adalıkuzu Mah.CHP %51,9%91,0
Afşar Mah.CHP %54,2%83,3
Akbaş Mah.CHP %51,8%89,9
Akçakese Mah.AK Parti %71,1%86,1
Aşağı Mah.CHP %75,7%87,3
Boyalı Mah.AK Parti %49,0%93,7
Emirler Mah.CHP %73,3%81,5
Garipçe Mah.AK Parti %49,8%92,5
Güneyce Mah.CHP %49,1%87,1
Güzel Mah.AK Parti %54,0%93,8
Hacılar Mah.CHP %46,7%96,2
Kadıobası Mah.AK Parti %54,9%96,4
Kamanlar Mah.AK Parti %48,2%89,9
Karacaören Mah.CHP %49,2%81,4
Kavaközü Mah.CHP %69,6%90,3
Kayı Mah.CHP %54,7%94,3
Kırkkavak Mah.CHP %71,7%97,7
Meyvabükü Mah.AK Parti %69,7%87,0
Salihler Mah.AK Parti %62,4%78,5
Sapanlı Mah.AK Parti %56,5%89,0

Altın sandık

Güdül’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güdül’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeni Mah.%71,4
Yukarı Mah.%66,5
Yeşilöz Mah.%66,2
En zayıf
Garipçe Mah.%45,9
Güneyce Mah.%49,1
Karacaören Mah.%49,2
AK Parti
En güçlü
Garipçe Mah.%49,8
Güneyce Mah.%46,5
Karacaören Mah.%45,4
En zayıf
Yeni Mah.%27,1
Yeşilöz Mah.%29,6
Yukarı Mah.%30,1

Seçime katılım

2024 Yerel%88,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%91,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sorgun Mah.%92,8
Garipçe Mah.%92,5
Yeşilöz Mah.%89,8
Çağa Mah.%88,7
Güneyce Mah.%87,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karacaören Mah.%81,4
Yeni Mah.%83,4
Yukarı Mah.%86,6
Güneyce Mah.%87,1
Çağa Mah.%88,7

Güdül seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güdül’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güdül’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu.

Güdül’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güdül’de 7.789 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.

Güdül’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5, Kemal Kılıçdaroğlu %28,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,7 ile önde çıktı.

Güdül’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,3, CHP %16,3, MHP %16,0, İYİ Parti %13,6, Zafer Partisi %1,9.

Güdül’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güdül’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güdül’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güdül’de oyların %26,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 24,6 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Güdül’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Karacaören Mah., Sorgun Mah., Emirler Mah..

Güdül’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güdül’de etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,2 puan.

Güdül’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Güdül’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Güdül’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güdül’de geçersiz oy oranı %4,56 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güdül’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güdül’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Güdül hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güdül’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Güdül’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güdül’deki 31 mahallenin 21 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Güdül’ün altın sandığı hangisi?

Güdül’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güdül, Çağa Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,72 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,26 puan sapmayla verdi.

Güdül’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%71,4) mahallesinde, en düşük oyu Garipçe (%45,9) mahallesinde aldı.

Güdül’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Garipçe (%49,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%27,1) mahallesinde aldı.

Güdül’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sorgun Mah. (%92,8), en düşük katılım Karacaören Mah. (%81,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.