Kalecik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kalecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 19,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kalecik’te Recep Tayyip Erdoğan %68,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,1
2024 katılım
%91,1
yerel seçim
Seçmen
10.897
2024
Sandık
67
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kalecik sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKalecik, Ankara · katılım %91,1KalecikAnkaraCHP%50,09%50,31MHP%38,54%5,19İYİ Parti%6,38%2,92Yeniden Refah%1,92%4,50Zafer Partisi%0,87%2,80BBP%0,44%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKalecik, Ankara · katılım %91,5KalecikAnkaraErdoğan%65,22%46,02Kılıçdaroğlu%29,13%47,31Sinan Oğan%4,89%6,38Muharrem İnce%0,76%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKalecik, Ankara · katılım %89,1KalecikAnkaraErdoğan%68,33%48,79Kılıçdaroğlu%31,67%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKalecik, Ankara · katılım %91,4KalecikAnkaraAK Parti%43,02%31,78CHP%18,45%30,55MHP%16,01%10,11İYİ Parti%12,87%12,99Yeniden Refah%1,95%2,68Zafer Partisi%1,63%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kalecik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kalecik’te oyların %29,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 27,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Samanlık Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı46,339,0
Karahöyük Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı44,98,3
Yeniçöte Mah.Cumhur İttifakı (aynı)36,00,5
Cuma Saray Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı34,130,4
Çanşa Kale Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı29,815,7
Ahikemalşenyurt Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı27,828,0
Çandır Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı21,429,2
Halitcevriaslangil Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı19,924,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,5
MHP%22,5
CHP%15,5
Katılım %94,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Muharrem İnce%19,9
Meral Akşener%10,3
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,7
CHP%16,0
MHP%15,2
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%60,5
CHP%30,9
BBP%7,6
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Kemal Kılıçdaroğlu%29,1
Sinan Oğan%4,9
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,0
CHP%18,5
MHP%16,0
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,3
Kemal Kılıçdaroğlu%31,7
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
CHP%50,1
MHP%38,5
İYİ Parti%6,4
Katılım %91,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kalecik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşar Mah.CHP %94,1%102,9
Ahikemalşenyurt Mah.CHP %60,4%86,2
Ahiler Yenice Mah.MHP %52,5%111,1
Akcataş Mah.CHP %42,6%86,6
Akkaynak Mah.CHP %54,2%94,8
Akkuzulu Mah.CHP %70,2%89,8
Aktepe Mah.CHP %50,7%98,6
Alibeyli Mah.CHP %60,7%94,7
Altıntaş Mah.MHP %57,6%93,9
Arkbürk Mah.CHP %50,8%88,2
Beykavağı Mah.CHP %52,8%95,9
Buğra Mah.MHP %56,0%99,3
Cuma Saray Mah.CHP %58,6%82,8
Dağdemir Mah.CHP %50,0%97,8
Demirtaş Mah.İYİ Parti %55,1%96,0
Değirmenkaya Mah.MHP %39,3%97,4
Elmapınar Mah.CHP %86,8%96,5
Eskiköy Mah.MHP %50,9%94,5
Eşmedere Mah.MHP %53,9%90,4
Gökdere Mah.CHP %50,3%96,7

Altın sandık

Kalecik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kalecik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Samanlık Mah.%65,8
Ahikemalşenyurt Mah.%60,4
Cuma Saray Mah.%58,6
En zayıf
Çandır Mah.%51,7
Çanşa Kale Mah.%51,8
Halitcevriaslangil Mah.%58,0
MHP
En güçlü
Çanşa Kale Mah.%40,2
Halitcevriaslangil Mah.%36,2
Ahikemalşenyurt Mah.%34,8
En zayıf
Samanlık Mah.%29,8
Cuma Saray Mah.%33,3
Çandır Mah.%34,0
İYİ Parti
En güçlü
Çandır Mah.%11,8
Cuma Saray Mah.%5,5
Çanşa Kale Mah.%4,1
En zayıf
Ahikemalşenyurt Mah.%2,3
Halitcevriaslangil Mah.%2,9
Samanlık Mah.%3,0

Seçime katılım

2024 Yerel%91,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Samanlık Mah.%97,4
Çandır Mah.%91,0
Çanşa Kale Mah.%86,7
Ahikemalşenyurt Mah.%86,2
Halitcevriaslangil Mah.%83,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cuma Saray Mah.%82,8
Halitcevriaslangil Mah.%83,1
Ahikemalşenyurt Mah.%86,2
Çanşa Kale Mah.%86,7
Çandır Mah.%91,0

Kalecik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kalecik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kalecik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu.

Kalecik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kalecik’te 10.897 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 67 sandıkta kullanıldı.

Kalecik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2, Kemal Kılıçdaroğlu %29,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3 ile önde çıktı.

Kalecik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,0, CHP %18,4, MHP %16,0, İYİ Parti %12,9, Yeniden Refah %1,9.

Kalecik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kalecik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kalecik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kalecik’te oyların %29,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 27,4 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Kalecik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Samanlık Mah., Karahöyük Mah., Yeniçöte Mah..

Kalecik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kalecik’te etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 11,5 puan.

Kalecik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kalecik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kalecik’te geçersiz oy oranı %7,52 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kalecik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kalecik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kalecik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kalecik’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Kalecik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kalecik’teki 57 mahallenin 34 tanesinde CHP, 22 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Kalecik’in altın sandığı hangisi?

Kalecik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kalecik, Çanşa Kale Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,26 puan saptı.

Kalecik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Samanlık (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Çandır (%51,7) mahallesinde aldı.

Kalecik’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çanşa Kale (%40,1) mahallesinde, en düşük oyu Samanlık (%29,8) mahallesinde aldı.

Kalecik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Samanlık Mah. (%97,4), en düşük katılım Cuma Saray Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.