Keçiören Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Keçiören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keçiören’de Recep Tayyip Erdoğan %55,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,0
2024 katılım
%77,3
yerel seçim
Seçmen
687.128
2024
Sandık
2.015
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Keçiören sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKeçiören, Ankara · katılım %77,3KeçiörenAnkaraCHP%48,04%50,31AK Parti%38,58%28,73Yeniden Refah%4,52%4,50Zafer Partisi%2,82%2,80İYİ Parti%2,25%2,92DEM Parti%0,83%0,77Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKeçiören, Ankara · katılım %90,6KeçiörenAnkaraErdoğan%52,52%46,02Kılıçdaroğlu%40,10%47,31Sinan Oğan%7,09%6,38Muharrem İnce%0,29%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKeçiören, Ankara · katılım %86,9KeçiörenAnkaraErdoğan%55,74%48,79Kılıçdaroğlu%44,26%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKeçiören, Ankara · katılım %90,6KeçiörenAnkaraAK Parti%36,68%31,78CHP%24,11%30,55İYİ Parti%12,70%12,99MHP%11,43%10,11Zafer Partisi%3,78%3,39Yeniden Refah%3,13%2,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Keçiören’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Keçiören’de oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 22,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

39 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Hisar Mah.AK Parti (aynı)36,93,0
Kanuni Mah.AK Parti (aynı)33,42,8
Bademlik Mah.AK Parti (aynı)33,12,6
Ufuktepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,95,7
23 Nisan Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,45,2
Şehit Kubilay Mah.AK Parti (aynı)32,24,6
Kalaba Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,823,2
Yükseltepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,01,0
Şenlik Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,924,2
Pınarbaşı Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,817,0
Uyanış Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,77,5
Gümüşdere Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,713,8
Atapark Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,56,1
Kamil Ocak Mah.AK Parti (aynı)30,51,2
Yakacık Mah.AK Parti → Millet İttifakı30,521,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,9
BBP%30,3
CHP%16,4
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Muharrem İnce%28,9
Meral Akşener%9,2
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,2
CHP%20,6
MHP%14,5
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
AK Parti%63,7
İYİ Parti%30,9
Saadet%1,8
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,5
Kemal Kılıçdaroğlu%40,1
Sinan Oğan%7,1
Katılım %90,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
CHP%24,1
İYİ Parti%12,7
Katılım %90,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,7
Kemal Kılıçdaroğlu%44,3
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
CHP%48,0
AK Parti%38,6
Yeniden Refah%4,5
Katılım %77,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Keçiören’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
19 Mayıs Mah.CHP %62,8%79,4
23 Nisan Mah.CHP %44,3%76,1
Adnan Menderes Mah.CHP %53,3%77,3
Aktepe Mah.CHP %42,7%78,1
Atapark Mah.CHP %44,7%75,4
Ayvalı Mah.CHP %46,5%77,9
Aşağı Eğlence Mah.CHP %57,8%77,9
Bademlik Mah.AK Parti %46,0%77,2
Basınevleri Mah.CHP %56,0%80,5
Bağlarbaşı Mah.CHP %47,6%76,9
Bağlum Güzelyurt Mah.AK Parti %70,3%102,8
Emrah Mah.CHP %60,1%80,5
Esertepe Mah.CHP %49,9%78,8
Etlik Mah.CHP %50,8%76,5
Gümüşdere Mah.CHP %49,2%84,7
Güzelyurt Mah.CHP %47,1%78,6
Güçlükaya Mah.CHP %49,8%78,2
Hasköy Mah.AK Parti %47,2%78,3
Hisar Mah.AK Parti %43,2%70,9
Kafkas Mah.AK Parti %45,7%76,6

Altın sandık

Keçiören’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Keçiören’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İncirli Mah.%68,2
19 Mayıs Mah.%62,8
Emrah Mah.%60,1
En zayıf
Yeşilöz Mah.%31,5
Osmangazi Mah.%36,9
Kafkas Mah.%37,2
AK Parti
En güçlü
Yeşilöz Mah.%57,1
Osmangazi Mah.%48,4
Hasköy Mah.%47,2
En zayıf
İncirli Mah.%22,5
19 Mayıs Mah.%27,6
Emrah Mah.%28,2

Seçime katılım

2024 Yerel%77,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gümüşdere Mah.%84,7
Kavacık Subayevleri Mah.%80,8
Basınevleri Mah.%80,5
Emrah Mah.%80,5
İncirli Mah.%80,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hisar Mah.%70,9
Karşıyaka Mah.%71,2
Karakaya Mah.%72,3
Kanuni Mah.%73,9
Atapark Mah.%75,4

Keçiören seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Keçiören’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Keçiören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,6 ile ikinci oldu.

Keçiören’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Keçiören’de 687.128 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.015 sandıkta kullanıldı.

Keçiören’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,5, Kemal Kılıçdaroğlu %40,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,7 ile önde çıktı.

Keçiören’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,7, CHP %24,1, İYİ Parti %12,7, MHP %11,4, Zafer Partisi %3,8.

Keçiören’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Keçiören’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Keçiören’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Keçiören’de oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 22,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Keçiören’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 39 salıncak mahalle var; en oynakları Hisar Mah., Kanuni Mah., Bademlik Mah..

Keçiören’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Keçiören’de etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,5 puan.

Keçiören’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Keçiören’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Keçiören’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Keçiören’de geçersiz oy oranı %3,59 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 20 sandık var.

Keçiören’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keçiören’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Keçiören hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keçiören’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Keçiören’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Keçiören’deki 51 mahallenin 31 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Keçiören’in altın sandığı hangisi?

Keçiören’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keçiören, Pınarbaşı Mah., 1214 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Keçiören’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İncirli (%68,2) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilöz (%31,5) mahallesinde aldı.

Keçiören’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilöz (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu İncirli (%22,5) mahallesinde aldı.

Keçiören’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gümüşdere Mah. (%84,7), en düşük katılım Hisar Mah. (%70,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.