Nallıhan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Nallıhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Nallıhan’da Recep Tayyip Erdoğan %58,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,7
2024 katılım
%87,5
yerel seçim
Seçmen
21.800
2024
Sandık
123
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Nallıhan sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNallıhan, Ankara · katılım %87,5NallıhanAnkaraCHP%53,72%50,31AK Parti%41,70%28,73Yeniden Refah%2,98%4,50Saadet%0,34%0,64Zafer Partisi%0,25%2,80BTP%0,23%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNallıhan, Ankara · katılım %90,1NallıhanAnkaraErdoğan%54,55%46,02Kılıçdaroğlu%38,21%47,31Sinan Oğan%6,51%6,38Muharrem İnce%0,72%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNallıhan, Ankara · katılım %87,3NallıhanAnkaraErdoğan%58,30%48,79Kılıçdaroğlu%41,70%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNallıhan, Ankara · katılım %90,2NallıhanAnkaraAK Parti%38,42%31,78CHP%19,89%30,55İYİ Parti%18,21%12,99MHP%12,23%10,11Yeniden Refah%2,54%2,68Zafer Partisi%2,30%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Nallıhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Nallıhan’da oyların %13,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,9
CHP%34,4
MHP%16,6
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Muharrem İnce%23,9
Meral Akşener%16,2
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,6
CHP%18,8
İYİ Parti%16,7
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%53,9
İYİ Parti%44,6
Saadet%0,8
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,6
Kemal Kılıçdaroğlu%38,2
Sinan Oğan%6,5
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,4
CHP%19,9
İYİ Parti%18,2
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,3
Kemal Kılıçdaroğlu%41,7
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
CHP%53,7
AK Parti%41,7
Yeniden Refah%3,0
Katılım %87,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Nallıhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yil Mah.CHP %60,9%83,7
Akdere Mah.CHP %54,5%96,1
Aksu Mah.CHP %65,5%106,9
Alan Mah.AK Parti %57,9%77,1
Aliağa Mah.CHP %57,6%86,9
Aliefe Mah.AK Parti %80,9%108,2
Alpağut Mah.AK Parti %74,3%72,9
Arkutça Mah.CHP %56,3%100,0
Atatürk Mah.CHP %58,1%84,1
Atça Mah.CHP %70,2%88,9
Aydoğmuş Mah.AK Parti %56,9%100,0
Aşağıbağdere Mah.AK Parti %72,7%96,2
Aşağıbağlıca Mah.CHP %61,5%100,0
Aşağıkavacık Mah.AK Parti %49,0%98,4
Belenalan Mah.CHP %63,2%82,3
Belenören Mah.CHP %68,1%89,1
Beyalan Mah.AK Parti %55,8%92,2
Beycik Mah.AK Parti %51,4%100,0
Beydili Mah.AK Parti %49,7%91,3
Bozyaka Mah.AK Parti %50,0%85,1

Altın sandık

Nallıhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Nallıhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
100. Yil Mah.%60,9
Çayırhan Mah.%58,4
Atatürk Mah.%58,1
En zayıf
Çamalan Mah.%32,2
Fatih Mah.%46,4
Hacıbey Mah.%48,0
AK Parti
En güçlü
Çamalan Mah.%63,2
Fatih Mah.%50,6
Hacıbey Mah.%48,0
En zayıf
Çayırhan Mah.%33,9
100. Yil Mah.%36,8
Aliağa Mah.%37,6

Seçime katılım

2024 Yerel%87,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çamalan Mah.%87,3
Eymir Mah.%87,2
Aliağa Mah.%86,9
Çayırhan Mah.%86,9
Fatih Mah.%85,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Nasuhpaşa Mah.%80,0
Hacıbey Mah.%82,0
Yazı Mah.%83,5
100. Yil Mah.%83,7
Atatürk Mah.%84,1

Nallıhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Nallıhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Nallıhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,7 ile ikinci oldu.

Nallıhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Nallıhan’da 21.800 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 123 sandıkta kullanıldı.

Nallıhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,5, Kemal Kılıçdaroğlu %38,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,3 ile önde çıktı.

Nallıhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,4, CHP %19,9, İYİ Parti %18,2, MHP %12,2, Yeniden Refah %2,5.

Nallıhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Nallıhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Nallıhan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Nallıhan’da oyların %13,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Nallıhan’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Nallıhan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Nallıhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Nallıhan’da etkin parti sayısı 2,16; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,0 puan.

Nallıhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Nallıhan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Nallıhan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Nallıhan’da geçersiz oy oranı %4,92 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Nallıhan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Nallıhan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Nallıhan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Nallıhan’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Nallıhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Nallıhan’daki 84 mahallenin 42 tanesinde CHP, 42 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Nallıhan’ın altın sandığı hangisi?

Nallıhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Nallıhan, Eymir Mah., 1065 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,93 puan saptı.

Nallıhan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu 100. Yil (%60,9) mahallesinde, en düşük oyu Çamalan (%32,2) mahallesinde aldı.

Nallıhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamalan (%63,2) mahallesinde, en düşük oyu Çayırhan (%33,9) mahallesinde aldı.

Nallıhan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çamalan Mah. (%87,3), en düşük katılım Nasuhpaşa Mah. (%80,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.