Polatlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Polatlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. MHP %38,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Polatlı’da Recep Tayyip Erdoğan %55,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,0
2024 katılım
%77,3
yerel seçim
Seçmen
96.009
2024
Sandık
332
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Polatlı sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPolatlı, Ankara · katılım %77,3PolatlıAnkaraCHP%48,02%50,31MHP%38,13%5,19Yeniden Refah%7,40%4,50İYİ Parti%1,93%2,92DEVA%1,66%0,33Saadet%0,96%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPolatlı, Ankara · katılım %87,5PolatlıAnkaraErdoğan%51,75%46,02Kılıçdaroğlu%40,33%47,31Sinan Oğan%7,50%6,38Muharrem İnce%0,43%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPolatlı, Ankara · katılım %83,6PolatlıAnkaraErdoğan%55,28%48,79Kılıçdaroğlu%44,72%51,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPolatlı, Ankara · katılım %87,5PolatlıAnkaraAK Parti%36,29%31,78CHP%22,38%30,55İYİ Parti%12,74%12,99MHP%11,04%10,11Yeşil Sol Parti%5,41%2,91Zafer Partisi%3,64%3,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Polatlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Polatlı’da oyların %22,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 13,9 puan.

31 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeniköseler Mah.MHP → CHP65,047,7
Kuşcu Mah.MHP → CHP51,634,9
Karailyas Mah.MHP → CHP47,37,8
Şabanözü Mah.MHP → CHP45,841,7
Yüzükbaşı Mah.MHP → CHP41,11,2
Şıhahmetli Mah.MHP → CHP36,39,5
Karapınar Mah.MHP (aynı)35,13,9
Müslüm Mah.MHP → CHP34,024,5
Uzunbey Mah.MHP → CHP33,316,5
Karacaahmet Mah.MHP → CHP31,73,1
Türktaciri Mah.MHP (aynı)31,70,5
Eskiköseler Mah.MHP → CHP29,23,3
İğciler Mah.MHP (aynı)29,04,3
Sazlar Mah.MHP → CHP27,634,4
Mehmetakif Mah.MHP → CHP27,40,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%47,6
AK Parti%42,9
CHP%5,6
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,2
Muharrem İnce%25,3
Meral Akşener%12,3
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,9
MHP%16,2
CHP%15,6
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
MHP%56,3
CHP%38,4
DP%1,5
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,8
Kemal Kılıçdaroğlu%40,3
Sinan Oğan%7,5
Katılım %87,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,3
CHP%22,4
İYİ Parti%12,7
Katılım %87,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,3
Kemal Kılıçdaroğlu%44,7
Katılım %83,6
2024 YerelYerel
CHP%48,0
MHP%38,1
Yeniden Refah%7,4
Katılım %77,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Polatlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adatoprakpınar Mah.CHP %52,1%63,4
Avdanlı Mah.CHP %61,3%100,0
Avşar Mah.CHP %69,4%105,7
Babayakup Mah.MHP %46,8%95,2
Basrı Mah.MHP %49,0%85,8
Beyceğiz Mah.CHP %53,9%93,2
Beylikköprü Mah.CHP %53,2%89,6
Beşköprü Mah.CHP %57,0%95,2
Cumhuriyet Mah.CHP %51,0%69,7
Esentepe Mah.CHP %51,5%76,0
Eskikarsak Mah.CHP %60,9%92,4
Eskiköseler Mah.CHP %44,8%97,8
Eskipolatlı Mah.CHP %61,5%92,5
Fatih Mah.CHP %43,6%75,2
Gazi Mah.CHP %53,6%77,7
Gedikli Mah.CHP %74,6%98,5
Gençali Mah.CHP %43,2%85,9
Gülpınar Mah.CHP %70,1%94,5
Gülveren Mah.CHP %48,0%77,5
Gümüşyaka Mah.CHP %48,2%98,9

Altın sandık

Polatlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Polatlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yeniköseler Mah.%72,0
Şabanözü Mah.%66,4
Kuşcu Mah.%64,4
En zayıf
Karahamzalı Mah.%16,4
Ömerler Mah.%32,2
İğciler Mah.%35,4
MHP
En güçlü
Karahamzalı Mah.%72,3
Ömerler Mah.%59,3
Basrı Mah.%49,0
En zayıf
İnler Mah.%16,4
Yeniköseler Mah.%24,3
Şabanözü Mah.%24,7
Yeniden Refah
En güçlü
İnler Mah.%13,9
Zafer Mah.%13,4
Çamlıca Mah.%13,0
En zayıf
Yeniköseler Mah.%1,2
Ömerler Mah.%1,3
Kargalı Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%77,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,6 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İğciler Mah.%96,4
Yağcıoğlu Mah.%95,5
Kuşcu Mah.%94,8
Karaahmet Mah.%94,4
Ömerler Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Uzunbey Mah.%59,1
Cumhuriyet Mah.%69,7
Zafer Mah.%71,6
Yeni Mah.%71,7
İstiklal Mah.%72,4

Polatlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Polatlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Polatlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla CHP kazandı. MHP %38,1 ile ikinci oldu.

Polatlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Polatlı’da 96.009 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 332 sandıkta kullanıldı.

Polatlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8, Kemal Kılıçdaroğlu %40,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,3 ile önde çıktı.

Polatlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,3, CHP %22,4, İYİ Parti %12,7, MHP %11,0, Yeşil Sol Parti %5,4.

Polatlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Polatlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Polatlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Polatlı’da oyların %22,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 13,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Polatlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 31 salıncak mahalle var; en oynakları Yeniköseler Mah., Kuşcu Mah., Karailyas Mah..

Polatlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Polatlı’da etkin parti sayısı 2,62; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 9,9 puan.

Polatlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Polatlı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Polatlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Polatlı’da geçersiz oy oranı %5,23 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Polatlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Polatlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Polatlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Polatlı’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Polatlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Polatlı’daki 95 mahallenin 74 tanesinde CHP, 20 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Polatlı’nın altın sandığı hangisi?

Polatlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Polatlı, Fatih Mah., 1072 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,35 puan saptı.

Polatlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeniköseler (%72,0) mahallesinde, en düşük oyu Karahamzalı (%16,4) mahallesinde aldı.

Polatlı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karahamzalı (%72,3) mahallesinde, en düşük oyu İnler (%16,4) mahallesinde aldı.

Polatlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İğciler Mah. (%96,4), en düşük katılım Uzunbey Mah. (%59,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.