Şereflikoçhisar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Şereflikoçhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şereflikoçhisar’da Recep Tayyip Erdoğan %59,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Şereflikoçhisar sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Şereflikoçhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Şereflikoçhisar’da oyların %32,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 25,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çalören Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 44,1 | 26,3 |
| Sanayi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 35,1 | 28,3 |
| Boğaziçi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,6 | 37,3 |
| Şeyh Kuyusu Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,6 | 21,8 |
| Akseki Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,6 | 41,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,5 | 24,5 |
| Emek Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,2 | 20,6 |
| Gülhüyük Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,6 | 38,3 |
| Mustafacık Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,5 | 32,2 |
| Tuzla Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,4 | 26,4 |
| Yeşilova Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 32,9 | 39,6 |
| Kacarlı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 32,9 | 47,9 |
| Mehmet Akif Ersoy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 32,2 | 34,2 |
| Aliuşağı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,1 | 24,6 |
| İstiklal Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,0 | 35,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıkuyu Mah. | CHP %52,5 | %91,2 |
| Acıöz Mah. | CHP %72,7 | %93,3 |
| Akarca Mah. | CHP %46,2 | %93,3 |
| Akin Mah. | AK Parti %53,3 | %84,4 |
| Akseki Mah. | CHP %65,7 | %80,4 |
| Aktaş Mah. | CHP %55,2 | %82,1 |
| Aliuşağı Mah. | CHP %55,5 | %91,2 |
| Baltalı Mah. | CHP %70,4 | %93,6 |
| Bağobası Mah. | AK Parti %47,5 | %95,4 |
| Boğaziçi Mah. | CHP %62,1 | %82,4 |
| Büyükdamlacık Mah. | CHP %78,0 | %79,9 |
| Büyükkışla Mah. | CHP %61,3 | %87,4 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %57,5 | %78,8 |
| Cıngıl Mah. | CHP %77,2 | %86,8 |
| Deliller Mah. | CHP %64,4 | %74,6 |
| Devekovan Mah. | AK Parti %50,9 | %89,4 |
| Doğankaya Mah. | CHP %42,3 | %90,0 |
| Ekici Mah. | CHP %64,6 | %77,2 |
| Eley Mah. | CHP %67,7 | %63,2 |
| Emek Mah. | CHP %52,8 | %76,9 |
Altın sandık
Şereflikoçhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Şereflikoçhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Şereflikoçhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Şereflikoçhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Şereflikoçhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,4 ile ikinci oldu.
Şereflikoçhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’da 25.860 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 114 sandıkta kullanıldı.
Şereflikoçhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,7, Kemal Kılıçdaroğlu %38,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,2 ile önde çıktı.
Şereflikoçhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %37,1, CHP %22,1, MHP %14,7, İYİ Parti %12,1, Yeşil Sol Parti %4,6.
Şereflikoçhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Şereflikoçhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Şereflikoçhisar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Şereflikoçhisar’da oyların %32,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 25,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Şereflikoçhisar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları Çalören Mah., Sanayi Mah., Boğaziçi Mah..
Şereflikoçhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’da etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 32,1 puan.
Şereflikoçhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Şereflikoçhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’da geçersiz oy oranı %5,89 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Şereflikoçhisar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şereflikoçhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Şereflikoçhisar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şereflikoçhisar’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Şereflikoçhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Şereflikoçhisar’daki 65 mahallenin 56 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Şereflikoçhisar’ın altın sandığı hangisi?
Şereflikoçhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şereflikoçhisar, Akseki Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.
Şereflikoçhisar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sarıkaya (%71,4) mahallesinde, en düşük oyu Emek (%52,8) mahallesinde aldı.
Şereflikoçhisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şeyh Kuyusu (%35,5) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%19,1) mahallesinde aldı.
Şereflikoçhisar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aliuşağı Mah. (%91,2), en düşük katılım Kale Mah. (%72,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.