Yenimahalle Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ankara · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yenimahalle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yenimahalle’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%59,3
2024 katılım
%80,3
yerel seçim
Seçmen
525.386
2024
Sandık
1.542
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yenimahalle sonuçları Ankara geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYenimahalle, Ankara · katılım %80,3YenimahalleAnkaraCHP%59,26%50,31AK Parti%31,03%28,73Zafer Partisi%3,48%2,80Yeniden Refah%2,43%4,50İYİ Parti%1,71%2,92Saadet%0,53%0,64Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYenimahalle, Ankara · katılım %92,2YenimahalleAnkaraKılıçdaroğlu%53,93%47,31Erdoğan%39,32%46,02Sinan Oğan%6,50%6,38Muharrem İnce%0,25%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYenimahalle, Ankara · katılım %89,3YenimahalleAnkaraKılıçdaroğlu%58,12%51,21Erdoğan%41,88%48,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYenimahalle, Ankara · katılım %92,2YenimahalleAnkaraCHP%34,64%30,55AK Parti%27,23%31,78İYİ Parti%14,03%12,99MHP%8,63%10,11Zafer Partisi%3,54%3,39TİP%3,30%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yenimahalle’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yenimahalle’de oyların %9,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 5,0 puan.

3 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti55 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yuvaköy Mah.AK Parti → CHP36,34,0
Susuz Mah.AK Parti → CHP23,123,4
Macun Mah.AK Parti → CHP19,213,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%50,9
AK Parti%37,9
MHP%7,9
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%44,7
Muharrem İnce%42,5
Meral Akşener%9,5
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,2
CHP%30,5
İYİ Parti%13,9
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
CHP%58,4
AK Parti%40,2
Saadet%1,1
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,9
Recep Tayyip Erdoğan%39,3
Sinan Oğan%6,5
Katılım %92,2
2023 MVMilletvekili
CHP%34,6
AK Parti%27,2
İYİ Parti%14,0
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,9
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%59,3
AK Parti%31,0
Zafer Partisi%3,5
Katılım %80,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yenimahalle’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
25 Mart Mah.CHP %67,2%81,4
Anadolu Mah.CHP %48,4%75,1
Ata Mah.CHP %65,2%80,5
Avcılar Mah.AK Parti %51,8%78,3
Aşağı Yahyalar Mah.AK Parti %50,0%79,9
Barış Mah.CHP %70,4%79,8
Barıştepe Mah.AK Parti %49,8%78,7
Batı Sitesi Mah.CHP %71,8%83,7
Beştepe Mah.CHP %62,2%81,1
Burç Mah.AK Parti %53,8%79,3
Demetevler Mah.CHP %47,8%76,0
Demetgül Mah.CHP %56,6%75,5
Demetlale Mah.CHP %53,7%73,5
Emniyet Mah.CHP %63,4%77,8
Ergazi Mah.CHP %70,8%82,0
Ergenekon Mah.CHP %55,7%76,3
Esentepe Mah.CHP %66,2%80,6
Gayret Mah.CHP %64,0%80,6
Gazi Mah.CHP %65,3%81,3
Güventepe Mah.AK Parti %45,9%79,5

Altın sandık

Yenimahalle’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yenimahalle’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kentkoop Mah.%75,4
İnönü Mah.%74,9
İlkyerleşim Mah.%73,7
En zayıf
Memlik Mah.%32,7
Burç Mah.%36,6
Çiğdemtepe Mah.%37,3
AK Parti
En güçlü
Memlik Mah.%59,3
Burç Mah.%53,8
Yukarı Yahyalar Mah.%52,7
En zayıf
Kentkoop Mah.%17,1
İnönü Mah.%17,9
İlkyerleşim Mah.%18,0

Seçime katılım

2024 Yerel%80,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Memlik Mah.%88,5
Karacakaya Mah.%85,3
Kentkoop Mah.%84,3
Çamlıca Mah.%83,8
Susuz Mah.%83,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%73,3
Demetlale Mah.%73,5
Yakacık Mah.%73,8
İvedikköy Mah.%75,0
Anadolu Mah.%75,1

Yenimahalle seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yenimahalle’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yenimahalle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,0 ile ikinci oldu.

Yenimahalle’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yenimahalle’de 525.386 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.542 sandıkta kullanıldı.

Yenimahalle’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,9, Recep Tayyip Erdoğan %39,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,1 ile önde çıktı.

Yenimahalle’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,6, AK Parti %27,2, İYİ Parti %14,0, MHP %8,6, Zafer Partisi %3,5.

Yenimahalle’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yenimahalle’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yenimahalle’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yenimahalle’de oyların %9,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,0 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Yenimahalle’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yuvaköy Mah., Susuz Mah., Macun Mah..

Yenimahalle’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yenimahalle’de etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,2 puan.

Yenimahalle’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 12,0 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 11,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yenimahalle’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yenimahalle’de geçersiz oy oranı %3,2 (Ankara: %3,62). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 26 sandık var.

Yenimahalle’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yenimahalle’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yenimahalle hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yenimahalle’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Yenimahalle’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yenimahalle’deki 55 mahallenin 40 tanesinde CHP, 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Yenimahalle’nin altın sandığı hangisi?

Yenimahalle’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yenimahalle, Mehmet Akif Ersoy Mah., 1334 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Yenimahalle’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kentkoop (%75,4) mahallesinde, en düşük oyu Memlik (%32,7) mahallesinde aldı.

Yenimahalle’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Memlik (%59,2) mahallesinde, en düşük oyu Kentkoop (%17,1) mahallesinde aldı.

Yenimahalle’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Memlik Mah. (%88,5), en düşük katılım Karşıyaka Mah. (%73,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ankara il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.