Akseki Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akseki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akseki’de Recep Tayyip Erdoğan %59,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,4
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
10.403
2024
Sandık
64
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akseki sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkseki, Antalya · katılım %84,0AksekiAntalyaCHP%46,35%48,51AK Parti%46,13%27,76Memleket%2,26%0,14İYİ Parti%1,71%6,28Yeniden Refah%1,00%1,31Saadet%0,97%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkseki, Antalya · katılım %86,0AksekiAntalyaErdoğan%56,24%39,98Kılıçdaroğlu%38,36%53,02Sinan Oğan%4,74%6,41Muharrem İnce%0,66%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkseki, Antalya · katılım %83,9AksekiAntalyaErdoğan%58,96%42,75Kılıçdaroğlu%41,04%57,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkseki, Antalya · katılım %86,0AksekiAntalyaAK Parti%40,39%28,33CHP%29,11%32,26MHP%11,56%9,90İYİ Parti%8,08%11,42Zafer Partisi%2,06%2,84Yeniden Refah%1,55%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akseki’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akseki’de oyların %7,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,2 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kuyucak Mah.CHP → AK Parti34,725,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,4
CHP%31,0
MHP%24,2
Katılım %85,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,6
Muharrem İnce%31,2
Meral Akşener%10,6
Katılım %86,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,3
CHP%27,2
İYİ Parti%12,6
Katılım %85,9
2019 YerelYerel
AK Parti%52,9
CHP%44,7
Saadet%1,8
Katılım %85,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,2
Kemal Kılıçdaroğlu%38,4
Sinan Oğan%4,7
Katılım %86,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,4
CHP%29,1
MHP%11,6
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,0
Kemal Kılıçdaroğlu%41,0
Katılım %83,9
2024 YerelYerel
CHP%46,4
AK Parti%46,1
Memleket%2,3
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akseki’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akşahap Mah.CHP %58,1%92,5
Alaçeşme Mah.CHP %51,0%92,9
Aşağıaşıklar Mah.CHP %75,5%79,4
Bademli Mah.AK Parti %49,5%83,7
Belenalan Mah.CHP %60,0%96,7
Boğaz Mah.CHP %64,7%91,1
Bucakalan Mah.CHP %54,4%101,6
Bucakkışla Mah.CHP %53,7%116,2
Büyükalan Mah.AK Parti %50,8%85,0
Ceceler Mah.AK Parti %81,6%64,5
Cemerler Mah.AK Parti %60,9%93,7
Cendeve Mah.AK Parti %77,6%94,3
Cevizli Mah.CHP %55,2%78,5
Demirciler Mah.CHP %60,6%72,0
Değirmenlik Mah.AK Parti %59,5%86,9
Dikmen Mah.CHP %48,4%98,9
Dutluca Mah.CHP %65,3%89,9
Emiraşıklar Mah.CHP %69,8%84,5
Erenyaka Mah.AK Parti %53,1%88,0
Fakılar Mah.CHP %55,5%83,8

Altın sandık

Akseki’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Akseki’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Güçlüköy Mah.%70,9
Boğaz Mah.%64,7
Demirciler Mah.%60,6
En zayıf
Bademli Mah.%15,5
Güneykaya Mah.%25,6
Değirmenlik Mah.%35,3
AK Parti
En güçlü
Kuyucak Mah.%62,0
Güneykaya Mah.%61,5
Değirmenlik Mah.%59,5
En zayıf
Güçlüköy Mah.%18,8
Boğaz Mah.%32,7
Demirciler Mah.%33,4

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güneykaya Mah.%98,1
Güçlüköy Mah.%93,9
Boğaz Mah.%91,1
Değirmenlik Mah.%86,9
Taşlıca Mah.%84,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Süleymaniye Mah.%70,4
Demirciler Mah.%72,0
Hacı İlyas Mah.%72,6
Gümüşdamla Mah.%76,1
Cevizli Mah.%78,5

Akseki seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akseki’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akseki’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,1 ile ikinci oldu.

Akseki’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akseki’de 10.403 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 64 sandıkta kullanıldı.

Akseki’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,2, Kemal Kılıçdaroğlu %38,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,0 ile önde çıktı.

Akseki’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,4, CHP %29,1, MHP %11,6, İYİ Parti %8,1, Zafer Partisi %2,1.

Akseki’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akseki’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Akseki’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akseki’de oyların %7,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,2 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Akseki’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kuyucak Mah..

Akseki’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akseki’de etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,2 puan.

Akseki’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Akseki’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Akseki’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akseki’de geçersiz oy oranı %7,21 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akseki’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akseki’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akseki hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akseki’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Akseki’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akseki’deki 51 mahallenin 27 tanesinde AK Parti, 24 tanesinde CHP birinci çıktı.

Akseki’nin altın sandığı hangisi?

Akseki’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akseki, Sarıhacılar Mah., 1055 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,62 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,79 puan sapmayla verdi.

Akseki’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Güçlüköy (%70,9) mahallesinde, en düşük oyu Bademli (%15,5) mahallesinde aldı.

Akseki’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kuyucak (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Güçlüköy (%18,8) mahallesinde aldı.

Akseki’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güneykaya Mah. (%98,1), en düşük katılım Süleymaniye Mah. (%70,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.