Alanya Seçim Sonuçları
2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Alanya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alanya’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Alanya sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Alanya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Alanya’da oyların %34,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 31,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Alacami Mah. | MHP → Millet İttifakı | 61,6 | 41,9 |
| Üzümlü Mah. | MHP → Millet İttifakı | 56,4 | 43,4 |
| Gözüküçüklü Mah. | MHP → Millet İttifakı | 54,8 | 41,8 |
| Mahmutseydi Mah. | MHP → Millet İttifakı | 53,2 | 41,1 |
| Karakocalı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 53,2 | 38,0 |
| Akçatı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 51,1 | 30,2 |
| Tırılar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,9 | 27,7 |
| Saburlar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,9 | 41,9 |
| Obaalacami Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,8 | 27,5 |
| Kızılcaşehir Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,8 | 18,3 |
| Çamlıca Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,4 | 24,3 |
| Büyükpınar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,3 | 31,8 |
| Tepe Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,9 | 54,6 |
| Çakallar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,6 | 31,6 |
| Yaylalı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,5 | 33,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Alanya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdam Mah. | CHP %39,1 | %96,0 |
| Akçatı Mah. | İYİ Parti %45,4 | %98,0 |
| Alacami Mah. | CHP %33,8 | %94,6 |
| Alanya L Tipi Cezaevi Mah. | MHP %41,1 | %71,4 |
| Alara Mah. | İYİ Parti %35,9 | %97,2 |
| Aliefendi Mah. | MHP %45,1 | %85,8 |
| Asmaca Mah. | CHP %39,9 | %96,7 |
| Avsallar Mah. | CHP %49,2 | %74,1 |
| Bademağacı Mah. | CHP %36,5 | %97,5 |
| Basırlı Mah. | CHP %39,8 | %98,5 |
| Bayır Mah. | CHP %49,3 | %96,9 |
| Bayırkozağacı Mah. | CHP %58,9 | %96,1 |
| Başköy Mah. | MHP %52,4 | %98,2 |
| Bektaş Mah. | CHP %39,3 | %83,2 |
| Beldibi Mah. | MHP %44,7 | %96,4 |
| Beyreli Mah. | CHP %42,8 | %98,2 |
| Bucak Mah. | İYİ Parti %40,9 | %97,6 |
| Burçaklar Mah. | CHP %38,5 | %95,9 |
| Büyükhasbahçe Mah. | CHP %50,8 | %82,9 |
| Büyükpınar Mah. | CHP %33,9 | %96,2 |
Altın sandık
Alanya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Alanya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Alanya seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Alanya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Alanya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu.
Alanya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Alanya’da 234.546 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 745 sandıkta kullanıldı.
Alanya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,6, Recep Tayyip Erdoğan %43,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,7 ile önde çıktı.
Alanya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %30,9, AK Parti %30,3, MHP %11,2, İYİ Parti %10,6, Yeşil Sol Parti %3,4.
Alanya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Alanya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Alanya’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Alanya’da oyların %34,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 31,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Alanya’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 80 salıncak mahalle var; en oynakları Alacami Mah., Üzümlü Mah., Gözüküçüklü Mah..
Alanya’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Alanya’da etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 18,8 puan.
Alanya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 3,3 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 2,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Alanya’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Alanya’da geçersiz oy oranı %4,98 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.
Alanya’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alanya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Alanya hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alanya’da MHP 2 kez, CHP 2 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Alanya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Alanya’daki 103 mahallenin 64 tanesinde CHP, 27 tanesinde MHP, 12 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Alanya’nın altın sandığı hangisi?
Alanya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alanya, Oba Mah., 1226 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.
Alanya’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karamanlar (%72,8) mahallesinde, en düşük oyu Akçatı (%18,3) mahallesinde aldı.
Alanya’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu İmamlı (%56,0) mahallesinde, en düşük oyu Karamanlar (%18,0) mahallesinde aldı.
Alanya’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Saburlar Mah. (%101,3), en düşük katılım Mahmutlar Mah. (%67,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.