Döşemealtı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Döşemealtı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Döşemealtı’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%43,8
2024 katılım
%82,2
yerel seçim
Seçmen
59.628
2024
Sandık
190
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Döşemealtı sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDöşemealtı, Antalya · katılım %82,2DöşemealtıAntalyaCHP%43,77%48,51AK Parti%43,57%27,76İYİ Parti%6,46%6,28Yeniden Refah%2,12%1,31DEM Parti%1,61%2,80Zafer Partisi%1,17%1,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDöşemealtı, Antalya · katılım %91,0DöşemealtıAntalyaKılıçdaroğlu%48,12%53,02Erdoğan%44,58%39,98Sinan Oğan%6,73%6,41Muharrem İnce%0,57%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDöşemealtı, Antalya · katılım %88,0DöşemealtıAntalyaKılıçdaroğlu%52,36%57,25Erdoğan%47,64%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDöşemealtı, Antalya · katılım %91,0DöşemealtıAntalyaAK Parti%32,87%28,33CHP%29,50%32,26İYİ Parti%10,80%11,42MHP%9,61%9,90Yeşil Sol Parti%4,29%4,73TİP%3,80%4,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Döşemealtı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Döşemealtı’da oyların %6,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 3,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti29 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,1
AK Parti%38,8
MHP%14,2
Katılım %93,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,6
Muharrem İnce%33,5
Meral Akşener%12,3
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,4
CHP%25,0
İYİ Parti%15,8
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
CHP%48,8
AK Parti%48,5
Saadet%1,6
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,1
Recep Tayyip Erdoğan%44,6
Sinan Oğan%6,7
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,9
CHP%29,5
İYİ Parti%10,8
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,4
Recep Tayyip Erdoğan%47,6
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
CHP%43,8
AK Parti%43,6
İYİ Parti%6,5
Katılım %82,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahırtaş Mah.AK Parti %54,4%95,7
Akkoç Mah.AK Parti %73,7%95,9
Altınkale Mah.CHP %54,4%77,7
Ayanlar Mah.AK Parti %53,7%94,5
Aydınlar Mah.AK Parti %64,3%95,2
Aşağıoba Mah.AK Parti %51,2%93,1
Bademağacı Mah.CHP %54,1%89,0
Bahçeyaka Mah.CHP %46,7%79,8
Bıyıklı Mah.CHP %41,4%96,2
Camili Mah.CHP %50,5%91,4
Dağbeli Mah.CHP %44,1%89,1
Dereli Mah.AK Parti %48,1%92,0
Düzlerçamı Mah.CHP %49,2%90,6
Ekşili Mah.AK Parti %53,7%89,0
Ilıcaköy Mah.CHP %54,6%90,3
Karaman Mah.AK Parti %48,1%91,9
Karataş Mah.AK Parti %47,3%96,8
Karaveliler Mah.AK Parti %47,4%95,1
Kevşirler Mah.AK Parti %50,6%93,3
Killik Mah.AK Parti %52,7%94,4

Altın sandık

Döşemealtı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Döşemealtı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ilıcaköy Mah.%54,6
Altınkale Mah.%54,4
Bademağacı Mah.%54,1
En zayıf
Akkoç Mah.%20,1
Kömürcüler Mah.%31,7
Aydınlar Mah.%33,3
AK Parti
En güçlü
Akkoç Mah.%73,7
Aydınlar Mah.%64,3
Çığlık Mah.%57,8
En zayıf
Bademağacı Mah.%27,0
Altınkale Mah.%33,8
Ilıcaköy Mah.%36,0
İYİ Parti
En güçlü
L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%16,7
Bademağacı Mah.%13,6
Dağbeli Mah.%11,2
En zayıf
Aydınlar Mah.%0,8
Camili Mah.%2,4
Karaman Mah.%2,9

Seçime katılım

2024 Yerel%82,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karataş Mah.%96,8
Kovanlık Mah.%95,9
Akkoç Mah.%95,9
Ahırtaş Mah.%95,7
Aydınlar Mah.%95,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%5,9
Altınkale Mah.%77,7
Çıplaklı Mah.%77,8
Yeniköy Mah.%78,8
Bahçeyaka Mah.%79,8

Döşemealtı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Döşemealtı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Döşemealtı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,6 ile ikinci oldu.

Döşemealtı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’da 59.628 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 190 sandıkta kullanıldı.

Döşemealtı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,1, Recep Tayyip Erdoğan %44,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,4 ile önde çıktı.

Döşemealtı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,9, CHP %29,5, İYİ Parti %10,8, MHP %9,6, Yeşil Sol Parti %4,3.

Döşemealtı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Döşemealtı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Döşemealtı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Döşemealtı’da oyların %6,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 3,2 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Döşemealtı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Döşemealtı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Döşemealtı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’da etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,2 puan.

Döşemealtı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Döşemealtı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’da geçersiz oy oranı %3,98 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Döşemealtı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Döşemealtı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Döşemealtı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Döşemealtı’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Döşemealtı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Döşemealtı’daki 36 mahallenin 20 tanesinde AK Parti, 16 tanesinde CHP birinci çıktı.

Döşemealtı’nın altın sandığı hangisi?

Döşemealtı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Döşemealtı, Yeniköy Mah., 1132 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.

Döşemealtı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ilıcaköy (%54,6) mahallesinde, en düşük oyu Akkoç (%20,1) mahallesinde aldı.

Döşemealtı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akkoç (%73,7) mahallesinde, en düşük oyu Bademağacı (%27,0) mahallesinde aldı.

Döşemealtı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karataş Mah. (%96,8), en düşük katılım L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%5,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.