Finike Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Finike’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. MHP %24,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Finike’de Recep Tayyip Erdoğan %50,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,8
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
38.384
2024
Sandık
126
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Finike sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıFinike, Antalya · katılım %84,6FinikeAntalyaCHP%46,83%48,51MHP%24,06%6,19DP%15,99%2,10İYİ Parti%5,47%6,28Saadet%4,16%0,55DEM Parti%0,75%2,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurFinike, Antalya · katılım %89,9FinikeAntalyaErdoğan%46,86%39,98Kılıçdaroğlu%46,30%53,02Sinan Oğan%6,14%6,41Muharrem İnce%0,71%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurFinike, Antalya · katılım %86,2FinikeAntalyaErdoğan%50,04%42,75Kılıçdaroğlu%49,96%57,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiFinike, Antalya · katılım %89,9FinikeAntalyaCHP%29,52%32,26AK Parti%26,75%28,33MHP%19,28%9,90İYİ Parti%11,79%11,42TİP%2,92%4,60Zafer Partisi%2,14%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Finike’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Finike’de oyların %24,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yuvalı Mah.MHP → Millet İttifakı55,315,4
Saklısu Mah.MHP → Millet İttifakı41,15,8
Ernez Mah.MHP → Millet İttifakı39,51,4
Karşıyaka Mah.MHP → Millet İttifakı31,827,0
Eski Mah.MHP → Millet İttifakı31,636,4
Yeşilyurt Mah.MHP → Millet İttifakı22,110,6
Turunçova Mah.MHP → Millet İttifakı21,020,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,9
AK Parti%28,8
CHP%18,6
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,5
Muharrem İnce%35,6
Meral Akşener%15,8
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
CHP%27,5
İYİ Parti%19,1
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
CHP%49,1
MHP%48,9
DP%0,8
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,9
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Sinan Oğan%6,1
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%29,5
AK Parti%26,8
MHP%19,3
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,0
Kemal Kılıçdaroğlu%50,0
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
CHP%46,8
MHP%24,1
DP%16,0
Katılım %84,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Finike’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçaalan Mah.CHP %40,5%89,9
Alacadağ Mah.MHP %57,3%98,5
Arif Mah.CHP %49,0%93,8
Asarönü Mah.MHP %52,9%100,8
Boldağ Mah.MHP %56,6%101,4
Dağbağ Mah.MHP %45,2%96,9
Ernez Mah.MHP %34,9%94,9
Eski Mah.CHP %47,7%81,6
Gökbük Mah.CHP %87,8%88,8
Gökçeyaka Mah.MHP %47,6%100,0
Hasyurt Mah.CHP %46,0%84,9
Kale Mah.CHP %54,2%79,3
Karşıyaka Mah.CHP %40,3%85,2
Kum Mah.CHP %52,4%78,5
Kızılca Mah.CHP %39,9%89,8
Sahilkent Mah.CHP %53,7%84,4
Saklısu Mah.CHP %36,3%97,0
Turunçova Mah.CHP %43,8%85,4
Yalnız Mah.MHP %53,6%95,5
Yazır Mah.CHP %66,2%97,7

Altın sandık

Finike’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Finike’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gökbük Mah.%87,8
Yazır Mah.%66,2
Kale Mah.%54,2
En zayıf
Ernez Mah.%24,1
Yalnız Mah.%33,7
Saklısu Mah.%36,3
MHP
En güçlü
Yalnız Mah.%53,6
Ernez Mah.%34,9
Yeşilyurt Mah.%32,7
En zayıf
Gökbük Mah.%2,5
Yuvalı Mah.%6,7
Kale Mah.%15,7
DP
En güçlü
Yuvalı Mah.%37,0
Saklısu Mah.%33,9
Kızılca Mah.%23,8
En zayıf
Gökbük Mah.%2,5
Yalnız Mah.%3,6
Yazır Mah.%6,0

Seçime katılım

2024 Yerel%84,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yazır Mah.%97,7
Saklısu Mah.%97,0
Yalnız Mah.%95,5
Ernez Mah.%94,9
Arif Mah.%93,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kum Mah.%78,5
Kale Mah.%79,3
İskele Mah.%79,6
Yeni Mah.%80,6
Eski Mah.%81,6

Finike seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Finike’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Finike’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. MHP %24,1 ile ikinci oldu.

Finike’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Finike’de 38.384 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 126 sandıkta kullanıldı.

Finike’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %46,9, Kemal Kılıçdaroğlu %46,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,0 ile önde çıktı.

Finike’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %29,5, AK Parti %26,8, MHP %19,3, İYİ Parti %11,8, TİP %2,9.

Finike’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Finike’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Finike’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Finike’de oyların %24,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,0 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Finike’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Yuvalı Mah., Saklısu Mah., Ernez Mah..

Finike’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Finike’de etkin parti sayısı 3,25; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 22,8 puan.

Finike’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,3 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 7,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Finike’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Finike’de geçersiz oy oranı %5,04 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Finike’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Finike’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Finike hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Finike’de CHP 3 kez, MHP 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Finike’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Finike’deki 26 mahallenin 17 tanesinde CHP, 9 tanesinde MHP birinci çıktı.

Finike’nin altın sandığı hangisi?

Finike’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Finike, Hasyurt Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.

Finike’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gökbük (%87,8) mahallesinde, en düşük oyu Ernez (%24,1) mahallesinde aldı.

Finike’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yalnız (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Gökbük (%2,5) mahallesinde aldı.

Finike’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yazır Mah. (%97,7), en düşük katılım Kum Mah. (%78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.