Konyaaltı Seçim Sonuçları
2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Konyaaltı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Konyaaltı’da Kemal Kılıçdaroğlu %72,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Konyaaltı sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Konyaaltı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 0,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Konyaaltı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdamlar Mah. | CHP %59,6 | %90,4 |
| Akkuyu Mah. | CHP %56,2 | %75,2 |
| Altınkum Mah. | CHP %64,2 | %72,2 |
| Arapsuyu Mah. | CHP %56,9 | %72,9 |
| Aydınlık Mah. | CHP %49,3 | %88,0 |
| Aşağıkaraman Mah. | AK Parti %60,6 | %89,7 |
| Bahtılı Mah. | AK Parti %41,1 | %88,3 |
| Demircilik Mah. | AK Parti %46,6 | %88,8 |
| Doyran Dağ Mah. | AK Parti %60,6 | %93,5 |
| Doyran Mah. | AK Parti %66,2 | %92,3 |
| Doyran Çamlıbel Mah. | AK Parti %64,7 | %93,5 |
| Geyikbayırı Mah. | CHP %59,9 | %81,2 |
| Gökdere Mah. | AK Parti %44,3 | %98,7 |
| Gökçam Mah. | AK Parti %56,2 | %92,1 |
| Gürsu Mah. | CHP %64,3 | %72,6 |
| Hacısekililer Mah. | AK Parti %38,8 | %91,1 |
| Hisarçandır Mah. | AK Parti %56,9 | %88,3 |
| Hurma Mah. | CHP %52,4 | %66,1 |
| Karatepe Mah. | CHP %86,1 | %91,6 |
| Kuruçay Mah. | AK Parti %51,9 | %97,2 |
Altın sandık
Konyaaltı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Konyaaltı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Konyaaltı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Konyaaltı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Konyaaltı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu.
Konyaaltı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da 128.762 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 388 sandıkta kullanıldı.
Konyaaltı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2, Recep Tayyip Erdoğan %25,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,8 ile önde çıktı.
Konyaaltı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %44,3, AK Parti %18,4, İYİ Parti %13,0, TİP %8,7, MHP %5,6.
Konyaaltı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Konyaaltı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Konyaaltı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 0,4 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Konyaaltı’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Konyaaltı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,4 puan.
Konyaaltı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,8 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Konyaaltı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da geçersiz oy oranı %2,87 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Konyaaltı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Konyaaltı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Konyaaltı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Konyaaltı’da CHP 5 kez birinci oldu.
Konyaaltı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Konyaaltı’daki 39 mahallenin 20 tanesinde CHP, 19 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Konyaaltı’nın altın sandığı hangisi?
Konyaaltı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Konyaaltı, Kuşkavağı Mah., 1165 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.
Konyaaltı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karatepe (%86,1) mahallesinde, en düşük oyu Yarbaşçandır (%18,2) mahallesinde aldı.
Konyaaltı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Doyran (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Karatepe (%7,5) mahallesinde aldı.
Konyaaltı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Doyran Çamlıbel Mah. (%93,5), en düşük katılım Sarısu Mah. (%65,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.