Kumluca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kumluca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,9 oyla DP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu. DP, 2019’a göre oyunu 42,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kumluca’da Recep Tayyip Erdoğan %52,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DP
%42,9
2024 katılım
%86,5
yerel seçim
Seçmen
56.174
2024
Sandık
179
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kumluca sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKumluca, Antalya · katılım %86,5KumlucaAntalyaDP%42,91%2,10AK Parti%40,23%27,76CHP%9,46%48,51İYİ Parti%2,71%6,28DEM Parti%1,52%2,80DSP%0,74%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKumluca, Antalya · katılım %91,9KumlucaAntalyaErdoğan%49,60%39,98Kılıçdaroğlu%43,08%53,02Sinan Oğan%6,63%6,41Muharrem İnce%0,69%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKumluca, Antalya · katılım %88,8KumlucaAntalyaErdoğan%52,68%42,75Kılıçdaroğlu%47,32%57,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKumluca, Antalya · katılım %91,9KumlucaAntalyaAK Parti%32,94%28,33CHP%25,90%32,26MHP%15,49%9,90İYİ Parti%11,28%11,42Yeşil Sol Parti%3,10%4,73TİP%3,07%4,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kumluca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kumluca’da oyların %49,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DP lehine 24,1 puan.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Toptaş Mah.CHP → DP62,538,3
Belen Mah.CHP → DP60,030,5
Yeni Mah.CHP → DP59,419,1
Meydan Mah.CHP → DP59,318,3
İncircik Mah.CHP → DP58,916,7
Karşıyaka Mah.CHP → DP57,515,9
Bağlık Mah.CHP → DP57,312,7
Merkez Mah.CHP → DP54,99,8
Narenciye Mah.CHP → DP54,510,2
Kasapçayırı Mah.CHP → DP54,16,3
Beşikçi Mah.CHP → DP53,717,5
Çaltı Mah.CHP → AK Parti53,041,5
Cumhuriyet Mah.CHP → DP53,01,5
Eskicami Mah.AK Parti → DP51,64,6
Güzören Mah.CHP → DP51,49,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,3
CHP%31,0
MHP%23,2
Katılım %93,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,9
Muharrem İnce%30,3
Meral Akşener%17,3
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,8
CHP%27,2
İYİ Parti%16,9
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
CHP%51,3
AK Parti%45,7
BBP%1,9
Katılım %90,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,6
Kemal Kılıçdaroğlu%43,1
Sinan Oğan%6,6
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,9
CHP%25,9
MHP%15,5
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,7
Kemal Kılıçdaroğlu%47,3
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
DP%42,9
AK Parti%40,2
CHP%9,5
Katılım %86,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kumluca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adrasan Mah.DP %42,0%89,8
Altınyaka Mah.AK Parti %55,4%94,2
Bağlık Mah.DP %48,5%82,0
Belen Mah.DP %56,3%94,0
Beykonak Mah.AK Parti %52,1%87,2
Beşikçi Mah.DP %43,0%92,1
Büyükalan Mah.AK Parti %61,1%98,5
Cumhuriyet Mah.DP %42,9%88,3
Dereköy Mah.AK Parti %39,2%94,3
Ellinci Yil Mah.AK Parti %42,7%84,7
Erentepe Mah.AK Parti %47,2%95,1
Eskicami Mah.DP %45,1%81,1
Göksu Mah.AK Parti %43,5%84,8
Gölcük Mah.AK Parti %47,9%88,6
Güzören Mah.DP %46,2%95,4
Hacıveliler Mah.AK Parti %44,8%88,2
Hızırkahya Mah.DP %37,4%91,6
Karacaağaç Mah.AK Parti %45,1%98,0
Karacaören Mah.AK Parti %65,5%96,1
Karşıyaka Mah.DP %52,1%84,2

Altın sandık

Kumluca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kumluca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DP
En güçlü
Toptaş Mah.%57,0
Belen Mah.%56,3
Yeni Mah.%52,1
En zayıf
Karacaören Mah.%22,0
Kuzca Mah.%30,5
Ortaköy Mah.%32,5
AK Parti
En güçlü
Karacaören Mah.%65,5
Ortaköy Mah.%52,6
Sarıkavak Mah.%52,3
En zayıf
Toptaş Mah.%18,7
Hızırkahya Mah.%23,2
Beşikçi Mah.%25,5
CHP
En güçlü
Hızırkahya Mah.%31,4
Yazır Mah.%24,5
Kuzca Mah.%24,3
En zayıf
Kum Mah.%4,1
Ortaköy Mah.%4,2
Cumhuriyet Mah.%5,4

Seçime katılım

2024 Yerel%86,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karacaağaç Mah.%98,0
Karacaören Mah.%96,1
Güzören Mah.%95,4
Ortaköy Mah.%95,2
Kuzca Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Eskicami Mah.%81,1
Bağlık Mah.%82,0
Merkez Mah.%82,4
Yeni Mah.%82,7
Meydan Mah.%83,7

Kumluca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kumluca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kumluca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,9 oyla DP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu.

Kumluca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kumluca’da 56.174 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 179 sandıkta kullanıldı.

Kumluca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,6, Kemal Kılıçdaroğlu %43,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,7 ile önde çıktı.

Kumluca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,9, CHP %25,9, MHP %15,5, İYİ Parti %11,3, Yeşil Sol Parti %3,1.

Kumluca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kumluca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Kumluca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kumluca’da oyların %49,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DP lehine 24,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kumluca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Toptaş Mah., Belen Mah., Yeni Mah..

Kumluca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kumluca’da etkin parti sayısı 2,81; yani çok partili bir yapı var. Birinci DP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,7 puan.

Kumluca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DP oyu ortalama 7,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kumluca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kumluca’da geçersiz oy oranı %4,32 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kumluca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kumluca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kumluca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kumluca’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, DP 1 kez birinci oldu.

Kumluca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kumluca’daki 41 mahallenin 24 tanesinde AK Parti, 17 tanesinde DP birinci çıktı.

Kumluca’nın altın sandığı hangisi?

Kumluca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kumluca, Merkez Mah., 1123 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,54 puan saptı.

Kumluca’da DP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DP en yüksek oyu Toptaş (%57,0) mahallesinde, en düşük oyu Karacaören (%22,0) mahallesinde aldı.

Kumluca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karacaören (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Toptaş (%18,7) mahallesinde aldı.

Kumluca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacaağaç Mah. (%98,0), en düşük katılım Eskicami Mah. (%81,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.