Muratpaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Muratpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muratpaşa’da Kemal Kılıçdaroğlu %69,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%62,3
2024 katılım
%72,7
yerel seçim
Seçmen
380.694
2024
Sandık
1.124
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Muratpaşa sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMuratpaşa, Antalya · katılım %72,7MuratpaşaAntalyaCHP%62,31%48,51AK Parti%27,26%27,76Zafer Partisi%2,57%1,66DEM Parti%2,38%2,80İYİ Parti%1,57%6,28Yeniden Refah%1,02%1,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMuratpaşa, Antalya · katılım %88,9MuratpaşaAntalyaKılıçdaroğlu%64,92%53,02Erdoğan%29,16%39,98Sinan Oğan%5,52%6,41Muharrem İnce%0,41%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMuratpaşa, Antalya · katılım %85,5MuratpaşaAntalyaKılıçdaroğlu%68,97%57,25Erdoğan%31,03%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMuratpaşa, Antalya · katılım %89,0MuratpaşaAntalyaCHP%41,02%32,26AK Parti%21,63%28,33İYİ Parti%12,54%11,42TİP%7,45%4,60MHP%6,11%9,90Yeşil Sol Parti%3,88%4,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Muratpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Muratpaşa’da oyların %9,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 1,6 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti52 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%46,5
AK Parti%27,7
MHP%15,2
Katılım %86,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%53,9
Recep Tayyip Erdoğan%32,2
Meral Akşener%9,7
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
CHP%40,7
AK Parti%25,8
İYİ Parti%15,9
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
CHP%65,0
AK Parti%33,1
Saadet%0,8
Katılım %81,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,9
Recep Tayyip Erdoğan%29,2
Sinan Oğan%5,5
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
CHP%41,0
AK Parti%21,6
İYİ Parti%12,5
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,0
Recep Tayyip Erdoğan%31,0
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
CHP%62,3
AK Parti%27,3
Zafer Partisi%2,6
Katılım %72,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altındağ Mah.CHP %65,9%70,5
Bahçelievler Mah.CHP %75,1%75,2
Balbey Mah.CHP %55,3%66,2
Barbaros Mah.CHP %52,8%75,8
Bayındır Mah.CHP %64,2%76,5
Cumhuriyet Mah.CHP %55,2%74,2
Demircikara Mah.CHP %74,0%77,5
Deniz Mah.CHP %66,6%70,2
Doğuyaka Mah.CHP %57,6%76,2
Dutlubahçe Mah.CHP %51,4%74,0
Elmalı Mah.CHP %59,7%69,0
Ermenek Mah.CHP %51,4%77,3
Etiler Mah.CHP %52,0%73,5
Fener Mah.CHP %72,7%70,2
Gebizli Mah.CHP %60,0%72,1
Gençlik Mah.CHP %74,6%72,5
Güvenlik Mah.CHP %60,8%73,6
Güzelbağ Mah.CHP %52,3%73,1
Güzeloba Mah.CHP %65,4%63,8
Güzeloluk Mah.CHP %55,4%73,9

Altın sandık

Muratpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Muratpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%75,1
Gençlik Mah.%74,6
Demircikara Mah.%74,0
En zayıf
Yeşilova Mah.%37,1
Topçular Mah.%46,0
Tarım Mah.%47,6
AK Parti
En güçlü
Yeşilova Mah.%55,5
Tarım Mah.%45,2
Topçular Mah.%43,7
En zayıf
Bahçelievler Mah.%15,7
Meltem Mah.%17,7
Gençlik Mah.%18,2

Seçime katılım

2024 Yerel%72,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%81,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Topçular Mah.%93,2
Yenigöl Mah.%83,2
Tarım Mah.%82,9
Kırcami Mah.%80,3
Zümrütova Mah.%79,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Güzeloba Mah.%63,8
Tahılpazarı Mah.%63,8
Kızılsaray Mah.%65,7
Balbey Mah.%66,2
Kışla Mah.%66,8

Muratpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Muratpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Muratpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %62,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu.

Muratpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’da 380.694 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.124 sandıkta kullanıldı.

Muratpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,9, Recep Tayyip Erdoğan %29,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,0 ile önde çıktı.

Muratpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,0, AK Parti %21,6, İYİ Parti %12,5, TİP %7,5, MHP %6,1.

Muratpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Muratpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Muratpaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Muratpaşa’da oyların %9,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,6 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Muratpaşa’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Muratpaşa’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Muratpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’da etkin parti sayısı 2,15; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 35,0 puan.

Muratpaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Muratpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’da geçersiz oy oranı %2,9 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 15 sandık var.

Muratpaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muratpaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Muratpaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muratpaşa’da CHP 5 kez birinci oldu.

Muratpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Muratpaşa’daki 55 mahallenin 53 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Muratpaşa’nın altın sandığı hangisi?

Muratpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Muratpaşa, Soğuksu Mah., 2424 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,4 puan saptı.

Muratpaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçelievler (%75,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilova (%37,1) mahallesinde aldı.

Muratpaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilova (%55,5) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%15,7) mahallesinde aldı.

Muratpaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topçular Mah. (%93,2), en düşük katılım Güzeloba Mah. (%63,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.