Serik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Serik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Serik’te Kemal Kılıçdaroğlu %55,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,6
2024 katılım
%83,1
yerel seçim
Seçmen
102.853
2024
Sandık
333
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Serik sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSerik, Antalya · katılım %83,1SerikAntalyaCHP%42,60%48,51AK Parti%27,20%27,76İYİ Parti%12,43%6,28BBP%11,49%0,90Yeniden Refah%2,71%1,31DEM Parti%1,48%2,80Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSerik, Antalya · katılım %89,3SerikAntalyaKılıçdaroğlu%50,30%53,02Erdoğan%40,94%39,98Sinan Oğan%7,98%6,41Muharrem İnce%0,78%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSerik, Antalya · katılım %85,2SerikAntalyaKılıçdaroğlu%55,69%57,25Erdoğan%44,31%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSerik, Antalya · katılım %89,3SerikAntalyaCHP%28,80%32,26AK Parti%27,89%28,33İYİ Parti%16,11%11,42MHP%11,99%9,90Zafer Partisi%3,29%2,84Yeşil Sol Parti%2,59%4,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Serik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Serik’te oyların %33,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 13,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

42 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti60 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Üründü Mah.DSP → Millet İttifakı62,840,5
Bilginler Mah.DSP → Millet İttifakı61,042,8
Yeşilyurt Mah.DSP → Millet İttifakı60,637,0
Burmahancı Mah.DSP → Millet İttifakı56,427,1
Zırlankaya Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı55,412,0
Kuşlar Mah.DSP → Millet İttifakı54,520,1
Alacami Mah.DSP → Millet İttifakı54,337,6
Pınarcık Mah.DSP → Millet İttifakı52,828,5
Deniztepesi Mah.DSP → Millet İttifakı50,835,1
Akbaş Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı47,99,6
Kayaburnu Mah.DSP → Millet İttifakı46,66,2
Etler Mah.DSP → Millet İttifakı46,613,1
Kürüş Mah.DSP → Millet İttifakı45,829,3
Sarıabalı Mah.DSP → Millet İttifakı45,57,4
Karıncalı Mah.DSP → Millet İttifakı44,625,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%41,3
MHP%35,8
CHP%21,7
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Muharrem İnce%31,8
Meral Akşener%23,9
Katılım %88,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,7
İYİ Parti%27,0
CHP%24,0
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
AK Parti%37,5
DSP%32,3
İYİ Parti%27,7
Katılım %89,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,3
Recep Tayyip Erdoğan%40,9
Sinan Oğan%8,0
Katılım %89,3
2023 MVMilletvekili
CHP%28,8
AK Parti%27,9
İYİ Parti%16,1
Katılım %89,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,7
Recep Tayyip Erdoğan%44,3
Katılım %85,2
2024 YerelYerel
CHP%42,6
AK Parti%27,2
İYİ Parti%12,4
Katılım %83,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Serik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahmanlar Mah.CHP %41,4%88,2
Akbaş Mah.CHP %35,8%94,8
Akçaalan Mah.CHP %41,2%80,7
Akçapınar Mah.AK Parti %50,7%96,8
Alacami Mah.CHP %51,5%97,5
Aşağıkocayatak Mah.CHP %37,9%92,4
Aşağıoba Mah.CHP %43,8%94,3
Aşağıçatma Mah.CHP %58,7%98,2
Belek Mah.CHP %48,1%63,8
Belkıs Mah.CHP %43,1%93,9
Belpınar Mah.CHP %39,4%91,8
Berendi Mah.CHP %55,2%98,2
Bilginler Mah.CHP %48,5%93,9
Bozdoğan Mah.AK Parti %42,1%97,5
Boğazkent Mah.CHP %57,0%72,9
Bucakköy Mah.CHP %39,6%93,6
Burmahancı Mah.CHP %38,5%91,2
Büğüş Mah.CHP %35,9%94,7
Cumalı Mah.CHP %45,2%88,8
Cumhuriyet Mah.CHP %52,6%84,6

Altın sandık

Serik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Serik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yanköy Mah.%72,8
Tekke Mah.%60,7
Boğazkent Mah.%57,0
En zayıf
Dorumlar Mah.%22,5
Töngüşlü Mah.%26,8
Eskiyürük Mah.%27,6
AK Parti
En güçlü
Akçapınar Mah.%50,7
Haskızılören Mah.%48,0
Dorumlar Mah.%46,2
En zayıf
Yanköy Mah.%9,5
Zırlankaya Mah.%13,3
Yeşilyurt Mah.%14,6
İYİ Parti
En güçlü
Üründü Mah.%28,6
Deniztepesi Mah.%24,7
Yeşilyurt Mah.%23,3
En zayıf
Yanköy Mah.%3,5
Çakallık Mah.%3,8
Haskızılören Mah.%5,1

Seçime katılım

2024 Yerel%83,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,2 / TR %84,1
2019 Yerel%89,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Zırlankaya Mah.%100,8
Yeşilvadi Mah.%99,5
Kozan Mah.%99,1
Karıncalı Mah.%99,0
Yanköy Mah.%97,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Belek Mah.%63,8
Kadriye Mah.%71,7
Boğazkent Mah.%72,9
Merkez Mah.%78,2
Orta Mah.%79,0

Serik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Serik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Serik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,2 ile ikinci oldu.

Serik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Serik’te 102.853 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 333 sandıkta kullanıldı.

Serik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,3, Recep Tayyip Erdoğan %40,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,7 ile önde çıktı.

Serik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %28,8, AK Parti %27,9, İYİ Parti %16,1, MHP %12,0, Zafer Partisi %3,3.

Serik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Serik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Serik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Serik’te oyların %33,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 13,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Serik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 42 salıncak mahalle var; en oynakları Üründü Mah., Bilginler Mah., Yeşilyurt Mah..

Serik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Serik’te etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 15,4 puan.

Serik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Serik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Serik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Serik’te geçersiz oy oranı %4,78 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Serik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Serik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Serik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Serik’te AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Serik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Serik’teki 66 mahallenin 51 tanesinde CHP, 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Serik’in altın sandığı hangisi?

Serik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Serik, Orta Mah., 1255 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Serik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yanköy (%72,8) mahallesinde, en düşük oyu Dorumlar (%22,5) mahallesinde aldı.

Serik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçapınar (%50,7) mahallesinde, en düşük oyu Yanköy (%9,5) mahallesinde aldı.

Serik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zırlankaya Mah. (%100,8), en düşük katılım Belek Mah. (%63,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.