Damal Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ardahan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Damal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %80,8 oyla CHP kazandı. TİP %13,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 30,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Damal’da Kemal Kılıçdaroğlu %94,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%80,8
2024 katılım
%76,0
yerel seçim
Seçmen
2.238
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Damal sonuçları Ardahan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDamal, Ardahan · katılım %76,1DamalArdahanCHP%80,83%40,95TİP%13,16%0,45AK Parti%2,72%37,60Saadet%1,43%0,41BTP%1,14%0,30MHP%0,57%1,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDamal, Ardahan · katılım %86,6DamalArdahanKılıçdaroğlu%94,86%56,15Erdoğan%3,87%39,16Sinan Oğan%1,02%4,20Muharrem İnce%0,25%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDamal, Ardahan · katılım %88,9DamalArdahanKılıçdaroğlu%94,94%57,64Erdoğan%5,06%42,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDamal, Ardahan · katılım %86,6DamalArdahanCHP%73,93%29,64Yeşil Sol Parti%12,30%21,76AK Parti%5,07%34,39İYİ Parti%4,01%4,86ittifak)%0,94%0,37MHP%0,75%2,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Damal’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Damal’da oyların %46,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 8,8 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumhuriyet Mah.DSP → CHP70,921,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,2
DSP%36,7
Ip%9,5
Katılım %81,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%83,4
Recep Tayyip Erdoğan%9,2
Selahattin Demirtaş%4,5
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
CHP%60,9
HDP%24,7
AK Parti%7,6
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%50,1
AK Parti%25,2
DSP%23,8
Katılım %83,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%94,9
Recep Tayyip Erdoğan%3,9
Sinan Oğan%1,0
Katılım %86,6
2023 MVMilletvekili
CHP%73,9
Yeşil Sol Parti%12,3
AK Parti%5,1
Katılım %86,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%94,9
Recep Tayyip Erdoğan%5,1
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
CHP%80,8
TİP%13,2
AK Parti%2,7
Katılım %76,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Damal’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ata Mah.CHP %83,9%79,1
Cumhuriyet Mah.CHP %56,8%80,5
Kalender Mah.CHP %81,3%88,2
Konuk Sever Mah.CHP %77,0%72,3
Mustafa Kemal Mah.CHP %91,9%75,5
Serhat Mah.CHP %73,8%70,7
Çaybaşı Mah.CHP %96,2%80,2
İnönü Mah.CHP %54,2%80,7

Altın sandık

Damal’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%76,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mustafa Kemal Mah.%75,5
Konuk Sever Mah.%72,3
Serhat Mah.%70,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Serhat Mah.%70,7
Konuk Sever Mah.%72,3
Mustafa Kemal Mah.%75,5

Damal seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Damal’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Damal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %80,8 oyla CHP kazandı. TİP %13,2 ile ikinci oldu.

Damal’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Damal’da 2.238 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Damal’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %94,9, Recep Tayyip Erdoğan %3,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %94,9 ile önde çıktı.

Damal’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %73,9, Yeşil Sol Parti %12,3, AK Parti %5,1, İYİ Parti %4,0, Millet İttifakı (yalnız ittifak) %0,9.

Damal’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Damal’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 29,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Damal’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Damal’da oyların %46,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,8 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Damal’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Cumhuriyet Mah..

Damal’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Damal’da etkin parti sayısı 1,49; yani tek parti hâkim bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci TİP arasındaki fark 67,7 puan.

Damal’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Damal’da geçersiz oy oranı %7,76 (Ardahan: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Damal’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Damal’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Damal hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Damal’da CHP 5 kez birinci oldu.

Damal’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Damal’daki 8 mahallenin 8 tanesinde CHP birinci çıktı.

Damal’ın altın sandığı hangisi?

Damal’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Damal, Konuk Sever Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.

Damal’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mustafa Kemal Mah. (%75,5), en düşük katılım Serhat Mah. (%70,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ardahan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.