Göle Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ardahan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Göle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,9 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %29,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Göle’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Göle sonuçları Ardahan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Göle’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Göle’de oyların %39,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 14,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Salim Bey Mah. | DP → CHP | 49,8 | 3,4 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 43,7 | 6,9 |
| Kubilay Bey Mah. | AK Parti → CHP | 38,7 | 1,5 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti → CHP | 36,5 | 1,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Göle’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Dedesen Mah. | BBP %81,1 | %79,8 |
| Durancam Mah. | CHP %35,6 | %77,9 |
| Fevzi Çakmak Mah. | CHP %30,3 | %72,4 |
| Kazım Karabekir Mah. | Yeniden Refah %36,8 | %73,7 |
| Koprulu Merkez Mah. | CHP %28,1 | %72,2 |
| Kubilay Bey Mah. | CHP %31,4 | %70,8 |
| Kuzupinari Mah. | DEVA %37,4 | %69,0 |
| Salim Bey Mah. | CHP %32,0 | %75,1 |
Altın sandık
Göle’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Göle’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Göle seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Göle’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Göle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,9 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %29,8 ile ikinci oldu.
Göle’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Göle’de 4.323 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.
Göle’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,2, Recep Tayyip Erdoğan %44,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 ile önde çıktı.
Göle’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %36,0, AK Parti %34,3, CHP %19,0, İYİ Parti %2,1, MHP %1,6.
Göle’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Göle’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Göle’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Göle’de oyların %39,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 14,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Göle’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Salim Bey Mah., Kazım Karabekir Mah., Kubilay Bey Mah..
Göle’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Göle’de etkin parti sayısı 3,9; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,1 puan.
Göle’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Göle’de geçersiz oy oranı %6,41 (Ardahan: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Göle’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Göle’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Göle hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Göle’de AK Parti 3 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Göle’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Göle’deki 8 mahallenin 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.
Göle’nin altın sandığı hangisi?
Göle’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Göle, Kubilay Bey Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,48 puan saptı.
Göle’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Durancam (%35,6) mahallesinde, en düşük oyu Koprulu Merkez (%28,1) mahallesinde aldı.
Göle’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kazım Karabekir (%36,8) mahallesinde, en düşük oyu Dedesen (%2,1) mahallesinde aldı.
Göle’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %72,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dedesen Mah. (%79,8), en düşük katılım Kubilay Bey Mah. (%70,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.