Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ardahan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %59,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,5
2024 katılım
%77,7
yerel seçim
Seçmen
15.245
2024
Sandık
50
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Ardahan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Ardahan · katılım %77,7MerkezArdahanCHP%45,46%40,95AK Parti%43,89%37,60DEVA%6,77%4,78Yeniden Refah%1,13%5,96İYİ Parti%0,63%2,68DP%0,56%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Ardahan · katılım %84,1MerkezArdahanKılıçdaroğlu%57,52%56,15Erdoğan%37,08%39,16Sinan Oğan%4,98%4,20Muharrem İnce%0,41%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Ardahan · katılım %79,2MerkezArdahanKılıçdaroğlu%59,47%57,64Erdoğan%40,53%42,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Ardahan · katılım %84,1MerkezArdahanAK Parti%35,00%34,39CHP%26,41%29,64Yeşil Sol Parti%26,27%21,76İYİ Parti%3,82%4,86MHP%2,80%2,96Zafer Partisi%1,11%1,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %10,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 3,3 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Atatürk Mah.CHP → AK Parti21,47,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%34,3
CHP%33,6
BDP%10,9
Katılım %84,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%38,4
Muharrem İnce%31,8
Selahattin Demirtaş%24,0
Katılım %84,5
2018 MVMilletvekili
HDP%30,9
AK Parti%30,1
CHP%21,5
Katılım %84,5
2019 YerelYerel
CHP%51,2
AK Parti%43,1
İYİ Parti%4,9
Katılım %81,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,5
Recep Tayyip Erdoğan%37,1
Sinan Oğan%5,0
Katılım %84,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,0
CHP%26,4
Yeşil Sol Parti%26,3
Katılım %84,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,5
Recep Tayyip Erdoğan%40,5
Katılım %79,2
2024 YerelYerel
CHP%45,5
AK Parti%43,9
DEVA%6,8
Katılım %77,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ardahan T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %60,0%185,7
Atatürk Mah.AK Parti %44,7%82,8
Gürçayır Mah.AK Parti %52,6%88,6
Halilefendi Mah.AK Parti %47,2%85,0
Kaptanpaşa Mah.CHP %50,8%74,7
Karagöl Mah.CHP %46,3%76,3
Yeni Mah.AK Parti %45,4%79,7
İnönü Mah.AK Parti %45,5%75,6

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kaptanpaşa Mah.%50,8
Karagöl Mah.%46,3
Halilefendi Mah.%44,6
En zayıf
Atatürk Mah.%37,5
İnönü Mah.%43,1
Yeni Mah.%43,4
AK Parti
En güçlü
Halilefendi Mah.%47,2
İnönü Mah.%45,5
Yeni Mah.%45,4
En zayıf
Kaptanpaşa Mah.%39,8
Karagöl Mah.%43,3
Atatürk Mah.%44,7
DEVA
En güçlü
Atatürk Mah.%13,4
Yeni Mah.%8,1
Karagöl Mah.%6,6
En zayıf
Halilefendi Mah.%5,3
Kaptanpaşa Mah.%5,9
İnönü Mah.%6,0

Seçime katılım

2024 Yerel%77,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,2 / TR %84,1
2019 Yerel%81,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Halilefendi Mah.%85,0
Atatürk Mah.%82,8
Yeni Mah.%79,7
Karagöl Mah.%76,3
İnönü Mah.%75,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kaptanpaşa Mah.%74,7
İnönü Mah.%75,6
Karagöl Mah.%76,3
Yeni Mah.%79,7
Atatürk Mah.%82,8

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,9 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 15.245 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 50 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,5, Recep Tayyip Erdoğan %37,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,5 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,0, CHP %26,4, Yeşil Sol Parti %26,3, İYİ Parti %3,8, MHP %2,8.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %10,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 3,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Atatürk Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,6 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,4 (Ardahan: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 2 kez, CHP 2 kez, HDP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 8 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Karagöl Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kaptanpaşa (%50,8) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%37,5) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Halilefendi (%47,1) mahallesinde, en düşük oyu Kaptanpaşa (%39,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Halilefendi Mah. (%85,0), en düşük katılım Kaptanpaşa Mah. (%74,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ardahan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.