Hopa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Artvin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hopa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hopa’da Kemal Kılıçdaroğlu %62,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,7
2024 katılım
%79,8
yerel seçim
Seçmen
16.659
2024
Sandık
56
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hopa sonuçları Artvin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHopa, Artvin · katılım %79,8HopaArtvinCHP%55,67%47,43AK Parti%40,92%44,25Yeniden Refah%1,38%1,84Zafer Partisi%0,63%0,58Saadet%0,62%0,62BBP%0,50%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHopa, Artvin · katılım %89,9HopaArtvinKılıçdaroğlu%58,71%46,57Erdoğan%36,00%47,71Sinan Oğan%4,85%5,20Muharrem İnce%0,45%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHopa, Artvin · katılım %87,6HopaArtvinKılıçdaroğlu%62,00%49,32Erdoğan%38,00%50,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHopa, Artvin · katılım %89,8HopaArtvinCHP%36,78%29,80AK Parti%28,30%36,67İYİ Parti%14,53%13,22MHP%6,12%9,54TİP%3,91%1,51Yeşil Sol Parti%1,82%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hopa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hopa’da oyların %6,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 5,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,4
CHP%40,2
Odp%7,4
Katılım %86,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%54,2
Recep Tayyip Erdoğan%36,4
Meral Akşener%6,5
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
CHP%38,9
AK Parti%29,9
HDP%11,3
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
CHP%39,9
AK Parti%37,0
İYİ Parti%22,3
Katılım %85,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,7
Recep Tayyip Erdoğan%36,0
Sinan Oğan%4,9
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%36,8
AK Parti%28,3
İYİ Parti%14,5
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,0
Recep Tayyip Erdoğan%38,0
Katılım %87,6
2024 YerelYerel
CHP%55,7
AK Parti%40,9
Yeniden Refah%1,4
Katılım %79,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hopa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bucak Mah.CHP %48,8%89,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %50,9%83,6
Merkez Kuledibi Mah.CHP %59,7%78,7
Ortahopa Mah.CHP %59,8%79,0
Sugören Mah.AK Parti %60,0%85,9
Sundura Mah.CHP %55,6%78,9
Yukarı Kuledibi Mah.CHP %52,9%86,7

Altın sandık

Hopa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hopa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ortahopa Mah.%59,8
Merkez Kuledibi Mah.%59,7
Sundura Mah.%55,6
En zayıf
Sugören Mah.%36,9
Cumhuriyet Mah.%43,2
Bucak Mah.%48,8
AK Parti
En güçlü
Sugören Mah.%60,0
Cumhuriyet Mah.%50,9
Bucak Mah.%47,3
En zayıf
Ortahopa Mah.%37,0
Merkez Kuledibi Mah.%37,1
Sundura Mah.%41,1

Seçime katılım

2024 Yerel%79,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bucak Mah.%89,9
Yukarı Kuledibi Mah.%86,7
Sugören Mah.%85,9
Cumhuriyet Mah.%83,6
Ortahopa Mah.%79,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Kuledibi Mah.%78,7
Sundura Mah.%78,9
Ortahopa Mah.%79,0
Cumhuriyet Mah.%83,6
Sugören Mah.%85,9

Hopa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hopa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hopa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,9 ile ikinci oldu.

Hopa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hopa’da 16.659 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 56 sandıkta kullanıldı.

Hopa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,7, Recep Tayyip Erdoğan %36,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,0 ile önde çıktı.

Hopa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,8, AK Parti %28,3, İYİ Parti %14,5, MHP %6,1, TİP %3,9.

Hopa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hopa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hopa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hopa’da oyların %6,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Hopa’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Hopa’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Hopa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hopa’da etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,8 puan.

Hopa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hopa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hopa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hopa’da geçersiz oy oranı %3,31 (Artvin: %4,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Hopa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hopa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hopa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hopa’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Hopa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hopa’daki 7 mahallenin 5 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Hopa’nın altın sandığı hangisi?

Hopa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hopa, Sundura Mah., 1047 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Hopa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ortahopa (%59,8) mahallesinde, en düşük oyu Sugören (%36,9) mahallesinde aldı.

Hopa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sugören (%60,0) mahallesinde, en düşük oyu Ortahopa (%37,0) mahallesinde aldı.

Hopa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bucak Mah. (%89,9), en düşük katılım Merkez Kuledibi Mah. (%78,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.